Banaue,  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, 2000 yıllık pirinç teraslarının bulunduğu Batad ile asılı tabutların bulunduğu Sagada ‘ya ulaşımın sağlandığı, Ifugao Eyaleti sınırları içinde yer alan küçük bir yerleşim yeri. Filipinler’in kuzeyindeki Luzon Adası’nda ve Manila’ya 400 km uzaklıkta.

Banaue, Filipinler’de ilk durağımız. Yaklaşık 16 saat süren İstanbul Manila uçak yolculuğumuz sonrası uzun bir otobüs yolculuğu bizi bekliyordu.

Banaue’ye ulaşmak için, Manila Havaalanı’ndan Ohayami Trans otobüslerinin hareket noktasına geldik. Cor.Fajaryo St.Lacson Avenue, Sampaloc adresinde bu terminal. Özellikle adresi yazmak istedim, havaalanında inince başka otobüs terminalllerine yönlendirilebilirsiniz.

Havaalanından otobüs terminaline ulaşım için taksiye 600 Peso (12 dolar) ödedik. Otobüs durağı çok kalabalıktı ve her ülkeden turistler ve yerel halk bekliyordu. İnternette yaptığımız araştırmada her gün saat 21’de otobüs olduğunu öğrenmiştik. Bu otobüsü yakalama telaşı ile terminale ulaştık ancak otobüste yer kalmamıştı.

Korktuğumuz başımıza geldi diye düşünürken, yarım saat sonra kalkan, başka bir yere uğrayarak Banaue’ye giden otobüste yer bulmak bizi rahatlattı. Otobüs ulaşım ücreti kişi başı 450 Peso (9 dolar) Yüksek sezon olduğu için daha sık otobüs seferleri konmuş belli ki. On altı saatlik uçak yolculuğunun üzerine uzun otobüs yolculuğu kolay olmayacaktı tabii ki. Ancak başka bir ulaşım alternatifimiz yoktu. Manila’dan Banaue’ye yolculuğumuz dokuz buçuk saat sürdü. Neyse korktuğumuz kadar zor bir yolculuk olmadı. Uzun uçak yolculuğunun yorgunluğu ile deliksiz uyuduk. Otobüsle ilgili asıl sorun içinin çok soğuk olmasıydı.

Zorlu bir otobüs yolculuğu sonrası, sabahın erken saatinde otobüsten inince gördüğümüz manzaranın güzelliği, yeşili nefes kesiciydi. Ancak bizi bir sürpriz bekliyordu, otobüsten iner inmez, turizm ofisi elemanları ellerinde fiş ile bizi karşıladılar ve 20 Peso ayak bastı parası ödedik.

Banaue’de kalacak yer ayırtmamıştık. Erken saatte gittiğimiz için kolay yer bulacağımızı düşünmüştük. Otobüste önde oturuyorduk. Yolun sonuna doğru muavin ile sohbete başladık, tabii akıllı muavin kalacak yerimiz olup olmadığını sordu. Kendisinin muavinliğin yanı sıra turizmle de ilgilendiğini, yer bulma konusunda yardımcı olabileceğini söyledi. Otobüsün son durağında muavin ile servis aracına bindik. Komisyon karşılığı müşteri bulduğunu düşündüğümüz muavinin arkadaşları karşıladı ve bizi tam merkezde Uyumi’s Greenview oteline götürdü. Biz zengin turistler olarak aldatılacak mıyız endişesini taşıyorduk! Tek bir oteli görerek karar vermek yerine, hemen yanındaki iki oteli de gezdikten sonra üçüncü otelde karar kıldık. Daha sonra Banaue’yi gezince otellerin buranın en önemli otelleri olduğunu anladık. 

Uyumi’s Greenview Hotel üç kişilik odaya gecelik 1500 ve 2000 Peso, yanındaki People’s House 750 Peso, Korean Hotel 1000 Peso fiyat verdi. Korean Hotel’i tercih ettik, gecelik kişi başı 25 TL’ye mal oldu. Genel olarak otelimizden memnun kaldık.

Her üç otelin de müthiş bir manzarası vardı. Odamıza girer girmez karşılaştığımız manzara, görmek için o kadar yol katettiğimiz pirinç tarlaları, yemyeşil bir doğa ve akan sulardı.

İlk otelin manzarası güzel bir restoranı vardı ve çok sayıda turist kahvaltı yapıyordu bizim ulaştığımız saatte. Kalabalık bize yemeklerin güzel ve fiyatların uygun olduğunu düşündürdü ve ikinci akşam yemeğimizi bu otelin restoranında yedik. Gerçekten de tahminimiz doğru çıktı. Harika bir kuşkonmaz çorbası ve sebzeli pirinç tattık. Kasabanın küçük meydanında bizi çeken başka bir restoran da görememiştik zaten.

Banaue için turizm önemli  bir kazanç kapısı. Buraya konaklamaya gelen turistler kasaba civarındaki pirinç tarlalarının yanı sıra mutlaka Batad ve Sagada’ya gidiyorlar. Tabii otelimizi ayarlayan muavin aracılığı ile hemen yanımıza tur pazarlayan bir genç geldi. Batad ve Sagada programlarımız için uzun pazarlıklar ile toplam 6000 Pesoya  (rehberlik ve ulaşım dahil) turlar aldık. Aslında toplu ulaşım aracı jeepney ile iki yere de ulaşılabiliyor ancak ulaşım saatleri sabah gidip, akşam dönmeye uygun olmayabilir. Bu durumda Batad’ta olmasa bile Sagada’da konaklamak gerekebilir. Zamanı olan gezginler toplu ulaşım araçlarını tercih edebilirler, biz üç kişi olmanın avantajını kullanarak  iki gün özel araba ve rehberle dolaşmayı tercih ettik. Kişi başı maliyet iki gün için toplam 40 dolar tuttu. 

Banaue’ye yeterli miktarda Peso ile gelmek iyi olur. Küçük bir kasaba ve döviz bozduracak sınırlı yer olduğundan havaalanına göre çok daha düşük bir kurdan dolar bozdurduk.

Asıl teraslı pirinç tarlalarını görmek üzere geldiğimiz kasabada bizi ilk görüşte çarpan araçlar jeepneylerdi. Amerikalılar II. Dünya Savaşı sonrası ülkeden ayrılırken askeri jiplerini bu ülkede bırakmışlar. Filipinliler de bu araçları modifiye ederek toplu ulaşımda kullanmışlar. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde görmediğimiz rengarenk araçlar bize çok çarpıcı geldi. 

Kasabanın küçük bir meydanı var ve tüm alışveriş yerleri burada toplanmış. Banaue’de konakladık ve Batad ve Sagada turlarını aldık, aslında daha uzun süre kalınıp çevrede yürüyüş rotalarına katılınabilir.

Doğası ve dumanlı havası ile memleketim Karadeniz’e çok benzeyen Banaue, şimdiden anılarımda özel  yerini aldı. 
 Filipinler Gezi Rehberimizi okumak isterseniz.
 

 

 

 

4 COMMENTS

  1. Merhaba,
    Bizim biletimiz gidiş donustu, ulkeye giriste sadece bir form doldurduk ve herhangi bir sorun yaşamadık. Kalacaginiz sure 30 günü aştiginda vize almanız gerekeceginden, ne zaman ayrilacaginizi öğrenmek isteyebilirler. Filipinler Buyukelciliginden bilgi alıp
    durumuzu netleştirmek en saglikli yol görünüyor.
    Sorunsuz keyifli bir yolculuk diliyorum…

  2. Merhaba Ayşe hanım. Nasılsıniz? Bizde filipinlere gitmeyi planlıyoruz ama tek gidiş uçak biletimiz var. Acaba ülkeye girişte sorun olur mu? Bilginiz var mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim

  3. İlgilendigin için çok teşekkür ederim:)Kuzey'in muhteşem manzarasını görmek ve güzel insanlarıyla tanismak tüm zahmete değdi.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here