İlk Uzakdoğu deneyimimi yaşadığım ülke Tayland oldu. Bu gezide ilk kez sokakta yemek piştiğini görmüştük. Bizde de sokakta masalarda yemek yenebilmekte ancak yemek mutfakta pişer ve servis dışarıya yapılır. İlk gidişimde sokak yemeklerini denemeyi aklımıza bile getirmemiştik. Thai yemeğini tercih etmemize rağmen tüm yemeklerimizi restoranlarda yemiştik.
Tayland mutfağı zengin bir mutfak. Yemekler bol baharatlı, değişik aromalar içeriyor. Yemekler genellikle bir tabak olarak hazırlanıyor. Aynı yemek çeşidi isteğe bağlı olarak, tavuk, deniz ürünleri, et veya domuz eti kullanılarak hazırlanıyor. Bir tabağın içerisinde noodle veya sebzeler de eklenebiliyor. Yani dengeli beslenmeye dikkat edilmiş oluyor. Çoğunlukla yemeğin öncesi bir çorba ve yağsız pilav yanında geliyor. Yani bizim ekmek usulü pilav sofrada, ekmek bulmayı hayal etmeyin. Yemek üzeri tatlı yerine ağırlıklı olarak Uzakdoğu’nun zengin meyve çeşitlerinden tadabilirsiniz. Tayland ve diğer ülkeler Myanmar, Kamboçya, Vietnam’da da mutfak kültürü birbirine benziyor. Ekmek yok, tatlı yok, meyve bol ve sokakta şişman kişi yok.

İkinci Bangkok gezimizde, Uzakdoğu’da bir ay geçireceğimize göre sokak yemekleri tatmalıyız diye Bangkok’ta ilk denemelerimize başladık.

Sokak yemeklerine ilk günden dalmayalım kendimize alışma süresi tanıyalım diye ilk gün bir Thai restoranda yemek yedik. İki porsiyon biftek ve birer bira için kişi başına 330 Baht, yani 10 dolar ödedik. Bu restoran orta kalitede bir yerdi. Yani pahalı bir restoran diye düşünmeyelim ancak sokak fiyatları ile karşılaştırdığımızda arada çok fark olduğunu göreceğiz. Bu nedenle aşağıdaki yemeklerin çeşitleri yanında fiyatlarını da özellikle belirtmek istiyorum. Sokakta ortalama 2 veya 3 dolara bir tabak Thai yemeği yemek mümkün olmaktadır.
Noodle ve makarna çeşitleri denemek isteyenler için değişik seçenekler görünüyor.
Bu tezgahlarda görülen deniz ürünleri hemen ızgara yapılıyor. Deniz ürünlerinin yanında sebze çeşitleri de ekleniyor.
Bu tavuklar çok çekici görünmüyorlar.
Meyvalarımız da çok çeşitli.
Sokakta yediğimiz yemeğin menusunde fiyatlar ortalama 50 bahttan yani 4 Türk lirasından  başlıyor, bu fiyata bir aksam karın doyurmak mümkün.
İkinci gece menümüz. Bir tabak 70 baht, bira 60 baht.
İkinci gün öğlen menümüz. Vejeteryan ama kızartma. Sağdaki tuzlu, soldaki tatlı niyetine. Toplam 40 bahta   iki çesitten de tattık.
Yukarıdaki foto muz kızartması ve kahve. Yüzen Pazarda bir Tayland’lı kadın botta sadece muz kızartması hazırlıyor. Denemek için aldım,  bir porsiyon 40 baht. Kişisel görüşüm taze muz kızarmış muzdan daha lezzetli.
Yine fiyatlar ve resimler. Aynı yemeği isteğinize göre , tavuklu, deniz ürünlü veya etli hazırlıyorlar.
Bulaşık ta gözümüzün önünde yıkanıyor.
 
Biz Tayland mutfağı yemeklerini sokakta tattık, beğendik ve mide sorunu yaşamadık. Siz de tadabilirsiniz.
 
 
 
 

2 YORUMLAR

  1. Kendimde hiç bu sabrı göremiyorum uzakdoğuya bir gün yolumu düşürecek olursam deneyimlerinizden faydalanmayı tercih ederim sayın gezgin

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here