Türkiye

ANA SAYFA Türkiye
Selime

Selime Manastırı: Kapadokya’nın En Büyük Manastırı

0
Üç ana bölgeye ayırabileceğimiz Kapadokya'nın en batısı ve Hristiyanlık inancının ilk yaygınlaşmaya başladığı topraklar. Biz de gezimize bu topraklardan başlamak istedik ve batıdaki ilk durağımız Selime Manastırı oldu.
Kapadokya

Kapadokya Güzelyurt Gezi Rehberi: Kapadokya’nın İlk Yerleşim Alanı

0
Güzelyurt, Kapadokya'da  Hasan Dağı eteklerinde, Aksaray'a bağlı küçük, güzel bir ilçe. Binlerce yıllık geçmişindeki adı ile Karballa, Rumcada güzel su anlamında Gelveri. Güzelyurt Aksaray'a 49 km, Ihlara Vadisi'ne 15 km uzaklıkta.
Gokceada

Gökçeada Gezi Rehberi: Güneşi En Son Uğurladığımız Topraklarımız

4
Gökçeada Türkiye topraklarında güneşin en son battığı Anadolu parçası, Deniz Tanrısı Poseidon’un atlarını dinlendirdiği, bereketli topraklarında bağları, zeytinlikleri, özgün mimarili evleri, asırlık çınar ağaçları, özgürce dolaşan keçileri ve koyunları, tertemiz denizi ve koyları, plajları ile gezilesi, görülesi bir ada.
Gazipasa

Gazipaşa Korubaşı Kültür Evi’nde Zamanda Yolculuk

6
Müzeleri, zaman ile mekanı birleştiren; tarihsel ve kültürel belleği gözümüzün önünde sergileyen birer zaman makinaları gibi düşünmüşümdür. Bu tür ortamlarda beyninizin boyut değiştirdiğini, algılarınızın zaman içerisinde gidip geldiğini hissedersiniz. Yeter ki kendinizi zamanın rüzgarına özgürce bırakın.
Bozcaada

Bozcaada Gezi Rehberi: Huzurun ve Doğallığın Adresi

2
Bozcaada, Yunan mitolojisindeki adı ile Tenedos, Kuzey Ege'de Gökçeada'dan sonra ikinci büyük adamız. Sevimli, küçük, huzur dolu, bozulmamış bir ada. Sakinlik ve deniz tatili arayanlar için bir cennet. 

Mustafapaşa Köyü Gezi Rehberi: Kapadokya Konakları

0
Mustafapaşa köyü, antik dönemden kalan adı ile Sinasos (Güneşin Şehri) Kapadokya gezisinde özel olarak programa alınması gereken özel bir yer.

Aspendos Gezi Rehberi: Dünden Bugüne Canlı Bir Antik Kent

Aspendos, tiyatrosunu bir yana koyarsanız, Anadolu’daki yüzlerce antik kentten biri ama işte o tiyatrosu, Aspendos’u bugün hala canlı, yaşanan bir yer yapıyor, dünü bugüne taşıyor. O zaman gidelim, görelim…
Antalya

Antalya Gezi Rehberi: Kaleiçi – Antalya’nın Başladığı Yer

2
Antalya denince insanların aklına süper lüks görünümlü hoteller, dağların kıyıyla buluştuğu noktalarda tatil köyleri, koy gezileri, yeni buluntularla antik kentler, kumsallar, kıyılar gelir oldu. Ancak Antalya’nın en başından beri hiç değişmeyen bir simgesi var; Kaleiçi… Konyaaltı’ndan Lara’ya kadar doğal bir sur gibi uzanan Antalya’nın ayrıcalığı olan falezlerin denize seviyesine yaklaşıp tekrar yükseldiği o güzelim koy, muhteşem liman…
Adatepe

Adatepe Köyü Gezi Rehberi: Kazdağları’nda Zeus’un İzinden

0
Yaşadığım ve burada daha önce yazısını yazdığım Yeşilyurt ile Adatepe kardeş köyler… Bu tespiti belirleyen bulgular nedir derseniz, köklü yerleşim merkezleri olmaları ki, bu çok önemli; çok kültürlülük, benzer Kuzey Ege mimarisi, ki bu da çok önemli; bir de iki köy halkının da herkese ve doğal olan her şeye kucak açan insanlar olması...
Perge

Perge Antik Kenti: Helenistik Dünyanın İncisi

Perge, Efes gibi, Bergama gibi, yurdumuzda antik dönemin izlerini bugüne en mükemmel şekilde taşıyan yerlerden biri. Biraz merak, biraz hayal gücü; Aziz Pavlus’u Sütunlu Cadde’de yürürken görebilirsiniz.