Türkiye

ANA SAYFA Türkiye

İshak Paşa Sarayı: Anadolu’da Muhteşem Bir Saray

0
Ağrı'da Anadolu'nun en doğusunda, tarihi öyküsü ve mimarisi ile muhteşem bir saray olduğunu biliyor musunuz? İshak Paşa Sarayı, Anadolu'nun en güzel ve görkemli sarayı,...

İasos Antik Kenti ve Kıyıkışlacık Köyü Gezi Rehberi: Tarih ve Huzur Elele

0
Kıyıkışlacık Köyü, İasos Antik Kenti bir arada, tarih, deniz, ve huzurlu yer arayanlara yeni bir adres, rehber olalım bu yazı ile. Türkiye'nin en popüler tatil şehirlerinden Muğla'nın az bilinen, sevimli balıkçı köyü bugünkü adı ile Kıyıkışlacık.

Amasya Gezi Rehberi: Şehzadeler Şehrinde Tarihe Yolculuk

0
Amasya, tarihi adı ile Amaseia toprakları, 7500 yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, Anadolu'nun en eski yerleşim alanları arasında sayılmaktadır. Bu özel coğrafyada binlerce...
Bafa Golu

Bafa Gölü: Herakleia Antik Kenti: Kapıkırı Köyü Gezi Rehberi

0
Bir yerde Beşparmak Dağları'na sırtını dayamış Bafa Gölü'nün olağanüstü doğası, öyküsü, üzerinde yaşayan canlılar hayvan ve bitkiler, diğer yanda 2500 yıllık tarihi antik kent ve son olarak bu coğrafyanın üzerinde bugünkü yerleşim.
Termessos

Termessos Antik Kenti: Büyük İskender’in Durduğu Yer

Termessos denince akla, Makedonya’dan başlayıp kısacık hayatına Hindistan’a kadar uzanan fetihler, zaferler sığdıran, tarihin en önemli komutanlarından Büyük İskender’in alamadığı kent geliyor.

Selime Manastırı: Kapadokya’nın En Büyük Manastırı

0
Üç ana bölgeye ayırabileceğimiz Kapadokya'nın en batısı ve Hristiyanlık inancının ilk yaygınlaşmaya başladığı topraklar. Biz de gezimize bu topraklardan başlamak istedik ve batıdaki ilk durağımız Selime Manastırı oldu.
Kapadokya

Kapadokya Güzelyurt Gezi Rehberi: Kapadokya’nın İlk Yerleşim Alanı

0
Güzelyurt, Kapadokya'da  Hasan Dağı eteklerinde, Aksaray'a bağlı küçük, güzel bir ilçe. Binlerce yıllık geçmişindeki adı ile Karballa, Rumcada güzel su anlamında Gelveri. Güzelyurt Aksaray'a 49 km, Ihlara Vadisi'ne 15 km uzaklıkta.
Gokceada

Gökçeada Gezi Rehberi: Güneşi En Son Uğurladığımız Topraklarımız

6
Gökçeada Türkiye topraklarında güneşin en son battığı Anadolu parçası, Deniz Tanrısı Poseidon’un atlarını dinlendirdiği, bereketli topraklarında bağları, zeytinlikleri, özgün mimarili evleri, asırlık çınar ağaçları, özgürce dolaşan keçileri ve koyunları, tertemiz denizi ve koyları, plajları ile gezilesi, görülesi bir ada.
Gazipasa

Gazipaşa Korubaşı Kültür Evi’nde Zamanda Yolculuk

6
Müzeleri, zaman ile mekanı birleştiren; tarihsel ve kültürel belleği gözümüzün önünde sergileyen birer zaman makinaları gibi düşünmüşümdür. Bu tür ortamlarda beyninizin boyut değiştirdiğini, algılarınızın zaman içerisinde gidip geldiğini hissedersiniz. Yeter ki kendinizi zamanın rüzgarına özgürce bırakın.
Bozcaada

Bozcaada Gezi Rehberi: Huzurun ve Doğallığın Adresi

2
Bozcaada, Yunan mitolojisindeki adı ile Tenedos, Kuzey Ege'de Gökçeada'dan sonra ikinci büyük adamız. Sevimli, küçük, huzur dolu, bozulmamış bir ada. Sakinlik ve deniz tatili arayanlar için bir cennet.