Anadolu'nun Antik Kentleri

ANA SAYFA Türkiye Anadolu'nun Antik Kentleri

Gordion (Yassıhöyük) Gezi Rehberi: Efsanesi Bol Bir Antik Başkent

Başkentimizin hemen yanı başında efsaneleri kendinden ünlü bir antik başkent bulunmakta: Gordion… Yolculuklarım sırasında zaman zaman uğradığım bu antik kenti, bu kez de kelimelerle gezmek istedim. Belki de buraya en yakışanı bu; gerçekten de Gordion ve Frigler, haklarında bilinenlerden çok efsaneleriyle bize ulaşan bir yer.

Aspendos Gezi Rehberi: Dünden Bugüne Canlı Bir Antik Kent

Aspendos, tiyatrosunu bir yana koyarsanız, Anadolu’daki yüzlerce antik kentten biri ama işte o tiyatrosu, Aspendos’u bugün hala canlı, yaşanan bir yer yapıyor, dünü bugüne taşıyor. O zaman gidelim, görelim…
Perge

Perge Antik Kenti: Helenistik Dünyanın İncisi

Perge, Efes gibi, Bergama gibi, yurdumuzda antik dönemin izlerini bugüne en mükemmel şekilde taşıyan yerlerden biri. Biraz merak, biraz hayal gücü; Aziz Pavlus’u Sütunlu Cadde’de yürürken görebilirsiniz.
Sagalassos

Sagalassos Gezi Rehberi: Torosların Kucağında Bir Antik Kent

Sagalassos, Anadolu’daki Roma dönemine tepelerden bakan bir antik kent… Her anlamda… Son dönemlerde özellikle antik kentlerle ilgili gezginler arasında sıkça adının geçmesi, diğer antik kentleri kıskandıracak bir ün kazandırdı Sagalassos’a. Öte yandan Toroslarda yaklaşık 1600 metre yükseklikte bulunması da kelimenin tam anlamıyla tepelerden bakan bir yer haline getiriyor bu kenti.
Kremna

Kremna Gezi Rehberi: Uçurum Çiçeği

Kremna, Türkiye’de çok sayıda bulunan antik kentlerden biri ve baştan söylemek gerekir ki, en heyecan verenlerinden değil. Ama Kremna’yı biricik yapan Toroslar'ın kucağından baktığı eşsiz manzara. Yunanca uçurum kelimesine yakınlığından dolayı ismiyle müsemma bir yer.

Nemrut Dağı: Tanrı Krallar Yurdu Kommagene Krallığı İzlerinde

Kommagene Antik Çağ’da Fırat’ın kuzey kıyıları ile Toros Dağları arasında kalan bölgeye verilen ad. Bugün Adıyaman ve Gaziantep illerinin kuzeyini ve Kahramanmaraş ilinin bir...
aizanoi

Aizanoi Antik Kenti: Zeus Tapınağı’nda Geçmişe Yolculuk

Dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, dünyanın ilk borsa yapısı ve birbiri ile bağlantılı dünyanın ilk Stadyum- Tiyatro kompleksinin olduğu Aizanoi Antik Kenti, gezenleri geçmiş yolculuğuna çıkarıyor adeta..
gobeklitepe

Göbekli Tepe: Neolitik Dönemde Bir Kült Merkezi

Şanlıurfa gezimizin en önemli yerlerinden biri olan Göbekli Tepe, Neolitik Dönem kültürünün son yıllarda keşfedilen en önemli merkezi.
catalhoyuk

Çatalhöyük: Tarih Ötesinden Bir Metropol

Size kendi öykümüzün en başını anlatacağım; bugün bin bir telaş, hırs, çaba içinde sürüklendiğimiz uygarlığımızın ilk günlerini... Bundan binlerce yıl önceydi; bu toprakların ilk...
kibyra

Kibyra: Gladyatör ve Hızlı Atların Şehri

Kibyra gladyatörlerin, atların, Roma Dönemi savaşçılarının kenti ...