bernina-express

Bernina Express ile tren yolculuğu Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan özel bir yolculuk. Dünyanın en güzel tren yolculukları arasında sayılıyor. İsviçre Alpleri’nden başladığımız tren yolculuğu güneyde İtalya sınır kasabası Tirano’da son buldu.

Niçin Bernina Express

Unutulmaz tren yolculukları keyfini  iki yıl önce Norveç fiyortlar gezimizde Flam treni ile tatmıştık. Norveç’in olağanüstü doğasında vadiler, şelaleler arasındaki Flam Myrdal arası sadece 50 dakika sürüyordu. Biz  hem gidiş hem dönüş bileti alarak daha uzun süre yolculuk yaptık. Flam treni deneyimi sonrası dünyanın en güzel tren rotalarını araştırırken bir blogda Bernina Express karşımıza çıktı. Bu yolculuk mutlaka denemeliydi, 2018 bahar için hemen programa alındı ve rota çalışılmaya başlandı.  Gezi İsviçre’de başlayıp, İtalya’da son bulacağına göre, dört arkadaş İsviçre Zürih gidiş, Milano dönüş biletlerimiz, promosyonlu fiyatlar ile 400 TL’ya mal oldu.

Bernina Treni programını hazırlamaya çalışırken bu kez İsviçre’de yine dünyanın en güzel tren yolculukları arasında Glacier Express tren yolculuğunun olduğunu okuduk. Madem dünyanın en güzel manzaralı tren yolculukları diye yola çıkmıştık ve iki tren de İsviçre’de ise ikisi de programa alınmalıydı.

Gezimizin başlangıç noktası Zürih’e uçtuk. Zürih’e tam iki dolu gün ayırarak şehri gezdik. Asıl amaç tren gezisi için Glacier Express başlangıç noktası Zermatt’a Zürih’ten trenle gittik. Bu tren manzaralı tren yolcuğu arasında sayılmıyor tabii ki. Biz iki özel tren yolculuğundan söz ediyoruz.  Bir gece Zermatt’ta kaldık, ertesi sabah Glacier Express ile  güney İsviçre’yi, Alpleri batıdan doğuya 8 saat süren bir yolculukla katettik. Bu yolculuk dünyanın en güzel ve en yavaş tren yolculukları arasında sayılıyor. 

Glacier Express yazımızı okumak isterseniz. Glacier Express ile Alplerde Tren Yolculuğu

Biz Bernina Express yolculuğumuza dönelim.

Bernina Express ile Yolculuk

Glacier Express’in bitiş noktası St.Moritz aynı zamanda Bernina Express başlangıç noktası olarak planlanmış.

İsviçre’nin popüler kayak merkezlerinden St.Moritz kasabasında bir gece konakladık ve  sabah saat 9.30’da Bernina Express trenine bindik. Saat 12.00’de Tirona’ya ulaştık. İstenirse aynı rota Tirano’dan St.Moritz’e ters yönden de yapılabiliyor.

Yol boyunca tırmandığımız dağlar, içinden geçtiğimiz vadiler, nehirler, göller, köprüler, viyadükler bize  inanılmaz görüntüler sundu. Yazıda paylaştığımız resimler ve video hissettiklerimizi anlatmaya yetmez. Gezginlere bu  tren yolculuğunu programlarına almalarını kesinlikle öneririm. Glacier Express daha uzun süreli ve daha pahalı bir yolculuk sunuyor, o tarihteki kurlarla kişi başına 900 TL ödedik. Bernina Express fiyatları ise  daha uygun ve yolculuk ta inanılmaz keyifli.

Önce Bernina Express treni videomuzu izlemek isterseniz…

Kırmızı renkli trenin en arka vagonu panoramik manzaralı camlar ile özel olarak tasarlanmış. Böyle bir trende manzaralı vagonun önemli olduğunu düşündüğümüzden yerimizi oradan ayırtmıştık. Bu vagon için 5 CHF daha fazla ödedik. İyi de yapmışız, camdan bu nefes kesen  görüntüleri keyifle izlemenin yanı sıra en arka vagonda olduğumuz için yolculuk sırasında trenin dönüş görüntüleri ve fotoğraf çekimleri daha güzel oldu. Ömrümüzde bir kez yapabileceğimizi düşündüğümüz bu yolculukta her anın görüntüsü de unutulmaz olmalıydı.

Yolculuğun her anı çok güzeldi, bir an  gözümüzü kırpmak istemedik. Biz  2018 Mart sonunda çıktık bu yolculuğa. Tren bir yandan buzullar, karlar içinde giderken, İtalya’ya yaklaşırken  birden yeşeren ağaçlar arasında baharı hissettik.

Alplerin eteklerinde masalsı köylerden  süzüldü trenimiz.

Yolculuk sırasında Plessur Nehri, iki göl Lago Bianco ve Lej Nair, Poschiavo Vadisi, dağlar, köprüler, viyadükler tablo  gibi görüntüler zihninize yerleşiyor. 55 tünel, 196 köprü geçtik.

Yolcuğun sonuna doğru geçtiğimiz  Brusio Viyadüğü nerede ise 360 derecelik açısı ile hem bir mimarlık harikası, hem de tam bir görsel şölen.

İsviçre’den Bernina Express trenine üç ayrı yerden başlanabiliyor.

Bernina Express

Biz bir gün önce Glacier Exspress ile Chur’dan St.Moritz’e kadar olan bölgeyi gördüğümüz için Chur veya Davos yerine St. Moritz’den başlamayı tercih ettik. Süre ve fiyatlar başlangıç noktasına göre değişiyor. Mart 2018 itibari ile hatlar ve bilet fiyatları aşağıda yer almaktadır.

Line 1: Chur – Tirano – Chur (tüm yıl her gün)

Line 2: Davos Platz – Tirano – Davos Platz (yaz sezonu)

Line 3: St. Moritz – Tirano – St. Moritz (yaz sezonu)

Tek yön Bernina Ekspres Bilet Fiyatları

1.class (CHF)                    2.class (CHF)

Chur – Tirona                   112        64

Davos Platz – Tirona          90         51

St. Moritz – Tirano             56         32

Bernina Ekspres bilet, rota ve detaylı bilgisi aşağıdaki linkte yer almaktadır. 

www.rhb.ch

Bizim için rüya gibi geçen tren  yolculuğu İtalya sınır kasabası Tirona’da son buldu.

Tirano küçük bir kasaba, asıl ilginç nokta bu güne kadar her ülke değiştirdiğimizde pasaport kontrolünden geçmiştik. Bu gezide Tirona tren istasyonunda indik ve İsviçre Avrupa Birliği ülkesi olmamasına rağmen sadece istasyondan çıkıp İtalya Milano treninine binmek üzere hemen yanındaki diğer istasyona geçtik. İsviçre’den İtalya’ya pasaport kontrolü olmadan geçmiş olduk.

Tirano’dan otobüsler ile Lugana’ya gidebilirsiniz. Tren biletini alırken bu manzaralı otobüs biletini de alıp  Lugana’ya kadar güzel bir yolculuk yapılabilir.

Biz gezi programımıza dünyanın en güzel manzaralı iki tren yolculuğunu almıştık. Ancak iki ülkede de belirli şehirleri gezmeden de olmazdı. Bu nedenle iki gece Zürih’te kalarak İsviçre’nin bu güzel şehrini gezdik.

Zürih yazımız için  Zürih Gezi Rehberi tıklayınız.

Trenlerin kalkış ve bitiş yerlerine göre iki kayak Merkezi Zermatt ve St.Moritz’de birer gece konakladık. Bu kayak merkezlerini gezdik sayılmaz. Ancak Bernina Expres ile İtalya’ya ulaşınca her şehri ayrı güzel İtalya’dan ayrılmak istemedik. Bu nedenle İtalyan hızlı trenleri ile Milano ve Bologna’ya geçtik ve bu iki şehirde üçer gece  kaldık. Bologna ilk kez gezdiğim Orta çağ şehri ayrı güzeldi. Milano’yu iki yıl önce gezmiştim ancak  şehrin sanat yönü eksik kalmıştı. Üç günlük Milano programına dünyanın en ünlü eserlerinden Leonarda Da Vinci’nin Last Supper (Son Akşam Yemeği), tablosu  Michelongelo’nun yarım kalan Pietası, Bilim Sanat Müzesi ve La Scala Operası’nda modern bale izlemeyi de dahil ettik. Yazıda diğer Milano ve Bologna gezimizden de söz etmek ihtiyacını duydum. İki ülke olunca iki ünlü trenin yanında İsviçre’de ve İtalya’da güzel şehirleri de programa almanın ve çok yönlü bir tatil planlamanın mümkün olduğunu belirtmek isterim.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here