Gilindere (Aynalı Göl) Mağarası, Akdeniz kıyısında, Mersin’e bağlı Aydıncık ilçesine 7,5 kilometre uzaklıkta deniz kenarında bir doğa harikası. Hem denizden hem karadan ulaşılabilen bir mağara, çok etkileyici bir oluşum. İçinde dolaşırken başka bir boyuta geçmiş gibi hissediyorsunuz.. Doğanın eli ile 30 milyon yılda yaratılmış.  Tek kelime ile büyüleyici.

Mağara  kirpi peşinde koşan iki çoban tarafından 1999 yılında bulunmuş. Temmuz 2014 tarihinde ise karadan mağaraya giriş ve mağara içinde yürüyebilmek için demir merdivenler yapılmış ve mağara ziyarete açılmış. Her ne kadar 550 basamak inseniz de mağara rahatlıkla dolaşılabiliyor.

Gilindere Mağarası’nı video ile gezmek isterseniz.

Mağaranın toplam uzunluğu 555 metre, kaynak konumlu polijenik konumlu bir mağara.

Girişte bir ana salon, ana galeriden sonra birçok salon ve oda yer alıyor.

Mağaranın sonunda sizi bir göl karşılıyor. Gölün genişliği 18-30 metre, uzunluğu 140 metre ve derinliği 5 ile 47 metre arasında değişmektedir. Gölün parlaklığı nedeni ile mağara Aynalı Göl diye adlandırılıyor. Göl denize açılmamasına rağmen göl suyu hem tatlı hem tuzlu.

Mağarada her çeşit damla taş oluşumları, sarkıt, dikit, sütun, duvar, perde damla taşlar, akma taşlar görünüyor.

Mağaranın ısısı korunaklı olduğu için mevsime göre çok farklılık göstermiyormuş. Ancak içerisi  çok nemli bu nedenle yanınıza yedek kıyafet almanız önerilir.

Mağarada yaşayan canlılar olarak yarasalar görülüyor.

Bir film stüdyosu gibi, renkli, farklı, etkileyici mağaraya yolunuzu düşürmenizi öneriyorum.

 

Visits: 0

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here