İran

ANA SAYFA Orta Doğu İran

İran Yezd Gezi Rehberi: Zerdüşlüğün Doğduğu Şehir

0
İran seyahatimizin yeni rotası "Çöl Melikesi" olarak adlandırılan Yezd şehri. Yezd tarihi çok eskilere dayanıyor, şehir tarihi İpek Yolu üzerinde olduğundan önemli bir ticaret merkezi olmuş. Bölgede yaşamın M.Ö. 700'lü yıllara uzandığı saptanmış.

Tahran Gezi Rehberi: Tezatlıklar Ülkesi

0
İran'ı son yıllara kadar dışarıya daha kapalı ülkeyi, artık daha yakından tanıma zamanı geldi mi? Sınır komşumuz, tarihi şehirleri, bize yakın damak lezzetleri, sıcakkanlı...

Kuzey İran: Tebriz, Erdebil, Tahran, Meshed – Şiir, Masal, Mavi Yeşil Çiniler Diyarı

0
Horasan erenlerinin, Attar’ın, Hacı Bektaşi Veli’nin, Mevlana’nın, Şemsi Tebrizi’nin, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun, Ömer Hayyam’ın, Nizam-ül Mülk’ün, Hasan Sabbah’ın, Alamut kalesinin, İmam Rıza’nın, Firdevsi’nin, Şehriyar’ın, 1001 gece masallarının diyarında, neredeyse masal tadında bir geziyi anlatacağım size.

İran Kaşhan Gezi Rehberi

0
Kaşhan adeta çölün ortasında yaratılmış bir vaha, yeşillikler içerisinde ve çiçeklerle bezeli tarihi bir şehir. İran platosunda en eski yaşam izlerine rastlanan Sialk Höyüğü şehrin 3 km güneybatısında yer alıyor. Bu Höyükten çıkarılan kalıntılara göre bölgenin tarihi prehistorik çağlara kadar uzanmakta ve Kaşhan’ın kuruluşu da Elam Uygarlığı dönemine denk gelmekteymiş.

İsfahan Gezi Rehberi

0
İsfahan İran'ın coğrafi olarak tam ortasında, tarihi öneme sahip bir şehir. Safavi döneminde 7. yüzyıl kadar en parlak zamanını yaşamış, 16. ve 17.yy'larda başkent olmuş şehirde bu dönemde zenginliği ve gelişmişliği ile mimari olarak da eserler yaratılmış. Bu dönemde yapılan meydanlar, saraylar, camiler, köprüler korunmuş ve günümüzde İran'ın en güzel şehirleri arasında yer alarak ziyaretçi çekmektedir.