Türkiye

ANA SAYFA Türkiye
Perge

Perge Antik Kenti: Helenistik Dünyanın İncisi

Perge, Efes gibi, Bergama gibi, yurdumuzda antik dönemin izlerini bugüne en mükemmel şekilde taşıyan yerlerden biri. Biraz merak, biraz hayal gücü; Aziz Pavlus’u Sütunlu Cadde’de yürürken görebilirsiniz.

Kayaköy Gezi Rehberi: Hayalet Köy

0
Kayaköy Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı tarihi bir köy. Bizlere antik çağlardan kalan bir miras. Bu topraklarda yaşayanlardan M.Ö. 4‘yy’dan lahitler, eserler kalmış günümüze. Likya Uygarlığı’nın Karmylassos şehrinin üzerine kurulmuş Kayaköy.
Sagalassos

Sagalassos Gezi Rehberi: Torosların Kucağında Bir Antik Kent

Sagalassos, Anadolu’daki Roma dönemine tepelerden bakan bir antik kent… Her anlamda… Son dönemlerde özellikle antik kentlerle ilgili gezginler arasında sıkça adının geçmesi, diğer antik kentleri kıskandıracak bir ün kazandırdı Sagalassos’a. Öte yandan Toroslarda yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunması da kelimenin tam anlamıyla tepelerden bakan bir yer haline getiriyor bu kenti.
Kremna

Kremna Gezi Rehberi: Uçurum Çiçeği

Kremna, Türkiye’de çok sayıda bulunan antik kentlerden biri ve baştan söylemek gerekir ki, en heyecan verenlerinden değil. Ama Kremna’yı biricik yapan Toroslar'ın kucağından baktığı eşsiz manzara. Yunanca uçurum kelimesine yakınlığından dolayı ismiyle müsemma bir yer.
Gordion

Gordion (Yassıhöyük) Gezi Rehberi: Efsanesi Bol Bir Antik Başkent

Başkentimizin hemen yanı başında efsaneleri kendinden ünlü bir antik başkent bulunmakta: Gordion… Yolculuklarım sırasında zaman zaman uğradığım bu antik kenti, bu kez de kelimelerle gezmek istedim. Belki de buraya en yakışanı bu; gerçekten de Gordion ve Frigler, haklarında bilinenlerden çok efsaneleriyle bize ulaşan bir yer.
eskisehir

Eskişehir Gezi Rehberi: İç Anadolu’da Bir Avrupa Şehri

0
Eskişehir, İç Anadolu Bölgesi'nin kuzeybatısında bir ilimiz. Küçük bir bölümü Ege, yine küçük bir bölümü Karadeniz Bölgesi'nin etkisinde. Ancak Eskişehir, coğrafi karakterini genellikle İç Anadolu Bölgesi'nden alır.
Yeşilyurt

Yeşilyurt Gezi Rehberi: Efsane Dağın Eteğinde Bir Köy

0
Yeşilyurt köyü 1453 yılı sonrası oluşmuş, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fetheden donanmasını inşa eden Çepni boyundan yörüklerin yerleşip kökleştiği bir köy. Sonraki yüzyıllarda Osmanlı tebaasındaki Rumlar da köyümüze yerleşmiş ve taa mübadele zamanına kadar kardeşçe yaşamışlar.

Nemrut Dağı: Tanrı Krallar Yurdu Kommagene Krallığı İzlerinde

Kommagene Antik Çağ’da Fırat’ın kuzey kıyıları ile Toros Dağları arasında kalan bölgeye verilen ad. Bugün Adıyaman ve Gaziantep illerinin kuzeyini ve Kahramanmaraş ilinin bir...
sanliurfa

Şanlıurfa Gezi Rehberi: İnsanlık Tarihine Yolculuk

0
Peygamberler Şehri Şanlıurfa... Niçin peygamberler şehri? Kaç Peygamber buralarda yaşamış? UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne rekor bir hızla alınan Göbekli Tepe nasıl bir yer? Dünya...

Kaş Gezi Rehberi: Doğa ve Tarih Elele

0
Kaş Akdeniz kıyısında, Antalya iline bağlı güzel, sakin, huzurlu, çekici ve bir kez gelenin tekrar tekrar gelmek isteyeceği sevimli bir belde.