Glacier Express

İsviçre Alpleri’nde  dünyanın en yavaş express treni Glacier Express ile unutulmaz yolculuk yapacağız bu yazımızla. Özel olarak dizayn edilmiş panoramik vagonlu Glacier Express ile tren yolculuğu dünyanın en güzel tren yolculukları arasında yer alıyor.

Arkadaşlarım ile ilkbaharda değişik bir gezi rotası araştırırken karşımıza çıktı Glacier Express. Aslında öncelikle Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bernina Express treni ile İsviçre’den İtalya’ya yolculuğu düşünüyorduk. Bernina Express ve Alpler’de tren yolculuğu hakkında bilgi toplarken Glacier Express tren rotası ile karşılaşmak bizi heyecanlandırdı. Bu tren yolculuğu deneyimini yaşamaya karar vererek Zürih gidiş Milano dönüş uçak biletlerimizi aldık. Böylece gezinin İsviçre ayağı Zürih’ten başlayan, Glacier treninin başlangıç durağı Zermatt ve trenin son duragı St. Moritz’i kapsayacak şekilde planlandı. Gezimizin en renkli bölümü sekiz saat panoramik trende ve konfor içinde Alpleri bir baştan bir başa kat ettiğimiz Glacier Express yolcuğu oldu. Tabii tren yolculuğumuz batıdan doğuya Alpler gezisi ile bitmedi. Glacier Express son durak St Moritz’den bindiğimiz Bernina Express ile bu kez İsviçre’den İtalya sınır kasabası Tirona’ya yolculuk yaptık. Tirona’dan İtalya’ya ulaşınca Milano ve Bologna ile devam ettik programımıza. İşviçre Alplerini batıdan doğuya ve doğudan güneye kat ettiğimiz iki tren yolculuğu da bizim için unutulmaz bir deneyim oldu. Bu yazıda Glacier Express ile gezelim.

Yolculuk dünyaca ünlü kayak merkezi Zermatt’tan St.Moritz’e veya Davos’a kadar tüm gün sürüyor.  Alplerin en yüksek noktalarından, vadilerden, dimdik kayalıklardan, İsviçre Büyük Kanyon’unda yolculuk yapılıyor. Glacier Express ile Oberalppass İstasyonu’nda deniz seviyesinden 2033 metre ile en yüksek noktaya tırmanıyoruz. Yolculukta 291 köprü, 91 tünelden geçiyoruz.

Rahat, konforlu koltuklar, tavana kadar camlarla kaplı trende  masalarda yolculuğu anlatan kitapçıklar hazırlanmış, yolculuk sırasında önemli durakların özelliklerini kulaklıklardan 6 dilde dinleyebiliyoruz. Yerel müzik eşliğinde doyumsuz manzaranın keyfini çıkartabiliriz, iki müzik kanalından geleneksel veya modern İsviçre müziğini dinleyerek yolculuk yapabiliyoruz. Tren personeli yolcularla tek tek ilgilenerek, yolculuğun başında her türlü bilgilendirmeyi yapıyor.

Dünyanın en yavaş express treniyle 300 km’lik yol 8 saat sürüyor. Kışın günde iki yönden başlamak üzere iki yazın üç  seferi bulunmaktadır. Panoramik pencereli trende yemek servisi, bar hizmetleri sunulmakta.

Tren rotamız; Yolculuğa doğudan veya batıdan iki yönden başlanabiliyor. Biz batıdan Zermattan saat 8.50 treni ile başladık. Saat 17 ye doğru St.Moritz’de yolculuğumuz bitti. Glacier Express ile yolculuğun başlangıç ve bitiş noktaları bu iki istasyon arasında olmakla beraber Brig, Andermatt, Chur gibi farklı duraklardan daha düşük fiyata, daha kısa yolculuk yapılabilir. En ucuzu ve kısası Andermatt-Zermatt arası. 74 CHF. Bizim bilet aldığımız en uzun mesafe için yemek dahil 219 CHF ödedik.

Zermatt yılın her mevsimi kayak yapılabilen, çok turist çeken ünlü kayak merkezleri arasında. Biz Zürih’ten trenle bir gece önce ulaştık. Zermatt’ta çok sayıda otel olmasına rağmen, İşviçre gibi pahalı bir ülkenin popüler kayak merkezinde otel fiyatlarının da oldukça yüksek olacağı açık idi. Biz de mecburen bir kayak otelinde değil Zermatt Hostel’de konakladık.

Tren deniz seviyesinden 1804 yükseklikteki Zermatt’tan yola çıkıyor  kısa bir süre de yükseklik azalıyor. Mattertal Vadisi’nde akan Mattervispa Nehri’nin yanında ilerliyor.

Karlı vadilerden geçtik.

Alpler’deki sevimli, biblo görüntülü köyler arasından geçtik.

Dağlar arasında, tablo gibi vadilerden akan nehir manzaraları arasında yol aldı trenimiz.

St.Moritz’e yaklaşırken Albuna Vadisi’nde Landwasser viyadüğü gezinin en etkileyici fotolarının çekildiği yer.

Köprüler, viyadükler, tüneller;

Müthiş manzaralı tren yolcuğumuz St. Moritz Tren İstasyonu’nda sonlandı. St. Moritz de popüler bir kayak merkezi. 

Karlar içindeki St.Moritz’deki göl tamamen buz tutmuştu. İstasyondan inip karlar içerisinde göl kenarındaki yürüyüş yolundan yürüyerek St. Moritz Youth Hostel’e gittik. Hostel rahatlığı, temizliği ve zengin  kahvaltısı ile beklentimizin çok üzerindeydi. Hostelde bir gece konakladıktan sonra ertesi sabah bu kez Bernina Express tren yolculuğu için hazırlandık.

Sekiz saatlik muhteşem tren yolculuğunu sadece yazı ve fotoğraflarla anlatabilmek yetersiz gibi geliyor. İsterseniz video ile gezelim Alpleri.

 

Glacier Express Bileti Nasıl Alınır?

Bilet almak için üç ay öncesinden aşağıda yer alan linkten rezervasyon yaptırmak gerekiyor. İlk aşamada online sadece rezervasyon ücreti ve seçtiğimiz yemeğin ücretini ödedik. Asıl tren biletini rezervasyon numaramızı göstererek Zürih’te Merkez İstasyonu’nda aldık. Yani asıl ödeme İsviçre’ye ulaştıktan sonra herhangi bir istasyonda yapılabiliyor.

Glacier Express bilet fiyatları, rezervasyonu ve rota hakkında güncel bilgileri aşağıdaki web sayfasından alabilirsiniz. 

https://www.glacierexpress.ch/en/

Bilet Fiyatları ve Rota

Route 2. Classe (CHF) 1. Classe (CHF)
St. Moritz – Zermatt 159.00 272.00
Davos – Zermatt (via Filisur) 152.00 260.00
Chur – Zermatt 124.00 212.00
St. Moritz – Brig 119.00 204.00
St. Moritz – Andermatt 88.00 150.40
Chur – Brig 84.00 144.00
Andermatt – Zermatt 77.00 131.00

Bilet ücretinin yanı sıra ek bir ödeme ile koltuk rezervasyonu yapılması gerekmekte. Biletler first ve second class olarak ayrılmakta ancak son dönemlerde eklenen excellence class için first class biletin üzerine yüksek bir rezervasyon ücreti ödenmekte.

Offer Price (CHF)
Short journeys 1. & 2. Klasse (CHF) 44.00
Long journeys 1. & 2. Klasse (CHF) 49.00
Excellence Class (CHF) 470.00

Biletler 1.sınıf ve 2.sınıf olarak satılıyor. 2 sınıf vagonda koltuklar bir sırada 2+2 yerleştirilmişken, 1.sınıf vagonda 2+1 olarak yer almakta. Sadece farklılık bu kadar, vagonların panoramik görüntüsü, yemek, servis hizmetleri de aynı. 2.sınıf koltuklar da son derece rahat. Ayrıca biz dört kişi yolculuk yaptığımız için dört kişilik koltuklar sayesinde hep birlikte olduk yol boyunca. Ancak son dönemde eklenen excellence sınıfta pencere kenarında tek kişilik koltuklar, içerisinde bar servisi ve yemeğin yanında şarap ikramı ile bu vagon manzara farkı olmamakla beraber hizmet açısından farklılaştırılmış. 

Hangi mevsimde bu özel yolculuğu yapmalıyız sorusunun cevabı ise her mevsim ayrı güzel diyebiliriz. Glacier Express kasım sonu ve aralık ortasına kadar kısa bir süre  dışında her mevsim  hizmet veriyor. Biz hem Alplerin karlı manzarasını hem de baharı bir arada yaşayalım düşüncesiyle mart  sonunu tercih ettik. Yeterince kar manzarası gördük ancak ağaçlar henüz yeşermemiş ve çiçekler açmamıştı. Tekrar aynı yolculuğu yapma şansım olsa yaz mevsiminde Alplerin yeşilliğini de görmeyi çok isterim.

Zermatt St. Moritz arasında ilk Glacier Express seferi 1930 yılında  başlamış. Ancak uzun yıllar en yüksek bölge Oberalp geçidinde kar nedeni ile ulaşımın yapılamaması nedeni ile sadece yazın çalışabilmiş. 1973 yılında başlanıp 1982 yılında tamamlanan Furka Tüneli sonrası her mevsim İsviçre’nin turizm açısından en çok ilgi gören tren yolculuğu olmuş. Glacier Express rotası çok özel görüntülerin olduğu, tam bir Alpler gezisi. Yüksek tepeler, vadiler, nehirler, köprüler, viyadükler, tüneller ile. Sadece bir gün süren bu konforlu yolculuğun maliyeti de yüksek tabi. Rezervasyon ve yemek  ücreti ile birlikte 219 CHF civarında bir ücret ödedik. Aynı rota daha uygun fiyatla yapılabilir mi? Evet Alplerde tren gezisini yerel diğer trenle de daha ekonomik yapmak mümkün. Aynı rotayı kullanıp, bazı istasyonlarda inip, çevreyi gezip, istenirse bir iki yerde konaklayıp yine Alpler görülebilir. Farklılık ise Glacier Express’in panoramik vagonları daha iyi bir görüş açısı sağlıyor, yemek ve bar hizmetleri ve servis daha iyi. Ayrıca sadece 8 saatte bu 300 km lik yolculuğu tamamlama şansınız oluyor. Bu arada diğer trenlerle  inip binerek daha uzun sürede daha ekonomik bir  yolculuk  yapmak mümkün olmakla birlikte, bir noktayı hatırlatmakta yarar bulunmakta. Yerel trenle yapılacak yolculukta en az bir kasabada gecelemek gerekecektir. İsviçre pahalı bir ülke, yeme, içme, konaklama diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha yüksek. Tren maliyetini düşürürken süreyi uzatma halinde eklenecek konaklama ve yeme içme gibi diğer giderleri de değerlendirmek gerekmektedir.

Son Söz

Alplerde unutulmaz bir yolculuk. İsviçre pahalı bir ülke, Glacier Express de pahalı ancak özel bir tren. Böyle bir rotada, özel bir trenle yolculuk için değer diyorsanız denemelisiniz.

Bizim rotamızı izlemenizi özellikler önerebilirim. Önce Zürih’e uçup iki veya üç gün Zürih’i gezmek ;

Zürih Gezi Rehberi

Glacier Express ile Zermatt’ta başlayıp, St Moritz’e kadar 8 saatlik Alpler tren yolculuğu, bir gece St. Mortiz’de konaklama,

St.Moritz’de Bernina Express’i ile 2,5 saatlik müthiş manzaralı tren yolculuğu  İsviçre İtalya arasındaki Tirona kasabasına ulaşmak,

Bernina Express ile UNESCO Listesinde Dünyanın En Güzel Manzaralı Yolculuğu

yazılarımızı okuyarak programınızı yapabilirsiniz.

Visits: 3

3 COMMENTS

  1. mükemmel bilgiler
    st moris tek gecerim , davos zaten guzel ama st moris benim icin daha iy
    ma tren gercekten mukemmel
    tesekurler tekrar bu anıyı bana yasattıgınız ıcın

    • Bizim için de inanılmaz keyifli bir tren yolculuğu idi. Anlatımızla anılarınızı yaşatabildi isek ne mutlu.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here