Türkiye

ANA SAYFA Türkiye

Amasya Gezi Rehberi: Selfi Çeken Şehzadeler Diyarı

6
Amasya; Kral mezarlarının, elmanın, Ferhat ile Şirin’in, Osmanlı şehzadelerinin eserlerinin, zamana karşı ayakta kalan taş işçiliğinin güzel örnekleri camilerin, hamamların, medreselerin, külliyelerin, çeşmelerin, taş köprülerin şifa hanenin, bimarhanenin, gece Yeşilırmak nehri kenarındaki rengarenk ışıklandırılmış eski konakların, nehrin iki yakasındaki ara sokaklardaki kafelerin, su değirmenlerinin, güzel yemeklerin şehri.

Gordion (Yassıhöyük) Gezi Rehberi: Efsanesi Bol Bir Antik Başkent

Başkentimizin hemen yanı başında efsaneleri kendinden ünlü bir antik başkent bulunmakta: Gordion… Yolculuklarım sırasında zaman zaman uğradığım bu antik kenti, bu kez de kelimelerle gezmek istedim. Belki de buraya en yakışanı bu; gerçekten de Gordion ve Frigler, haklarında bilinenlerden çok efsaneleriyle bize ulaşan bir yer.

Kars Gezi Rehberi: Karlar İçinde Kars’a Yolculuk

0
Kars, Doğu Anadolu'nun tarihi, serhat şehri  son yılların popüler destinasyonları arasında yer almakta. Şehir özellikle kış aylarında çok sayıda yerli ve yabancı turist çekiyor

İshak Paşa Sarayı: Anadolu’da Muhteşem Bir Saray

0
Ağrı'da Anadolu'nun en doğusunda, tarihi öyküsü ve mimarisi ile muhteşem bir saray olduğunu biliyor musunuz? İshak Paşa Sarayı, Anadolu'nun en güzel ve görkemli sarayı,...

İasos Antik Kenti ve Kıyıkışlacık Köyü Gezi Rehberi: Tarih ve Huzur Elele

0
Kıyıkışlacık Köyü, İasos Antik Kenti bir arada, tarih, deniz, ve huzurlu yer arayanlara yeni bir adres, rehber olalım bu yazı ile. Türkiye'nin en popüler tatil şehirlerinden Muğla'nın az bilinen, sevimli balıkçı köyü bugünkü adı ile Kıyıkışlacık.

Amasya Gezi Rehberi: Şehzadeler Şehrinde Tarihe Yolculuk

0
Amasya, tarihi adı ile Amaseia toprakları, 7500 yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Anadolu'nun en eski yerleşim alanları arasında sayılmaktadır. Bu özel coğrafyada binlerce...
Bafa Golu

Bafa Gölü: Herakleia Antik Kenti: Kapıkırı Köyü Gezi Rehberi

0
Bir yerde Beşparmak Dağları'na sırtını dayamış Bafa Gölü'nün olağanüstü doğası, öyküsü, üzerinde yaşayan canlılar hayvan ve bitkiler, diğer yanda 2500 yıllık tarihi antik kent ve son olarak bu coğrafyanın üzerinde bugünkü yerleşim.
Termessos

Termessos Antik Kenti: Büyük İskender’in Durduğu Yer

Termessos denince akla, Makedonya’dan başlayıp kısacık hayatına Hindistan’a kadar uzanan fetihler, zaferler sığdıran, tarihin en önemli komutanlarından Büyük İskender’in alamadığı kent geliyor.

Selime Manastırı: Kapadokya’nın En Büyük Manastırı

0
Üç ana bölgeye ayırabileceğimiz Kapadokya'nın en batısı ve Hristiyanlık inancının ilk yaygınlaşmaya başladığı topraklar. Biz de gezimize bu topraklardan başlamak istedik ve batıdaki ilk durağımız Selime Manastırı oldu.
Kapadokya

Kapadokya Güzelyurt Gezi Rehberi: Kapadokya’nın İlk Yerleşim Alanı

0
Güzelyurt, Kapadokya'da  Hasan Dağı eteklerinde, Aksaray'a bağlı küçük, güzel bir ilçe. Binlerce yıllık geçmişindeki adı ile Karballa, Rumcada güzel su anlamında Gelveri. Güzelyurt Aksaray'a 49 km, Ihlara Vadisi'ne 15 km uzaklıkta.