Lviv

Lviv gezi zamanlamanızı bir konsere veya festivale denk getirmeye çalışın. Lviv boşuna “Festival Kraliçesi” olarak anılmıyor. Şehirde hemen her ay festival, geçit töreni ve eğlence vardır. Livi’deki konaklamanız süresince hangi festivallerin gerçekleştiğini öğrenmek için Rynok Meydanı’ndaki Turist Danışma Merkezine uğrayın.

Kış mevsimi, geleneksel Ukrayna kırsalının özel Noel ruhunu ve lezzetli Çikolata Festivalini gözler önüne seriyor. Bahar mevsimi, Paskalya Yumurtası (Pysanka) Festivali ile başlar, “Lviv On a Plate” Gastronomi Festivali ile mideleri şenlendirir, Weather-Vanes Festivali ile eğlenir ve Mayıs’taki aralıksız şenliklerle son bulur (Lviv Şehir Günü Geçit Töreni, Rascal (Batyar) Günü ve Uluslararası Virtiöz Klasik Müzik Festivali). Dünya Vyshyvanka Günü, Ukrayna ulusal kostümü olan nakışlı gömlek Vyshyvanka’nın orijinal geleneklerini korumak ve kutlamak için düzenlenen uluslararası bir bayramdır.

Yaz mevsimi, dünyanın en ünlü caz müzisyenlerinin de katıldığı Alfa Caz Festivali, Wiz-Art Kısa Film Festivali ve Uluslararası Folklor Festivali Etnovyr gibi birçok festival ile dopdolu geçer. Ukrayna’daki en popüler yaz festivali Rynok Meydanı’nda yapılan Zakhid festivalidir. Bir diğer ünlü festival haziranda düzenlenen klasik otomobiller yarışı Leopolis Grand Prix festivalidir. Bu yarışlar ilk olarak 1930’da gerçekleştirilmiş. Grand Prix’ye katılacak araçların en az 25 yıllık, orijinal parçalara sahip ve göze hitap edecek kadar güzel olmaları gerekiyormuş. Klasik arabaların sokaklara çıkmasıyla Lviv, tam bir şölen alanına dönüşüyormuş.

Sonbaharda Kahve Festivali kutlanmaktadır. Geleneksel olarak bu festivaller şehir merkezinde veya genellikle Lviv Opera Tiyatrosu, Filarmoni ve Shevchenkivsky Salonu’nda kutlanır.

Geleneksel düğün ritüellerinden, ilginç St. Catherine Gününe kadar, Batı Ukraynalılar eski, anlamlı, sevgi dolu ve bazen garip kutlamalar yaparlar.

Lviv’in kalbi olan Svobody Bulvarı’ndaki tarihi S.Krushelnytska Opera Binası’nda çeşitli opera ve bale gösterileri düzenleniyor. Biletler 50 ila 80 Grivna arasında değişiyor. Opera ve baleye düşkün olmasanız bile bu muhteşem mekanı görmek için birkaç saatinizi ve bir miktarı Grivma ödemeyi göze alın.

Lviv Org ve Oda Müziği Salonunda org müziği dinleyebilirsiniz. Bu bina 17. yüzyılda St. Magdalena Kilisesi ve Manastırı olarak inşa edilmiş ve ancak 1960’larda kültürel bir kurum olarak çalışmaya başlamış. Salon halen çeşitli müzik performanslarına, Roma Katolik Kilisesi için pazar ayinine ve yıllık Eski Müzik Festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Müzik salonunun görkemli orgu Ukrayna’daki en büyük orgdur. Stepana Bandery Caddesindeki Org ve Oda Müziği Konser Salonu, Lviv merkezinin biraz dışında, Politeknik Üniversitesi’ne yakın bir yerde bulunmaktadır. Org müzik konserleri cumartesi ve pazar, akşam saat 5.00’de yapılmaktadır ve Ekim’in başında da Eski Müzik Festivali gerçekleştirilmektedir.

Ukraynacayı anlamasanız bile Les Kurbas Tiyatrosu’nda bir oyun izleyebilirsiniz. Bu küçük tiyatro salonu 1988’de kurulmuş ve ülkedeki en iyi modern tiyatro gruplarından birini temsil ediyormuş. Tiyatro, Les Kurbas Caddesi’nde ve cuma, cumartesi ve pazar günleri 19:00’da gösterileri gerçekleştirmektedir.

Gelelim şehirdeki sabahlara kadar süren gece eğlencelerine. Ben gitmedim ama gidenlerin referansıyla birkaç yer aktarayım. Rafinad People gece kulübü hem restoran hem de striptiz club şeklindeymiş. Fashion Club şehrin en lüks kulübü olarak aynı zamanda bir restoranmış. Lüks olduğu için kıyafet önemli tabi. Metro Club bir diğer gece kulübü ve işletmecisi de Türkmüş. Havalimanına yakın olan Sankoff Club bir diğer önerilen mekan. Ukraynalılar genel olarak eğlenmeyi çok seviyorlar. İşte bu da geç bir saatte sokaklara taşan bir barın görüntüsü.

Havalar biraz ısındığında, Lviv sokakları müzisyenler, canlı müzik yapan gruplar ve sanatçılar ile dolmaya başlıyor. Bunlar Şehre özel bir çekicilik katıyorlar ve banklarda oturarak canlı müziğin keyfini çıkarıyorsunuz. Yerel halk aniden kalkıp dans etmeye başlarsa şaşırmayın. Bunları şehir merkezinde hemen her yerde görebilirsiniz. Ancak, en popüler noktalar Halytska Caddesi ve Serbska Caddesi.

Rynok Meydanı’ndaki Cafe Diana yakınında tango veya salsa dansı da yapabilirsiniz. Belediye Meclisi binasının önündeki geleneksel tango/salsa dans sahnesi, sizi Lviv’e aşık edecek büyüleyici anlardan bir tanesi olacak. Tanrıça Diana’nın fıskiyesi önündeki kalabalığa katılın ve canlı atmosferin tadını çıkarın. Bu dans partileri cumartesi ve pazar günleri saat 18:00’den sonra gerçekleşmektedir.

Dans benim işim değil, müzik sevmem diyorsanız Opera Binasının önündeki yerli halktan kişilerle satranç oynayabilirsiniz. Daha çok cumartesi ve pazar günleri öğleden sonra cadde satranç oyuncuları ile dolup taşıyormuş. Aralık ayından itibaren Rynok Meydanı patencileri ağırlıyormuş ve her yaştan ziyaretçi için heyecan verici bir atraksiyon gerçekleştiriliyormuş.

Hayvanların bu şekilde kullanılmasından hoşlanmıyorum ama gitmek isterseniz Lviv’de bir de sirk var.

Bunların hiçbirini yapmayıp şehrin sokaklarında aylak aylak dolaşabilirsiniz. Sizi bilmem ama benim en sevdiğim şeydir böyle sokaklarda kaybolmak. Meydanlara kurulu pazarları gezebilir ya da şehrin her köşesinde bulunan parklarda çimlere uzanıp ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Lviv evlerinin ve bahçelerinin efsanelerini dinleyebilirsiniz. Yeraltı labirentinin, küçük dolambaçlı sokakların, büyüleyici meydanların, meraklı anıtların hepsinin özel hikayeleri vardır. Zengin doktor kızının ve fakir köylünün düğünü, şehrin belediye binasının altındaki uçan tabutların efsaneleri, şehrin ana manastırları arasındaki gizli geçitler gibi hikayeleri dinlediğinizde emin olun hiç sıkılmayacaksınız!

Visits: 0

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here