ukrayna

Doğu Avrupa’da yer alan Ukrayna, topraklarının tamamı Avrupa’da bulunan en geniş ülke olma özelliğini taşımaktadır. Kuzeybatısında Beyaz Rusya, kuzey ve kuzeydoğusunda Rusya, batısında Macaristan, Polonya ve Slovakya, güneybatısında da Moldova ve Romanya ile komşu, güneyde Karadeniz ve Azak Denizi’ne kıyısı bulunan Ukrayna, yarı başkanlık sistemi ile yönetilen üniter bir devlettir.

Ülkenin başkenti Dnipro Nehri kıyısında bulunan Kiev (Kyiv) şehridir.

Bu topraklarda İskitler, Hunlar, Hazar Kağanlığı, Kıpçaklar, Peçenekler, Kumanlar, Oğuzlar, Slavlar, Altınordu Devleti, Osmanlı İmparatorluğu ve Sovyetler Birliği hüküm sürmüş. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş ve yaklaşık 500 bini Yahudi olmak üzere 5-8 milyon civarında Ukraynalı yaşamını yitirmiştir. Ukrayna tarihindeki en önemli olaylardan biri de 26 Nisan 1986 tarihinde gerçekleşen Çernobil Reaktörü kazasıdır. Bu felaketten ötürü yaklaşık 350.000 kişi olay yerinden uzaklaştırılmıştır.

Ukrayna, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla 1991 yılında bağımsız bir ülke olmuştur. Ülkenin ilk yıllarında ekonomik ve siyasi açıdan oldukça ciddi sorunlarla karşılaşılmıştır. Diğer bağımsızlığını ilan eden SSCB devletleri gibi Ukrayna’daki üretim sektörü Rusya ve diğer devletlere bağımlıydı. Başlangıçta çalıştırılamayan ve atıl kalan fabrika ve işletmeler zamanla canlandırılmış ve ülke ekonomisi giderek düzelmeye başlamıştır. Bugün Ukrayna, Rusya askeri güçlerinin ardından Avrupa’daki en büyük ikinci silahlı kuvvetlere de sahiptir.

Verimli düz ovaların da bulunduğu ülkede kuzeyden güneye doğru uzanan ve Polissya olarak da bilinen ağaçlık ve bataklık bölgeleri büyük bir alanı kaplamaktadır. Diğer yerlerde ise gür ormanlara ve bozkır arazilere sıklıkla rastlanır. En yükseği 2061 metre ile Ukrayna Karpatları olan ülkenin yüzde 5’lik bölümü dağlardan oluşmaktadır. Ukrayna’nın en uzun nehri 2200 km ile Dnipro Nehridir. Ormanlar, nehirler, göller ve yeraltı kaynakları açısından oldukça zengin varlığa sahip olan Ukrayna’da toprakların önemli bir bölümünde tarım yapılmaktadır. Ülkenin başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık, turizm ve sanayi olarak gösterilmektedir. Halkın büyük çoğunluğu düşük gelirli olmakla birlikte devletin sağladığı sosyal desteklerle genel bir refah seviyesi yakalanmış durumdadır. Ukrayna dünyanın dördüncü en yüksek okur yazarlık oranına sahip ülkesidir.

Resmi para birimi “UAH” olarak kısaltılan “Grivna”,

Resmi dili ise Rusçaya çok benzeyen ve Doğu Slav dilleri arasında bulunan “Ukraynaca”dır.

Ülkenin nüfusu yaklaşık olarak 44 milyon kişidir. Yüzde 70’i şehirlerde yaşayan halk büyük orandaki Ukraynalıların yanı sıra Almanlar, Kırım Tatarları, Ermeniler, Rumenler, Polonyalılar, Bulgarlar ve giderek artan sayıda Türklerden oluşuyor. Gezerken adım başı göreceğiniz kiliselerden de anlaşılacağı üzere Hristiyanlık ülkedeki en yaygın din.

Niçin Ukrayna?

  • Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ve hatta pasaportsuz çipli kimliğinizle giriş yapabileceğiniz bir ülke Ukrayna. Ancak bu girişte pasaport polisi rezervasyonlarınız gibi bilumum sorular sual edildikten sonra uygun bulunması halinde girişe onay verilmektedir.
  • Türkiye’den ulaşım kolay, İstanbul, Kiev uçuşu 1,5 saat sürmektedir, ayrıca Ankara, İzmir Antalya’dan başkent Kiev’e THY ve Pegasus direk uçuşlar bulunmaktadır.
  • İlgi alanları farklı her yaş, cins ve kültür grubundan gezginin beklentilerini karşılayan, farklı güzelliklerle onları buluşturan ve mutlu eden ülkede hem huzuru hem de eğlenceyi bir arada bulmak mümkündür.
  • Ukrayna’nın turistik şehirlerinde gün boyunca parkları, tarihi yerleri, anıtları ve müzeleri dolaştıktan sonra geceleri eğlencenin keyfini sürebilirsiniz. Ukraynalılar kendileri de eğlenmeyi seviyorlar. Şehirlerde bulunan gece kulüplerinde neredeyse sabahın ilk saatlerine kadar eğlence devam ediyor.
  • Ukrayna eğlenmek için gidilecek bir destinasyon olduğu kadar sakin, huzur dolu, kültürel bir tatil için de doğru adres olacaktır. Yeşil alanları oldukça fazla olan ülkede sadece parklarda vakit geçirip dinlenebilirsiniz.
  • Başta Kiev olmak üzere Lviv, Odessa, Kharkiv gibi şehirlerinde bulunan tarihi eserleri, anıtları ve müzeleri ise söylemeye bile gerek yok.
  • Ukrayna, biri Karpatlar’ın ilkel kayın ormanları olan doğa alanında ve altısı kültürel alanda olmak üzere toplam yedi adet UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki eserlere ev sahipliği yapmaktadır.
  • Ukrayna parası Grivna’nın değeri giderek artış göstermesine karşın halen Türk Lirasına göre daha değersiz bir para birimidir. Ukrayna’da gezerken kolaylık olması bakımından 2019 yılı için hesaplamak istediğiniz Grivna tutarını kafadan dörde bölün ve yaklaşık TL tutarını bulun. (100 Grivna*0,23= 23 TL)

İklimi

Ukrayna çok büyük bir alanı kapsadığından genelleme yapmak çok da doğru olmayabilir. Bununla birlikte Ülkede karasal ve ılıman bir iklimin hakim olduğu söylenebilir. Mayıs Ekim arası Ukrayna’ya seyahat etmek için tercih edilebilecek en ideal zamandır. Yaz ayları genel olarak gündüzleri ılık, akşamları serin, kış aylarında ise özellikle orta kesimlerde hava soğuk ve sert geçer.

Türkiye’den Ulaşım

Türkiye’den ulaşımın en kolay olduğu ülkelerden biri olan Ukrayna’ya hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir. Hızlı ve daha konforlu bir ulaşım yolu olmasından dolayı Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan yolculukların hemen hemen tamamı havayolu ile gerçekleştirilmektedir. İstanbul’dan başkent Kiev’e uçakla 1,5 saat süren bir yolculukla ulaşmak mümkündür. Ülkemizde İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya şehirlerinden Ukrayna’nın başkenti Kiev’e THY, Pegasus Havayolları, Ukrayna Havayolları ve Atlas Jet Havayolları tarafından doğrudan uçuşlar bulunmaktadır. Ayrıca bu havayollarının bazıları Lviv, Odessa, Kharkiv ve Kherson şehirlerine de doğrudan uçuşlar düzenlemektedir. İstanbul-Odessa arasında feribot seferleri de yapılmaktadır.

Ukrayna İçinde Ulaşım

Ukrayna’nın şehirleri arasında oldukça yaygın demiryolu ulaşımın veya otobüsü tercih edebilirsiniz. Özellikle trenler ucuz ve güvenilir bir ulaşım aracı olduğundan yerel halk tarafından yaygın kullanılmaktadır. Trenler hızlı trenler ve normal trenler olarak farklı fiyat ve konfor tiplerine sahiptir. Seyahat edeceğiniz güzergahla ilgili detaylı bilgiye Ukrainian Railways https://www.uz.gov.ua/en/ sayfasından ulaşabilirsiniz. Ancak biletler çok hızlı tükendiğinden planlamanızı aylar öncesinden yapmanız önerilir. Otobüsler ise trenlere göre daha az tercih ediliyor. Yine de zorunlu kalırsanız kullanabilirsiniz.

Havayoluyla ülkeye gelenler için öncelikle havaalanı ulaşımı önem taşımaktadır. Özellikle Kiev gibi büyük şehirlerde havaalanından merkeze ulaşım oldukça kolaydır. Taksiler, otobüsler ve matruşkaların yanı sıra belirli saatlerde hareket eden servis araçları bulunmaktadır. Uber veya Uklon kullanılması da oldukça yaygın ve ucuz bir uygulamadır. Belirtilen ulaşım araçları her şehirde geçerli olmayabilir. Gideceğiniz şehre ve havaalanına göre ulaşım yöntemlerine daha detaylı bakmanız önerilir.

Ukrayna’da şehir içinde metro, troleybüs, otobüs, tramvay ve matruşkalar, yaygın olarak kullanılan toplu taşıma araçlarıdır.

Metro sadece Kiev, Kharkiv ve Dnipro olmak üzere üç büyük şehrinde bulunmaktadır. Ucuz ve güvenilir olan toplu taşıma araçları ile şehirlerin her yerine kolayca ulaşabilirsiniz. Biletleri küçük büfelerden veya troleybüslerde kondüktörden, otobüslerde ise şoförden satın alabilirsiniz. Metro biletlerini ise girişte bulunan makinelerden veya gişeden almanız mümkündür. Ancak makineden bilet almak istiyorsanız yanınızda küçük tutarda Grivna olmasına dikkat edin. Tek binişlik otobüs ve metro biletler Ukrayna’daki en popüler ulaşım araçlarından biri, bizdeki dolmuş tarzında çalışan matruşkaların büyük kısmı özel sektöre aittir. Bu araçlarda ana duraklar dışında istediğiniz yerde inebilirsiniz.

Bunların dışında şehir taksilerini de kullanılabilir. Ukrayna’da taksi ile ulaşım, diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ucuz sayılır. Ancak özellikle büyük şehirlerde yabancı olduğunuzu anlayan taksi şoförlerinin sizi kazıklama ihtimali de oldukça yüksektir. Bu nedenle gideceğiniz yere göre önce pazarlık yapmanız önerilir.

Konaklama

Ukrayna’da her bütçeye ve konfora uygun konaklama seçeneği bulunmaktadır. Özellikle Kiev, Odessa, Lviv, Kharkiv ve Yalta gibi turistik şehirlerde, Avrupa standartlarında hizmet sunan çok sayıda otel vardır. Dört ve beş yıldızlı otellerin yanı sıra uygun konaklama alternatifi sunan hostellere, kırsal bölgede bir çiftlikte konaklamanın yanında kamp alanında konaklamaya, ev kiralamadan tutun da pansiyon tipi konaklamaya kadar çok çeşitli ve geniş bir skalada ve bütçeye göre alternatifler mevcuttur. Airbnb veya booking.com üzerinden yapılan erken oda veya ev rezervasyonlarında zaman zaman otelden daha uygun fiyat bulmak mümkün olmaktadır.

Yeme-İçme

Ukrayna sadece doğal zenginliklerden, tarihi yerlerden ve sanat eserlerinden ibaret değildir. Bu topraklarda yaşamış onlarca halkın buluşmasıyla ortaya çıkan zengin, birbirinden farklı ve lezzetli yemeklerin de mutlaka tadına bakmalısınız.

Ukrayna mutfağı ülkenin tarihine koşut olarak çoğunlukla Sovyet mutfağının etkilerini taşımaktadır. Ukrayna’da tahıl, et ve süt ürünleri, yumurta, meyve ve sebze, kuru yemiş, bitkisel yağ ve deniz ürünleri gibi oldukça geniş bir yelpazede taze ve oldukça lezzetli gıda üretimi gerçekleştirilmektedir. Ülkenin iklim koşullarına uygun olarak şalgam, pancar, patates ve lahana üretimi oldukça fazladır.

Eski Sovyet ülkelerinde meşhur olan borsch çorbası Ukrayna’da da yaygın tüketilmektedir. Birçok restoranda ana yemek öncesi borsch çorbası ikram ediliyor. İçinde lahana ve pancar bulunan ve tat olarak bizim damak tadımıza uygun olan borsch çorbası oldukça doyurucudur.
Smetana (ekşi krema) ve yanında sarımsaklı ekmekle servis edilir ve mutlaka denenmesi gereken bir yemektir.

Vareniki Ukrayna’nın mantı yemeği, bizim mantılardan daha büyük olan hamurların içine patates, et gibi bizimkine benzer malzemeler koyulduğu gibi kiraz gibi tatlı bir malzemeyle de doldurulabiliyor. Özellikle bayramlarda ve özel günlerde sofranın baş aktörü olan oldukça doyurucu Vareniki denemeniz önerilir.

Kiev Tavuğu da halkın oldukça fazla tükettiği yemeklerin başında gelmektedir. Tavukgöğsü, galeta unu ve yumurtaya bulanarak kızartılıp sunulmaktadır. Bunu biz de yapıyoruz ama bu kadar lezzetli olmuyor. Muhtemelen organik malzemeler kullanıldığı için bu fark ortaya çıkıyor. Biz bu yemeği Kiev’de merkezde bulunan Chicken Kyiv restoranda denedik ve çok
memnun kaldık.

Golubtsy, pirinç ve etle doldurulmuş lahana yani bizim de bildiğimiz lahana sarması ünlü bir Ukrayna yemeğidir.

Chebureki yani çiğ börek aslında bir Tatar yemeğidir. Bizim de iç malzemesine göre çok sevdiğimiz çiğ böreği özellikle kahvaltılarda yemek için Gürcü yemeği olan ekşi krema ya da domates sosuyla servis edilen yumruk büyüklüğündeki Khinkali’yi denemeden dönmeyin.

Syrniki, ekşi krema, reçel, bal ya da elma sosuyla servis edilen kızarmış pan kektir. Kahvaltıda ya da tatlı olarak tercih edilebilir, kesinlikle tatmaya değer. Konakladığım yerlerde kahvaltıda tatma imkanı buldum ve çok beğendim.

Perohy, Varenikiye benzer hamur topları üzerine vişne ve üzüm suyu konularak yapılan bir çeşit tatlıdır.

Zhale, meyve jöleleriyle servis edilen bir çeşit tatlıdır.

Kutia, bayramlarda ve özel günlerde haşhaş, fındık ve balla yapılan bir çeşit tatlıdır.

Kuru meyvelerden yapılan babka, sarmısaklı ve baharatlı pampuhski veya karabuğdaydan yapılan ekmek gibi çok çeşitli ekmekler denenebilir.

Baharat ve meyve karışımıyla yapılan Vodka olan Horilka veya Gorilka Ukrayna’ya özgü özel bir içecektir.

Slav ırkının çokça tükettiği Medovutka bal ve alkol kullanılan bir vodka türüdür.

Alkol tüketmem diyorsanız Ukrayna’nın geleneksel içeceklerinden olan kefir var.

Yerel mutfağın dışındaki seçenekler olarak; şehrin her yerinde dönerciler gibi Türk mutfağına dair yerleri bulmak mümkündür. Fast food arayanlar için Freshline ve McDonald’s gibi şehrin her yerinde bulunan fast food restoranları var.

Alışveriş

Ukrayna’da alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya dükkanı, mağaza ve kent pazarı vardır. Özellikle kent pazarları ucuzluk ve çeşit olarak daha popüler hale gelmiştir. Bu pazarlarda birbirinden ilginç kıyafetler ve hediyelik eşyaları bulabilirsiniz. Vyshyvanka adında çiçek detaylı, nakışlı ve el işlemesi giysiler Ukrayna’nın ulusal kostümüdür. Bunları bazen bir gömlek, bazen bir elbise, bazen bir etek şeklinde kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı demeden hemen herkesin üstünde görebiliyorsunuz. Bayramlarından birine Lviv’de şahit olmuştum ve halk bu güne özgü yerel kıyafetleri ile geziyordı. Bu elbiseleri 12 farklı çiçekle yapılan Vinok çelengi ile de tamamlayabilirsiniz.

Ukrayna’da dokuma tezgahları ile hala el yapımı dokuma yapılmaktadır. Özellikle Rivne Bölgesi’nde yer alan Krupove olmak üzere ülkenin bazı bölgelerinde dokunan böyle bir ürün bulursanız almayı düşünebilirsiniz. Ukrayna’ya özgü bir müzik enstrümanı olan sopilka flütünü de bir anı olarak veya müzik tutkunu bir arkadaşınız için bir hediye olarak alabilirsiniz.

Bizim vatandaşlarımızın alışveriş tutkusu tabi sigara ve alkol üzerine olacaktır. Oldukça uygun fiyatlarla alabileceğiniz bu iki ürün grubu için de Duty Free yerine fiyat ve çeşit olarak daha uygununu bulabileceğiniz büyük marketlere bakmanızı öneririm.

Ukrayna’da Gezilecek Önemli Şehirler

Ukrayna’nın doğusu da batısı da kendine özgü çok sayıda turistik yerleşime sahiptir. Ülkenin batı kısmındaki şehirler Prag tarzı mimarileri ve pitoresk tarzları ile dikkat çekmektedir. Doğusundaki şehirler ise endüstriyel ve anıtsal yapıları ile tanınır. Odessa gibi güneyindeki şehirler ise sahil şehri olmanın avantajıyla her zaman ışıltılı ve büyüleyicidir. Seyahat planlamanızda yardımcı olabilmesi için Ukrayna’nın en çok ziyaret edilen turistik şehirlerini kısaca gözden geçirelim. Her şehrin yanında bulunan linkten detaylı gezi rehberilerini okumanız halinde Ukrayna’nın birçok şehrini beğenip yeni yılda gezi programınıza almak isteyeceğinizden eminim.

Kiev

Dünyanın en yeşil başkentlerinden biri olarak gösterilen ve geniş parklarıyla ünlü Kiev’de çok sayıda turistik lokasyon bulunmaktadır. Ukrayna’yı ilk kez ziyaret edecek gezginler için burası iyi bir başlangıç noktası olabilir. Ülkenin başkenti olmasının yanı sıra en büyük şehri de olan Kiev’de yaklaşık 3 milyon kişi yaşıyor. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri
olan Kiev’de yaşam bazı tarihçilere göre M.Ö. 482 yılına kadar uzanıyor.

Şehrin en önemli merkezi noktası olan;

*Özgürlük Meydanı’nda (Maidan Nezalezhnosti) Kiev gezinize başlayarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eserler arasında bulunan

*Aziz Sofya Katedrali,
*Altın Kapı, Mariyinsky Sarayı,
*Pechersk Lavra,
*Andrevski Spusk

gibi daha adlarını yazamadığım sayısız turistik yeri gezebilirsiniz.

Ukrayna’da canlı gece hayatı ve eğlence denilince akla gelen ilk yer Kiev olacaktır. Sayısız gece kulübü, bar, tavernalar ve şovlar eğlenmek, dans etmek, yiyip içmek isteyenlerin hizmetine sunulmuş.

Kiev, 1960 yılında inşa edilen dünyanın en derin metro istasyonuna da sahiptir. Derinliğini gözünüzde canlandırabilmeniz için yürüyen merdivenlerle neredeyse 5 dakikaya yakın bir süre iniş ve çıkış yaptığımızı söylemem gerekir.

Detaylı Kiev Gezi Rehberi – Ukrayna’nın Renkli Başkenti yazımızı okuyabilirsiniz.

Lviv

Ukrayna’nın büyük şehirleri arasında bulunan Lviv, son yıllarda turist sayısını en çok artıran şehirler arasında bulunmaktadır. Ülkenin adeta kültür başkenti olan Lviv, Ukrayna’nın kuzey batısında Polonya sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Bu nedenle de mimari tarzı itibarıyla Polonya ve Çek Cumhuriyetini çok andırıyor. Opera, bale, tiyatro ve konser salonları ve müzelerle birlikte şehirdeki muhteşem kültürel ve sanatsal atmosfere ilave olarak Lviv, Dünyada kişi başına düşen kafe sayısının en fazla olduğu şehir olarak da gösteriliyor. Şehirdeki kafe sayısının 1500’den fazla olduğu belirtiliyor. Turistik olarak popüler hale gelmesinden sonra Lviv aynı zamanda Ukrayna’nın en pahalı şehri haline gelmiştir.

Şehirde gezilecek başlıca yerler arasında bulunmaktadır.

*Lviv Kalesi,
*Opera Binası,
*Eczacılık Müzesi,
*Potocki Sarayı,
*Dominikan Katedrali,
*Boim Şapeli,
*St George Katedrali
*Pazar Meydanı

Detaylı Lviv Gezi Rehberi-Ukrayna Kültür Başkenti yazımızı okuyabilirsiniz.

Kharkiv

Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, Ukrayna kültürünü yansıtan en önemli şehirlerden biridir. Şehir özellikle gece hayatı ve eğlenceli mekanları ile öne çıkmaktadır. Ancak Kharkiv, sadece gece hayatı ile sınırlı bir şehir değil. Doğal, kültürel ve tarihi dokusu da son derece dikkat çekici olan şehir’de, özellikle tarihi ve turistik anlamda değer taşıyan yapılar, anıtlar, eserler ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Dört imparatorluğa ev sahipliği yapmış şehrin Orta Çağ’a kadar giden tarihi mimarisi korunmaya çalışılmış, bazıları yeniden yapılmış veya restore edilmiştir.

Üniversiteleri sayesinde öğrenci nüfusu oldukça fazla olan şehir özellikle okulların açık olduğu dönemde çok daha hareketli. Şehirde gezilecek başlıca yerler arasında;

*Shevchenko Parkı
*Tarih Müzesi,
*Annunciation Katedrali
*Assumption Katedrali
*Pokrovsky Katedrali
*Botanik Bahçesi
*Kharkiv Hayvanat Bahçesi

bulunmaktadır.

Detaylı Kharkiv Gezi Rehberi- Hem Tarihi Hem Eğlenceli Ukraynalı     yazımızı okuyabilirsiniz.

Lutsk

Çok fazla bilinmeyen ve bu nedenle de bakir kalabilmiş bir şehir olan Lutsk, Ukrayna’nın geleneksel yapısını yansıtmasının yanı sıra Avrupa’nın modern dokusunu da aktaran şirin ve gezmesi kolay bir turistik destinasyon. Lutsk’ta her tür gezgin bir şeyler bulabilir. Dinlenmeyi ve huzuru sevenler, eski şehrin ve merkezdeki caddelerin atmosferinin tadını çıkarmak için kafelerde oturup güzel parklarında gezebilir, yürümeyi ve ara sokaklarındaki sürprizleri keşfetmek isteyenler saatlerce dolaşabilir, tarihi ve mimarlığı sevenler geçmişe dair birçok anıtı bulabilir, sanat tutkunları ise sanat galerileri ve çok sayıda festivalin olduğunu öğrenmekten kesinlikle mutlu olacaktır.

Şehirde gezilecek başlıca yerler arasında;

*Tiyatro Meydanı
*Kutsal Trinity Ortodoks Katedrali
*Lesya Ukrainka Caddesi
*Aziz Peter ve Aziz Paul Katolik Kilisesi
*Lubart Kalesi
*Luteryan Kilisesi
*Chimeras’lı Ev
*Müzeler

bulunmaktadır.

Detaylı Lutsky Gezi Rehberi- Ukrayna’da Küçük Roma yazımızı okuyabilirsiniz.

Rivne

Ukrayna’nın en eski şehirlerinden biri olan pitoresk ve sakin Rivne şehri, köklü tarihi ve kültürel değerleri ile görmeyi ve tanımayı hak eden bir destinasyon. Zor geçmişine rağmen, Rivne eşsiz cazibesini korumayı başarabilmiş. Caddelerinde yürürken, tarihi binalarına hayran kalırken ve ilginç atmosferini eski bir kafeden izlerken bunu hissedebiliyorsunuz. Gri ve kasvetli bir Sovyet kentinden renkli, temiz ve geleceğe adım atan bir Ukrayna şehrine dönüşmeyi başarmış. Rivne, bölgedeki diğer yerleri keşfetmek için bir üs olarak da kullanılabilir. Reklamı çokça yapılan “Aşk Tüneli” arabayla sadece 30 dakika uzaklıktadır. Turistlerin neredeyse tamamını Rivne’ye getiren asıl neden yakın mesafede bulunan Klevan’daki Aşk Tüneline gitmektir. Peri masalına benzer şekilde büyümüş, ağaçların gölgelediği demiryolu hattı, bölgede “mutlaka görülmesi gereken” bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Şehirde gezilecek başlıca yerler arasında;

*Pokrovsky Katedrali,
*Bağımsızlık Meydanı,
*Soborna Caddesi,
*Rivne Ukrayna Müzik ve Drama Tiyatrosu,
*Tiyatro Meydanı,
*Aziz Anthony Kilisesi,
*Anıtlar, olağanüstü bir mimariyle yapılmış konutlar,
*Shevchenko Parkı,
*Molodi Parkı
*Müzeler

bulunmaktadır.

Detaylı Rivne Gezi Rehberi-Ukrayna’nın Küçük Şehri yazımızı okuyabilirsiniz.

Odessa

Ukrayna’nın en büyük liman kenti ve Karadeniz’in incisi Odessa, ülkenin en büyük dört şehrinden biridir. Odessa, tarih boyunca Karadeniz’in en işlek limanlarından biri olmuştur. Günümüzde de Ukrayna’nın deniz ticareti ve gemi inşa tesisleriyle öne çıkan Odessa, bunların yanı sıra gezilecek tarihi yerleri, plajları, yemyeşil doğası ile adeta Karadeniz kıyısında bir cennet gibidir.

*Potemkin Merdivenleri,
*Deribasivskaya Caddesi,
*Privoz Pazarı,
*Şehir Bahçesi,
*İstanbul Park,
*Arcadia Plajı,
*Tek Duvarlı Ev

Odessa’nın önemli gezi noktaları arasında bulunmaktadır.

Yukarıda saydığımız Ukrayna gezinizde görmenizi tavsiye ettiğimiz, turistlerin ilgisini çeken başlıca şehirlerin dışında, yedi asırlık ünlü meşe ağacı ve Khortytsa Adası ile bilinen Zaporijya, Donetsk Demir Figürleri Parkı, Donetsk Sanat Müzesi ve Mertsalov’un Palmiyesi gibi müzeleri, devasa parkları ve heybetli yapıları ile öne çıkan Donetsk, ismini üzerinde bulunduğu nehirden alan, tarihi ve doğal güzellikleri ile sakin Dnipro, Türk Kuyusu, Türk Köprüsü, Türk Çeşmesi gibi Türk kültürüne ait önemli eserlerin bulunduğu Çernivtsi, Massandrovsky Plajı, Lenina, Çehov’un Evi ve Alexander Nevsky Katedrali, Tarih ve Edebiyat Müzesi gibi gezilecek yerleri olan ancak bir kıyı şehri olduğundan daha çok yaz turizmiyle öne çıkan Yalta Ukrayna’nın gezilebilecek diğer şehirleri arasında bulunmaktadır.

Son Söz

Ukrayna, ülkemizde aslında herkesin bir şekliyle bildiği ama buna karşın az tanınan bir ülkedir. Renkli gelenekleriyle, dost canlısı halkıyla, zengin tarihi ve kültürel yapısıyla, canlı ve eğlenceli gece hayatıyla öne çıkan Ukrayna, bir sonraki seyahatinizde sizin de seyahat planlarınıza girebilir. Başkasından dinlemeyi bırakın ve siz de en kısa sürede bir bilet alıp Ukrayna şehirlerinin kültürel ve tarihi dokusunu bizzat yaşayarak hoşça vakit geçirin.

Gülten İşçimen’in yazılarını http://gezininadresi.blogspot.com/ adresinden okuyabilirsiniz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here