Niçin Özbekistan
Orta Asya’da gezmek için bir ülke seçilecekse bana göre o ülke Özbekistan,
 • Hem modern, hem tarihi, hem tanıdık kültür,
 • Halkı sıcakkanlı, hele Türküm diye kendinizi tanıttığınızda çevrenizi saran ve Türkçe konuşanlar görebilirsiniz.  
 • Turizme yeni açılıyor, doğal, tarihi dokusu korunmuş şehirlerde yüzyıllar öncesine gidebilirsiniz.
 • Konaklama, ulaşım, yeme içme fiyatları uygun,
 • Damak zevkimize hitap eden zengin çeşitli mutfağı 
 • Üç beş yıl önce Türk vatandaşları için vize sıkıntısı varken, şu anda bu sorun da aşılmış görünüyor. 

Gezginler için görülecek ülkeler arasında öncelikli sırada yerini alacaktır uzun dönemde.

Özbekistan coğrafi olarak farklı  bir Orta Asya ülkesi, 

Ulaşım

 • Ülkeye uçuş yapacak uluslararası şirketleri sınırlanmış, ancak THY’nin her gün İstanbul’dan başkent Taşkent’e uçuşu var. Uçuş süresi 4.5 saat. Özbekistan havayolları ile  aktarmalı uçuş da bulunabilir. 
 • Havaalanında pasaport kontrolünden sonra iki nüsha ülkeye giriş formu dolduruluyor. Mutlaka giriş formunun sizde kalan nüshasını saklayın, çıkışta onu göstermek zorundasınız.
 • Giriş formunda ayrıca üzerinizdeki parayı da yazmanız gerekiyor, çıkarken bir nüsha çıkış formu dolduruluyor çıkış formunda yazacağınız  rakam mutlaka girişteki rakamdan düşük olmalı. 
Vize

’10 Şubat 2018 tarihinden başlamak üzere Türk vatandaşlarına vize uygulanmayacağı açıklandı. Ancak Türk vatandaşlarının Özbekistan’a vizesiz olarak giriş yapabilmeleri için otel rezervasyonu gereklidir. Otelde kalındığına istinaden otel ödemesi ülkeden çıkış yapılırken yetkili makamlar  tarafından görülmek istenebilir, yolcunun otel faturasını yanında bulundurulması tavsiye edilir.’

Para Birimi

 • Som (Sum okunuyor), 
 • Ülkede iki kur var, resmi kur, karaborsa kur. Benim gittiğim tarihte resmi kur 1 dolar, 3200 Som idi, karaborsada  1 dolar 6500 değerinden bozdurduk. 
 • Doğal olarak her yerde ülke parası Som kullanılıyor.
Ne Zaman Gidilir
 • Özbekistan’da yazın haziran ve temmuz en sıcak, ocak ve şubat ayları da en soğuk aylar. Gezi programı açısından en uygun zamanın ilkbahar ve sonbahar olacağını söyleyebiliriz.
Konaklama
 • Özbekistan’da ülkenin genel olarak ucuz olması nedeni ile bütçenize uygun fiyattan ‘booking.com’  dan otel bulmak kolay. Başka ülkelerden farklı olarak Khiva ve Buhara’da özellikle tarihi 300-400 yıllık medreseler veya tarihi binalarda kalabilirsiniz. Biz Khiva’da böyle bir otelde kalmaktan çok keyif aldık.  Orient Star Khiva üç yıldızlı ama eski şehrin en önemli medreselerinden biri. 
Gezilecek Şehirler

Özbekistan’da mutlaka görülmesi gereken her biri birbirinden farklı şehirler olarak dört yeri sayabilirim. Önemli şehirleri görmek için yaptığımız programda bu şehirleri detaylı gezebildik. Bu yazıda kısaca şehirler ve gezilecek yerlerden söz ediyorum. Tüm şehirler için verilen linklerde yer alan gezi rehberi yazılarımı okumanız önerilir.

Taşkent 

Özbekistan’ın modern şehri,

 • Amir Timur Meydanı’ndan kalkan  Hop on Hop otobüsleriyle  şehri gezebilirsiniz.. THY uçağı sabah erken şehirde olduğu için bir tam gününüzü şehirde geçirip ikinci gün başka şehre geçebilirsiniz. Zamanınız varsa iki gece kalmanızı öneririm, Sadece bir gece de Taşkent’e yetebilir çünkü görecek daha başka şehirler var.
 • Şehir içi ulaşım: Öncelikle metro, Orta Asya’nın ilk metrosu  ulaşım amacının dışında mutlaka görülmesi gerekir, sanat galerisi gibi olan istasyonları tek tek gezmek için özel zaman ayırmanız önerilir. Önemli nokta Metro istasyonlarında fotoğraf çekmek yasak. Size öncelikle aşağıda metro videosunu izlemenizi öneririm. Videoyu izleyince mutlaka metro istasyonları turu yapacağınızı düşünüyorum.
 • Ayrıca yollar geniş, planlı, şehir içi otobüsler ile dolaşabilirsiniz. Taksiler uygun fiyatlı, Özbekistan’da özel araçlarda taksi gibi, herhangi bir özel araç ile taksi pazarlığı yapıp istediğiniz yere gidebilirsiniz.
Taşkent Metrosunu  video ile gezmek isterseniz
 
 
Taşkent’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
1- Barak Khan Madrassah
2- Amir Timur Meydanı ve Heykeli
3- Amir Timur Müzesi
4- Mustaqillik Maydoni (Bağımsızlık Meydanı)
5- Eski Pazar

Taşkent’in sadece görülecek yerlerin isimleri size yetmiyorsa ve şehri daha detaylı gezmek isterseniz: Taşkent Gezi Rehberi ne tıklayınız
Khiva

Taşkent’ten Özbek Havayolları ile Urgenç şehrine uçarak, Urgenç.’e 30 km uzaklıktaki tarihi şehir Khiva’ya ulaşılabiliyor. Khiva Özbekistan’da mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Eski şehir surlarla kaplı, surların içerisinde medreseler, saraylar, camiler, türbeler var. Şehir iyi korunmuş, Unesco Dünya Mirasları listesinde.  

 • Biz eski şehirde bir otelde, daha doğrusu bir medresede kaldık. Medrese odasında uyuyup, dersliklerinde kahvaltımızı yaptık. Öğlen ve akşam yemeklerimizi de yine tarihi binalarda yedik. İki gün boyunda, zaman makinesi binmiş ve  17.yy’a gelmiş    gibi hissettik. 
 • Khiva tarihi merkezi Itchan Kale (İç kale), 10 metre yükseklikte surlarla çevrili şehir açık hava müzesi ve ‘Devlet Arkeoloji Müzesi’ne dönüştürülmüş adım adım gezmenizi öneriyorum.
Khiva’yı video ile gezmek isterseniz
 

Khiva’yı detaylı okumak isterseniz. Khiva Gezi Rehberi-Orta Asya’da Zamanın Durduğu Şehir tıklayınız
Buhara
 • Buhara’ya Khiva’dan otobüs ile geçtik. Kızıl Kum Çölü’nde 450 km ve 6,5 saatlik yorucu bir yolculuk, ancak Buhara’ya ulaşınca tüm yorgunluk unutuluyor. 
 • Yol boyunca pek sık benzin istasyonu göremediğimiz gibi bizim alıştığımız anlamda ne restoran ne tuvalet vardı. O zaman otobüsünüz tuvaletli, yanınızda da yiyeceğinizin olması gerekli. Bir blogda Özbekistan’da çölde kadınların otobüsün sol tarafını, erkeklerin sağ tarafını kullanarak yolda tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerini okumuş ve çok gülmüştüm. Bu işin daha medeni bir yolu olduğunu gördüm, sadece otobüsünüze dikkat etmeniz yeterliymiş.
Buhara dünya üzerinde  en eski yerleşim yerlerinden,  yine iyi korunmuş, buram buram tarih, ipek yolu üzerinde ticaret, eğitim, dini kültür her şey var. Akşam üzeri ulaşınca önce ışıklar içinde gezip, ertesi gün  yine 16-17 yy. sokaklarında, çarşılarında dolaştık.
 
Görülecek Yerler
1- Ark Kalesi
2- Devlet Mimarlık Sanat Müzesi (Ark Kalesinin İçinde)
3- Bolo Hauz Cami
4- Miri Arab Medresesi,
5- Abd Al Aziz Khan Medresesi
6- Kalyan Cami
7- Kalyan Minaresi
8- Ulug Bey Medresesi
9- Chor Minör Medresesi (Dört Minare Medresesi)
10-Leb-i Havuz Meydanı
11-Samanid Türbesi
12-Chashma -Ayup (Eyüp Çeşmesi)
 
Buhara’yı video ile gezmek isterseniz
 
Görülecek yerlerin sadece isimleri ve  video ile  hızla gezmek yetmiyorsa, adım adım Buhara’yı gezmek için;

Buhara Gezi Rehberine tıklayınız
Semerkant
Semerkant’ta dünyanın en eski medeniyet merkezlerinden biri, Buhara’ya göre daha büyük şehir havasında, yine tarihi yerleri iyi korunmuş ve Dünya Mirasları Listesi’nde ve Orta Asya’nın görülesi şehirlerinden.
 • Öncelikle Registan Meydanı şehrin en çarpıcı yeri. Yine şehre akşam meydanın etkileyici, ışıklı halini görüp ertesi gün tekrar meydandaki medreseleri gezmeye geldik.
Görülecek Yerler
1- Registan Meydanında: Ulugbey Medresesi, Sher-Dor Medresesi ve Tillya-Karı Medresesi
2- Gur-Emir Medresesi ve Türbesi
3- Bibi Hanım Medresesi,Türbesi ve Cami
4- Shahi-Zinda Türbe ve Mezarlık
5- Ulugbey Gözlem Evi
6- Semerkant  Afrasiyop Müzesi
 
Semerkant’ı video ile gezmek isterseniz.
 

Semerkant’ı daha detaylı gezmek isterseniz. 

Semerkant Gezi Rehberi – Orta Asya’nın Bilim Merkezi‘ne tıklayınız.
Özbekistan’da Ne Yenir, Ne İçilir
 • Özbek mutfağı çok zengin. Ülkede hem tarım ürünleri, hem hayvancılık olduğu için sofralarda çok çeşit görebiliyorsunuz. Sofrada kök çay dedikleri yeşil çay bulunuyor. Küçük tabaklarda çeşitli salatalar ve tadımlık meze tarzı yiyecekler geliyor. Çorbada sebzelerin yanı sıra çoğunlukla da bir parça et bulunuyor. Ana yemek olarak hepimizin duyduğu Özbek Pilav yiyebilirsiniz. Ancak Buhara, Semerkant, Taşkent’te farklı pilavlar tadabilirsiniz bölgelere göre değişiklik gösteriyor. Özbek mantısı, böreği de tanıdık gelebilir. Sofrada bol taze ve kuru meyveler bulunuyor. 
 • İçki ucuz, votka ve yerel şarapları çok ucuza içebilirsiniz.
 • Önemli bir uyarı, yemekler bize göre fazla yağlı ve ağır gelebilir. Siz yine de yerken ölçüyü kaçırmamanız ve mide koruyucu ilaçlarınızı yanınızda taşımanız iyi olabilir.
Gece Hayatı
 • Taşkent’te gece hayatının canlı olduğu söyleniyor. Biz grup olarak gece klüplerine gitmedik ancak iki gece müzikli yerlerde yemeklere gittik. Lokantalar kalabalık ve canlıydı, bir restoran daha otantik döşenmiş ve geleneksel müzik aletleri ile yerel müzikler çalan bir orkestrası vardı. Diğerinde ise orkestra batı müziği çalıyordu. 
 • Khiva ve Buhara daha tarihi ziyaretlere uygun şehirler, gece hayatlarının canlı olmadığı söylendi. 
Alışveriş
 • Hazır giyim genellikle Türkiye’den ithal ediliyor. Pamuk üretiminde dünya çapında önemli bir yere sahip olmalarına rağmen tekstil gelişmemiş. İpek üretimi geliştiği için, yöreye özgü motifli ipek şallar alabilirsiniz. 
 • Suzani, bölgeye özgü, geleneksel, ipek veya pamuklu kumaş, el işi  örtüler
 • Seramik ve özellikle çinileri çok güzel. 
 • Buhara halıları, geleneksel olarak ahşap işlemeciliğinde başarılılar. Değişik hediyelik eşyalar alınabilir. 
 • Ayrıca bizim Nasrettin Hocanın Özbek versiyonunun bibloları ve magnetleri de değişik gelebilir.

2 COMMENTS

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here