Como Gölü İtalya’nın kuzeyinde, İsviçre sınırına yakın, dağlara sırtını vermiş, İtalya’nın da üçüncü büyük gölüdür. Göl Y şeklinde ve güneybatı ucunda Como kasabası yer almakta.

Como Lake

Como Gölü, mavi ve yeşilin buluştuğu, dingin, huzurlu, özel tasarımlı villaları, şatoları ile göreni kendine  hayran bırakan bir göl. Göl asıl ününü zengin ve ünlülerin tatil mekanı olarak almaktadır. Dünyadan ünlü sanatçıların yaşamayı tercih ettiği ve İtalyan zengin ve aristokratlarının da yazlık evlerinin yer aldığı bölge.,

Como Lake

Göl çok büyük, kıyıda yerleşim yerleri olduğu gibi dağların üzerinde yeşillikler arasında da  göl manzaralı evler sıralanmışlar.

Como Lake

Ulaşım

Como Gölü’ne Milano Centrala İstasyonu’ndan direkt hızlı tren veya daha uzun süren tren ile ulaşım mümkün. Hızlı tren Como S.Giovanni İstasyonu’na gidiyor. Önce tren saatlerini kontrol etmek gerek bu istasyondan direkt giden saati kaçırılırsa veya beklenmek istenmezse Gariballi İstasyonu’na metro ile veya trenle gidip aktarma yapılabilir. Ayrıca Cadorna Tren İstasyonu’ndan da Como’ya giden trene binmek mümkün. Tren bilet makinelerden nakit veya kredi kartı ile kolay alınabiliyor. Milano’dan tek gidiş ikinci sınıf compartmanda hızlı veya normal tren ile 4.80 Euro’ya. Bilet saati açık olduğu zaman trene binmeden biletinizi okutup biniş saatinizin bilette görünmesi gerekir. Bileti okutmadan trene binerseniz bilet kontrol sırasında ceza yiyebilirsiniz.

Como Lake

Como Gölü’nde üç tren istasyonu var  Como Loga İstasyonu  göl kıyısına en yakın istasyon. Bizim indiğimiz S.Giovani İstasyonu  biraz daha yukarıda olduğu için  göl kenarına inmek için 500-600 metre yürüdük. Güzel bir parkın içerisinden geçip keyifli bir yürüyüş ile göl kenarına ulaştık. Çoğunlukla bu iki istasyon tercih ediliyor. İstasyon isimlerini özellikle belirtiyorum. Milano’da makineden Como bileti satın almak için giriş yaptığımızda karşımıza üç istasyon çıkınca ne yapacağımızı şaşırdık, o anda yanımızda Como’ya bilet alan İtalyana sorarak hızlı tren için S.Giovani İstasyonu’na bilet almamız gerektiğini öğrendik. 

Şehir merkezi göl kıyısında yer alıyor. Kıyıda  Piazze Duoma yani Dome Meydanı ve büyük bir Duomo bulunuyor.

Como Lake

Como Katedrali bir Roma Katolik katedrali. Katedral bölgedeki en önemli tarihi binalardan biri. İtalya’daki son Gotik katedral. Katedralin yapımına 1396 yılında başlanmış, tamamlanması dört asır sürmüş ve 1770 yılında tamamlanmış.

Como Lake

Bu uzun yapım sürecinde bir çok  sanatçı çalışmış. Büyük ihtimal Como’ya gelene kadar İtalya’nın her köşesinde çok sayıda tarihi Dome gördüğünüz için artık göl kenarında katedral görmek istemiyorum duygusuna kapılabilirsiniz. 

Yine de dört asırda tamamlanmış gotik, gösterişli katedralin içi ve dışı ziyaret etmeye değer.

Katedralin bulunduğu meydanda şık ve hoş restoran ve kafeler  yer almakta. Biz bu tarihi meydanda bir restoran seçerek deniz ürünlü pizza yedik. Yemek tercihi için göl kenarında da güzel restoranlarda göl manzaralı yemek yemek de keyifli olabilir. 

Pizza keyfi sonrası sırada gölde tekne ile gezintisi vardı. Göl kıyısında çok sayıda iskele bulunmakta. Herhangi bir iskeleden binilebiliyor tekneye. Biz meydana en yakın iskeleden bindik tekneye. Kişi başı 8.90 euro ödediğimiz, bir saat süren tekne gezisi bizim için Como Gölü’nde olmazsa olmazlar arasında idi. İyi ki gezdik dedik sonunda.

Como Lake

Gezi boyunca tekne çok sayıda sevimli iskeleye uğruyor. Bu ara duraklarda inip çevreyi gezip, tekrar tekneye binerek göl kıyısında birçok bölge gezilebilir. Biz tekneden inmeden gezimizi tamamladık.

Como LakeGöl aslında Y şeklinde ve oldukça büyük,  tekne ile gölün tamamı  gezilemese de, bir saatte gölün havasını koklamış oluyorsunuz. Ayrıca Como Gölü’nde dağın yüksek bir yerine füniküler ile çıkıp, gölü yukarıdan izlemek mümkün.  Yine küçük planörler ile göl üzerinde gezinti yapmak da mümkün. Bu seçeneği araştırmadık tabii ki, planörle gezmenin ücretinin yüksek olacağını tahmin etmek güç değil. Como Gölü’nde ünlü sanatçıların evleri bulunmakta imiş. Bunlar arasında Versace, Madonna, George Cloney , Sylvester Stallone…..Planörle bu evleri tepeden görmek de ayrı bir atraksiyon olsa gerek.

Bizim Como Gölü gezimiz günübirlik olduğu için göl kenarında Como kasabası ile sınırlı kaldı. Göl kenarında Bellago’da görülmesi önerilen kasabalar yer almaktadır.  
 
Como Gölü turistlerin ilgisini çeken güzel bir bölge. Yeşil, manzaralı, sakin, huzurlu. Mart ayında olmamıza rağmen bizim şansımıza hava güneşliydi ve çok rahat dolaşabildik. Como’ya saat 12’de ulaştık, akşam 18’de ayrıldık. Şehir merkezi, ara sokaklar, Duoma ve tekne gezisi yaptık. Bu sakin ve huzurlu yerde daha uzun kalmak isteyenler için çok sayıda otel seçeneği bulunmakta.
Son Söz
Günübirlik gezmek isteyenler için de Milano’dan çok sık tren ve otobüs seferleri bulunmaktadır.  Kısaca Como Gölü’ne ulaşım kolay ve görülmeye değer. İtalya gezisinde bol miktarda tarih koklayıp, müze, sanat deneyiminin üzerine kuzeyde yeşil ve mavi dokusunu da görmek hoş oluyor. 
 
Gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda  bir günlük Como gezisinin yeteceğini düşünmüştük. Ancak bahar sonu ve yazın gezecekler için ve zaman sorunu olmayan gezginlere bu bölgede en az bir gece kalarak çevredeki kasabaları da gezme ve füniküler ile tüm gölün manzarasını izlemelerini  önerebilirim.
 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here