Sharm El Sheikh, Mısır’da Asya ve Afrika’yı birleştiren Sina Yarımadası’nın en önemli turistik merkezi ve dünyanın en gözde dalış merkezlerinden biri. Şehir rengarenk mercan resifleri, zengin su altı habitatı,  incecik kumlu sahilleri, berrak, temiz denizi ile güneş, deniz ve Sina Çölü’nü keşfetme aktiviteleri ile renkli bir yer.

Sharm El Sheikh, Arapça anlamı ile Şeyhin Körfezi yarım yüzyıl önce küçük bir bedevi köyü imiş. Bugün her mevsim, her yaştan, her milletten turist çeken bir tatil beldesi. 

Niçin Sharm El Shekh

  • Dünyanın en güzel dalış merkezlerinden biri. Scuba diving yanında, çok çeşitli deniz sporları yapılabilmekte.
  • Her mevsim deniz, güneş tatili yapabileceğiniz bir yer. Yıl boyunca deniz suyu sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemekte.
  • Restoranları, barları, kafeleri ve gece klüpleri ile hareketli bir gece hayatı sunmakta.
  • Sina Çölü’nde çöl safarisi ve çölde konaklama yapabilirsiniz.
  • Ulaşım kolay, İstanbul’dan sadece iki buçuk saatlik uçuş ile bu tatil beldesine ulaşılıyor. 
  • Mısır Mayıs/2023’te Türk vatandaşlarına sınırda bir ay oturmalı vize alma uygulamasına başladı. Sharm El Sheikh için ise kapıda 15 günlük ücretsiz vize veriliyor.
  • Uygun fiyatlı ve kaliteli oteller seçeneğinin de çok olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada Sharm El Sheikh’den ulaşabileceğiniz, Kızıldeniz’in diğer turistik tatil beldesi Hurghada’yı okumak ve Sharm El Sheikh ile karşılaştırmak istersiniz link aşağıda.

Mısır Hurghada Gezi Rehberi: Kızıldeniz’in İncisi

Kısa Tarihi

20.yy’a kadar küçük bir köy olan Sharm El Sheikh’in Kızıldeniz’de doğuda Akabe Körfezi, batıda Süveyş Körfezi’ne yakınlığı ile uluslararası deniz yolu ulaşımındaki konumu bölgenin önemini arttırdı. Stratejik önemi nedeniyle Sharm El Seikh askeri işgallere uğradı. 1956 yılında Sina Yarımadası İsrail tarafından işgal edildi. 1957 yılında Mısır’ın kontrolü ele geçirmesine rağmen 1967 yılında İsrail tekrar sınırlarına dahil etti Sharm El Sheikh’i. İsrail hüküm sürdüğü 15 yıl boyunca bu bölgeyi bir turizm merkezine çevirdi. 1980’lerde barış görüşmeleri ile Mısır’a devredilen şehir o tarihten beri popüler turizm merkezi olarak Mısır’ın da yatırım yaptığı bir yer oldu. 2005 ile 2015 yılları arasında bölgede görülen terör saldırıları, bir dönem turistleri uzaklaştırdı. Yine de son yıllarda Mısır’ın popüler yerleri arasında yer almaktadır. Bu kadar tarihi bilgiden sonra gezmeye başlayalım Sharm El Sheikh’i.

Ulaşım

Sharm El Seikh Uluslararası Havaalanı’na İstanbul’dan THY ve Pegasus’un direk uçuşları bulunmakta. İstanbul’dan 2 saat 45 dakikalık sürede bu tatil beldesine kolaylıkla uçuluyor. 

Mısır’da önce Kahire’yi gezip sonra deniz tatili yapmak isterseniz Kahire’den uçakla veya otobüs ile ulaşılabilir. Kahire’ye 500 km uzaklıkta. Biz önce Sharm El Sheikh’e uçtuk, üç günlük deniz tatilinden sonra Kahire’ye otobüs ile geçtik. İstanbul-Kahire uçak fiyatlarına göre İstanbul-Sharm El Shekh uçuş daha ucuz.

Havaalanı şehir merkezine sadece 18 km uzaklıkta. Otelinizin transfer hizmeti yoksa 1. terminalden doldukça kalkan minibüsler bir seçenek. Taksi ile ulaşım da 10 dolar civarında tutabilir. Taksici fiyatı 30 dolardan bile açabilir, pazarlık yapmayı unutmayın. Ayrıca havalimanında araç kiralayabilirsiniz. 

Şehir içinde ulaşımda Eski Market bölgesinden kalkan dolmuşların yanı sıra taksi kullanabilirsiniz.

Konaklama

Tam bir tatil beldesi olarak yatırım yapılan şehirde otel konaklama için çok seçenek bulunmakta. Özellikle Mısır’da hizmet kalitesi açısından dört ve beş yıldızlı otelleri tercih etmenizi öneriyorum. Daha düşük yıldızlı oteller hijyen ve hizmet kalitesinin düşüklüğü ile hayal kırıklığı yaratabilir. Kendi plajı olan otellerde kalmak Kızıldeniz keyfini daha rahat yaşamanızı sağlayabilir. Her gün tekne ile dalışa gitmeden otellerin plajlarında da mercanlar, balıklar arasında yüzebilirsiniz.

Biz dört yıldızlı Oriental Rivoli Otel’de kaldık. Otel temizliği, açık büfe ve sıcak yemekleri ile beklentilerimizi karşıladı. Sahil kenarında olmadığı için özel plajı bulunmaması sadece 3 gece kaldığımız ve gün içinde dışarıda olduğumuz için sorun olmadı Daha uzun süreli deniz tatilinde sahil kenarında bir oteli tercih ederdik.

Hangi Mevsim Gidilir

Sharm El Sheikh’de her mevsim gezilebilir, tüm yıl boyunca deniz suyu sıcaklığı 20 derecenin altına düşmemekte. Yine de en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar. Her mevsim güneşli şehirde yazın nem olmadığı için hava bunaltmasa da, sıcaklığın 50 derecelere de çıktığını hatırlatalım. Çöl sıcaklarından kaçınmak için mart, nisan, mayıs, ekim, kasım ayları tercih edilmeli.

Gezelim Görelim

Sharm El Sheikh tam bir tatil kasabası. Son yıllarda yapılaşma artmış, çok sayıda oteller açılmış. Geniş caddeler, kumsallar, restoranlar, kafeler ile Sina Çölü’nde bir cennet yaratılmış. Tabi ki cennetliği yerleştiği alandaki yeşilliklerden çok su altındaki renklerin cazibesinden geliyor.

Sharm El Sheikh’in asıl ününün Kızıldeniz’de dalış olduğunu söylediğimize göre öncelikle Kızıldeniz turundan başlayalım.

Ras Muhammed Milli Parkı

Ras Muhammed Milli Parkı, Süveyş Körfezi ile Akabe Körfezi’nin buluştuğu yerde. Dünyanın ikinci en büyük su parkı, doğal olarak şehrin  en popüler dalış yeri. Milli parkta 250’den fazla mercan türü ve çok sayıda endemik balık bulunuyor. Dalış yapanları su altındaki rengarenk görüntüler büyülüyor.

Milli Park ve diğer dalış noktaları için tekneler Shark Bay’dan kalkıyor. Tekne ve dalış turları son derece iyi organize edilmiş. Çok renkli denizaltını görmek için tüplü dalış deneyiminiz olması gerekmiyor. Eğitmenler eşliğinde yarım saat tüplü dalış yapabilirsiniz. Tüplü dalış bana göre değil derseniz resiflerin yoğun olduğu bölgelerde şnorkel ile dalabilirsiniz. Benim de tercihim şnorkel ile yüzme idi. İnanın bu şekilde bile mercan kayalıkları arasında rengarenk balıklar ile yüzebilmek çok heyecanlı bir deneyim.

Tekneler sabah limandan hareket ediyor. Hava durumuna göre üç veya dört yerde yüzme molası veriliyor. Milli Parkı korumak amacı ile olsa gerek tekneler aynı yerlerde birbirlerine yakın şekilde duruyor, yüzmek, dalmak isteyenler aynı bölgelerde gözetimli yüzüyorlar. Teknelerde öğlen yemek ve içecek servisi de yapılıyor. Kısaca Kızıldeniz’in en zengin, en güzel kıyısında tüm günü denizde geçirerek, güneş batarken limana dönüyoruz.

Şüphesiz Sharm El Seikh’de çok sayıda dalış noktaları, batıklar bulunmakta. Tüplü dalış yapacaklar yine limandan kalkan tekneler ile değişik bölgelerde dalışlara katılabilirler. Bizim katıldığımız tekne ile profesyonel olmayan, günübirlik bir tur deneyimi yaşanabilir.

Öncelikle Ras Muhammed Milli Parkı dalışı yaptıktan sonra zamanı olanlar yine tekne ile Akabe Körfezi’nin güneyinde Tiran Adası’nda da renkli dalışlar yapabilir.

Bu arada Sharm’a tüplü dalış için gidenlere konaklamalı dalış tekneleri hizmeti da sunulmakta. Çok sayıda dalış okulları ile tüplü dalış tutkunları veya dalmaya yeni başlayanlar için burası tam bir su altı cenneti.

Camlı Tekne ile Gezinti

Deniz altına dalamam, şnorkel ile yüzmek de bana göre değil, ayaklarım yerde Kızıldeniz balıklarını göreyim derseniz camlı tekne seçeneğiniz bulunmakta.

Camlı tekneye yine limandan biniliyor. Basit teknenin ortasındaki alan cam ile kaplanmış, kıyıdan uzaklaşan teknenin altında yüzen balıklar ve resifleri izleyerek bir saatlik bir yolculuk yapıyorsunuz. Mutlaka gezilmeli mi bu tekne ile derseniz bana göre çok özellikli değil. Kızıldeniz balıklarını yakından görmek için tekne gezisi Ras Muhammed Parkı’nda olmalı. Bu gezintiyi yapmasanız da kaybınız olmaz.

Old Market

Eski şehir bölgesi eski balıkçı kasabasının kurulduğu alan. Tabi bu bölge de yenilenmiş sayılır. Çok geniş olmayan alanda yer alan dükkanlardan yerel ürünler, hediyelik alışverişlerinizi yapabilirsiniz ayrıca cami ve kiliseyi de gezebilirsiniz. 

Al-Sahaba Cami

Eski şehir bölgesinde çok gösterişli, değişik mimarili ve büyük bir cami dikkat çekiyor. Sina Yarımadası’nın en yeni camisi, 2011 yılında yapımına başlanmış ve 2017 yılında tamamlanmış. Cami 3000 metrekare alanda, iki minaresi 76 metre yükseklikte ve 3000 kişinin aynı anda ibadet edebilmekte. Bu haşmetli camiyi dolaşabilirsiniz.

Heavenly Katedrali

Heavenly Katedrali şehirdeki en yeni ve en büyük Kıptı Ortodoks Katedrali. 2010 yılında yapılan katedral dünyanın en güzel kiliseleri arasında yer almış. Dışarıdan mimarisi ile dikkat çeken kilise içinde İncil’den öyküleri anlatan freskolar, duvar resimleri ile görmeye değer.

Naama Bay

Kızıldeniz’in en güzel kıyısında konumlanan şehir, dalgıçlara çeşitli ve rengârenk resifler sunuyor. En uzun ve popüler plajların başında Naama Bay plajı geliyor. Bu bölgede birçok restoran, kafe ve mağazalar da yer alıyor. Tatilciler işin gece eğlence mekanları arasında dünyaca ünlü Hard Rock Kafe, Budha Bar da burada. Bazı klüblerde Mısır’ın ünlü, erkeklerin ışıklı elbiseler ile dans ettiği tennure dansını da izleyebilirsiniz. Biz bu dansı Kahire’de izlediğimiz için burada böyle bir dans izlemeye gitmedik. Bu dansı bir kez izlemek yeterli diye düşündük.

Soho Bölgesi

Şehirde Soho bölgesi ışıl ışıl renklendirilmiş. Yine dükkanlar, kafeler, restoranlar ile Naama Bay’a alternatif eğlence alanı yaratılmaya çalışılmış. Bir akşam gezmeye değer. Biz kasım ayı sonuna doğru gittiğimizden, bir Arap ülkesinde yılbaşı öncesi bu kadar renkli bir bölgeyi gezmek keyifli geldi. 

Sina Dağı ve St. Catherina Manastırı

Sharm El Sheikh’de kutsal Sina Dağı ve Catherina Manastırı için rehberli tur alabilirsiniz. Sina Dağı Musevilik inancında Tanrının Hz.Musa’ya 10 emri gönderdiği dağ olarak biliniyor. Dağın zirvesindeki Azize Katherina Manastırı da MS.550 yılında yapılmış ve dünyanın halen faaliyet gösteren en eski manastırı. Hristiyanlık aleminde özel önemi olan manastır UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almakta. Üç semavi dinde de özel bir öneme sahip bu yeri gezebilirsiniz. Biz zamanımız yeterli olmadığı için bu bölgeyi ziyaret edemedik. Fotoğraflar da internetten alınmıştır.

*World History Encyclopedia        *Wikipedia

Çöl Safarisi ve Renkli Kanyonlar

Sina Çölü’nde ATV ile çöl safarisi ve çölde konaklama yapıp bir bedevi köyünü de ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca zamanınız varsa şehre iki saat uzaklıkta renkli kanyonu görebilirsiniz. Bir zamanlar su altında olan  800 metre uzunluğundaki kanyon Kızıldeniz adı ile uyumlu kızıl kahve renkli. Rehberli ve off-road araçlı bir tur alabilirsiniz. 

Yeme İçme

Mısır mutfağında damak zevkimize uygun çok çeşitli yemekler bulabiliriz. Kebap, köfte, nohuttan, pirinçten yapılma değişik menüler, humus, falafel ve çeşitli tatlılar yanında uluslararası mutfaklardan çeşitler de otellerin menülerinde bulunuyor. Ayrıca Kızıldeniz’den tutulan deniz ürünleri de bol miktarda sofranıza gelecek. Tropikal meyve çeşitleri özellikle mango bol miktarda. Özet olarak Mısır’da aç kalmak mümkün değil. Bizim iki Mısır gezimizde de dışarıda herhangi bir restoranda yemek yerine otelde çeşitleri denemek daha güvenli geldi.

Alışveriş

Mısır’da alışveriş yapmak da ayrı bir keyif, ürünlerin orijinalliği ve fiyatlarının uygunluğu nedeniyle. Ancak pazarlık kısmı çok keyifsiz. Tüm alışverişlerinizde çok sıkı pazarlık yapmak zorundasınız. Biz de sıkı pazarlıklarla piramitler, sfenkler, papirüsler, özgün elbiseler aldık. Gümüş bileklik ve kolyeler şanslı iseniz gümüş çıkabilir, bol miktarda esans satılıyor, ancak koklayarak aldığınız esansın eve geldiğinizde hiç kokusu olmadığını görebilirsiniz. Dikkatli alışveriş yapmak gerekiyor.

Son Söz

Sharm El Seikh dünyanın en güzel dalış merkezlerinden biri olarak ün kazanmış, dünyanın her yerinden turist çeken bir cazibe merkezi. Bizler için de ulaşımı kolay, uygun fiyatlı, birçok bölgede deniz mevsiminin henüz canlanmadığı ilkbahar ve sona erdiği sonbaharda deniz tatili yapabileceğimiz bir belde. Üstelik ülkemizdeki birçok tatil yerindeki beş yıldızlı otellere göre daha uygun fiyatla tatil yapabileceğimiz bir şehir. Özellikle bu şehir vizesiz gidebileceğimiz bir destinasyon. Sonuç olarak uçak biletini erken veya kampanya döneminde alıp, oteli de erken rezervasyon ile ayırtarak kendi tatilinizi rahatlıkla planlayabileceğiniz bir yer. Son yıllarda turizm şirketleri tarafından çok sayıda tur düzenlenmekte. Turla veya tursuz gidebileceğiniz bir yer. Ancak Mısır tarihi yerleri ile de önemli bir ülke olduğu için sadece bu şehre ziyaret daha çok deniz tatili beklentilerinizi karşılayabilir. Sharm El Sheikh’ten otobüsle ve uçakla Kahire, Hurghada ve Luksor’a geçerseniz Mısır’ı daha yakından tanımanın tadını daha çok çıkartabilirsiniz.

Kahire’de Kahire müzesinin, piramitlerin gezginlerin mutlaka görmeleri gereken yerler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ayrıca Hurghada da özel bir yer. Hurghada yine Kızıldeniz’de dalış yapabileceğiniz renkli su altının yanı sıra Mısır’da en önemli tarihi tapınakların yer aldığı Luksor antik kentini de ziyaret edebileceğiniz bir şehir.

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here