bernina-express

Bernina Express ile tren yolculuğu Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, dünyanın en güzel tren yolculukları arasında sayılan özel bir yolculuk. İsviçre Alpleri’nden başladığımız tren yolculuğu güneyde İtalya sınır kasabası Tirano’da son buldu.

Niçin Bernina Express

Unutulmaz tren yolculukları keyfini  iki yıl önce Norveç fiyortlar gezimizde Flam treni ile tatmıştık. Norveç’in olağanüstü doğasında vadiler, şelaleler arasındaki Flam ile Myrdal arası sadece 50 dakika sürüyordu. Biz  hem gidiş hem dönüş bileti alarak iki kez aynı rotayı yapmış olduk. Flam treni deneyimi sonrası dünyanın en güzel tren rotalarını araştırırken bir blogda Bernina Express karşımıza çıktı. Bu yolculuk ilk ilkbahar gezi programına alındı ve rota çalışılmaya başlandı.  Gezi İsviçre’de başlayıp, İtalya’da son bulacağına göre, dört arkadaş İsviçre Zürih gidiş, Milano dönüş biletlerimizi aldık.

Bernina Treni programını hazırlamaya çalışırken bu kez İsviçre’de yine dünyanın en güzel tren yolculukları arasında Glacier Express tren yolculuğunun olduğunu okuduk. Madem dünyanın en güzel manzaralı tren yolculukları diye yola çıkmıştık ve iki tren de İsviçre’de ise ikisi de programa alınmalıydı. Gezi programı da iki trenin başlangıç ve bitiş duraklarına göre planlanmalıydı.

Gezimizin başlangıç noktası Zürih’e uçtuk. Zürih’e tam iki dolu gün ayırarak şehri gezdik. İlk tren gezimiz için Glacier Express başlangıç noktası Zermatt’a Zürih’ten trenle gittik. Bu tren manzaralı tren yolcuğu arasında sayılmıyor tabii ki. Biz iki ayrı özel tren yolculuğundan söz ediyoruz.  Bir gece Zermatt’ta kaldık, ertesi sabah Glacier Express ile  güney İsviçre’yi, Alpleri batıdan doğuya 8 saat süren bir yolculukla kat ettik. Bu yolculuk dünyanın en güzel ve en yavaş tren yolculukları arasında sayılıyor. 

Glacier Express yazımızı okumak isterseniz. Glacier Express ile Alplerde Tren Yolculuğu

Biz Bernina Express yolculuğumuza dönelim.

Bernina Express ile Yolculuk

Glacier Express’in bitiş noktası St.Moritz aynı zamanda Bernina Express başlangıç noktası olarak planlanmış.

İsviçre’nin popüler kayak merkezlerinden St.Moritz kasabasında bir gece konakladık ve  sabah saat 9.30’da Bernina Express trenine bindik. Saat 12.00’de Tirona’ya ulaştık. İstenirse aynı rota Tirano’dan St.Moritz’e ters yönden de yapılabiliyor.

Yol boyunca tırmandığımız dağlar, içinden geçtiğimiz vadiler, nehirler, göller, köprüler, viyadükler bize  inanılmaz görüntüler sundu. Yazıda paylaştığımız resimler ve video hissettiklerimizi anlatmaya yetmez. Gezginlere bu  tren yolculuğunu programlarına almalarını kesinlikle öneririm. Glacier Express daha uzun süreli ve daha pahalı bir yolculuk sunuyor. Daha açık ifade etmek istersek gidiş dönüş uçak biletlerimizden daha yüksek rakamı sadece Glacier Express için ödediğimizi yazabiliriz. Bernina Express fiyatları ise  Glacier Express’e göre çok daha uygun ve yolculuk da inanılmaz keyifli.

Önce Bernina Express treni videomuzu izlemek isterseniz…

Kırmızı renkli trenin en arka vagonu panoramik manzaralı camlar ile özel olarak tasarlanmış. Böyle bir trende manzaralı vagonun önemli olduğunu düşündüğümüzden yerimizi oradan ayırtmıştık. Bu vagon için 5 CHF daha fazla ödedik. İyi de yapmışız, camdan bu nefes kesen  görüntüleri keyifle izlemenin yanı sıra en arka vagonda olduğumuz için yolculuk sırasında trenin dönüş görüntüleri ve fotoğraf çekimleri daha güzel oldu. Ömrümüzde bir kez yapabileceğimizi düşündüğümüz bu yolculukta her anın görüntüsü de unutulmaz olmalıydı.

Yolculuğun her anı çok güzeldi, bir an  gözümüzü kırpmak istemedik. İsviçre’de tren buzullar, karlar içinde süzülürken, İtalya’ya yaklaşırken ağaçlar üzerlerindeki karları silkelemiş baharın yeşil rengine bürünmüşlerdi.

Alplerin eteklerindeki masalsı köylerin arasında  süzüldü trenimiz.

Plessur Nehri, Lago Bianco ve Lej Nair göllerinin kıyıları, Poschiavo Vadisi, dağlar, köprüler, viyadükler doğada ünlü bir ressamın yaptığı tablolar gibi gözümüzün önünden geçiyordu. 55 tünel  196 köprü de  insan eli ile doğada ulaşabileceğimiz güzellikleri sunuyordu bize.

Yolcuğun sonuna doğru geçtiğimiz  Brusio Viyadüğü nerede ise 360 derecelik açısı ile hem bir mimarlık harikası, hem de tam bir görsel şölen. Gezinin en güzel fotosunun çekildiği viyadük.

İsviçre’den nereden Bernina Express trenine binebiliriz sorusunun cevabı bize üç ayrı yer olarak cevaplanıyor.

Bernina Express

Biz bir gün önce Glacier Exspress ile Chur’dan St.Moritz’e kadar olan bölgeyi gördüğümüz için Chur veya Davos yerine St. Moritz’den başlamayı tercih ettik. Süre ve fiyatlar başlangıç noktasına göre değişiyor.  hatlar ve bilet fiyatları aşağıda yer almaktadır.

Journey 2nd class 1st class 2nd class, back 1st class, back
Chur – Tirano CHF 66.00 CHF 113.00 CHF 132.00 CHF 226.00
Chur – Poschiavo CHF 59.00 CHF 101.00 CHF 118.00 CHF 202.00
St. Moritz – Tirano CHF 33.00 CHF 57.00 CHF 66.00 CHF 114.00
St. Moritz – Poschiavo CHF 25.00 CHF 42.60 CHF 50.00 CHF 85.20

Bernina Ekspres bilet, rota ve detaylı bilgisi aşağıdaki linkte yer almaktadır. 

www.rhb.ch

Bizim için rüya gibi geçen tren  yolculuğu İtalya sınır kasabası Tirona’da son buldu.

Tirano küçük bir kasaba, asıl ilginç nokta bu güne kadar Avrupa Birliği ülkeleri dışında ülke değiştirdiğimizde pasaport kontrolünden geçmiştik. Bu gezide Tirona Tren İstasyonu’nda indik ve İsviçre Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen sadece istasyondan çıkıp İtalya Milano trenine binmek üzere hemen yanındaki diğer istasyona geçtik. İsviçre’den İtalya’ya pasaport kontrolü olmadan geçmiş olduk.

Tirano’dan otobüsler ile Lugana’ya gidebilirsiniz. Tren biletini alırken bu manzaralı otobüs biletini de alıp  Lugana’ya kadar güzel bir yolculuk yapılabilir.

Biz gezi programımıza dünyanın en güzel manzaralı iki tren yolculuğunu almıştık. Ancak iki ülkede de belirli şehirleri gezmeden de olmazdı. Bu nedenle iki gece Zürih’te kalarak İsviçre’nin bu güzel şehrini gezdik.

Zürih yazımız için  Zürih Gezi Rehberi tıklayınız.

Trenlerin kalkış ve bitiş yerlerine göre iki kayak Merkezi Zermatt ve St.Moritz’de birer gece konakladık. Bu kayak merkezlerini gezdik sayılmaz. Ancak Bernina Expres ile İtalya’ya ulaşınca her şehri ayrı güzel İtalya’dan ayrılmak istemedik. Bu nedenle İtalyan hızlı trenleri ile Milano ve Bologna’ya geçtik ve bu iki şehirde üçer gece  kaldık. Bologna ilk kez gezdiğimiz etkileyici bir Orta Çağ şehri. Milano’yu iki yıl önce gezmiştim ancak  şehrin sanat yönü eksik kalmıştı. Üç günlük Milano programına dünyanın en ünlü eserlerinden Leonarda Da Vinci’nin Last Supper (Son Akşam Yemeği), tablosu  Michelongelo’nun yarım kalan Pietası, Bilim Sanat Müzesi ve La Scala Operası’nda modern bale izlemeyi de dahil ettik. Yazıda diğer Milano ve Bologna gezimizden de söz etmek ihtiyacını duydum. İki ülke olunca iki ünlü trenin yanında İsviçre’de ve İtalya’da güzel şehirleri de programa almanın ve çok yönlü bir tatil planlamanın mümkün olduğunu belirtmek isterim.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here