Gezgin filmleri yazılarımız ile gezginlerin belirli destinasyonlarda gezileri öncesinde veya sonrasında izleyecekleri filmlerle, gezi anılarına bir tutam lezzet katmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle gezilerimizle birlikte izlediğimiz ve beğendiğimiz filmleri de paylaşmak istiyoruz.

En çok filmi yapılan destinasyonların başında Vietnam geliyor. Vietnam gezi yazılarımızın yanı sıra konusu bu ülkede geçen güzel bir filmi yeniden hatırlatmak ve tanıtmak isterim.

Geçmişi savaşlarla ve işgallerle dolu ülke Vietnam, uzun yıllar Çin’in hakimiyetinde kaldıktan sonra Fransa, Japonya ve Amerika tarafından işgal edilmiştir. Ancak, Vietnam denince nedense aklımıza hep yakın dönem Vietnam Savaşı ve bunu anlatan filmler gelir. Vietnam’ın da içinde olduğu Fransız Hindiçini diye adlandırılan bölge (Laos, Kamboçya, Vietnam) 100 yıl Fransa’nın kolonisi olmuştur. İşte, Fransa kolonisi döneminin son yıllarında (1930-1954) geçen Indochine, Vietnam tarihinin daha az bilinen bu sömürge dönemini yansıtır.

Kauçuk plantasyonu işleten Eliane (Catherine Deneuve) ile evlatlık edindiği ve Fransız kültürüne uygun olarak kendi kızı gibi yetiştirdiği Camille (Linh Dan Pham), Saygon’da mutlu mesut yaşayıp giderken, yaşamlarına giren Fransız deniz subayı Jean-Baptiste (Vincent Perez) ile birlikte tüm dengelerini kaybederler. Birbirlerinden habersiz başlayan bu aşk üçgeni arasında romantik bir eksende ilerleyen film, arka planda ayrımcılığı, Fransızların halka uyguladığı zulmü, yerli halkın yoksulluğunu ve her şeye rağmen komünizmin yükselişini gösterir.

Vietnam’da doğduğu ve Fransa’yı hiç görmediği halde Eliane, bir Fransız’ın sahip olduğu tüm ayrıcalıklarıyla sömürgeci Fransa’yı temsil ediyor. Annesinin Tonkin Körfezi’nde ıssız bir adaya sürgüne gönderdiği Jean-Baptiste’i bulmak için yollara düşen naif ve kırılgan Camille, zaman içinde giderek politikleşerek Fransız sömürüsüne karşı radikal duruşun simgesine (bir kızıl prensese) dönüşüyor. Dünyanın değişebileceğine dair inancını korumak isteyen huzursuz, kararsız ve duygusal bir genç olan Jean-Baptiste ise aslında Camille’in ülkesinin gerçek yüzünü görüp değişmesinde bir katalizör konumunda. Fransızların gözünden aktarılan bu değişim biraz hızlı gerçekleşiyor ve boşlukta kalıyor ama…

Filmin bir sahnesinde Camille, Eliane’ye İmparator Minh Mang’in ahenk ve huzur içinde yatacağı uygun mezar yerini aramaya 25 yaşında başladığını belirterek, ” Ben de ahenkli bir yer hayal ediyorum ama yaşamak için ” der. Peki bu mümkün müdür?

Günümüzde sömürü sistemi, işgal ve konuşlanmaya bile gerek kalmadan, değişik yöntemlerle tüm şiddetiyle devam ediyor. Aklıma tam da bu konuya değinen, yakın zamanda izlediğim “Even the Rain-Yağmuru Bile” filmi geliyor neyse dağılmadan, Indochine – Indochine’ye dönersek; büyük bir bölümü Vietnam’da çekilen film oldukça etkileyici görselliği ile bize yine Vietnam’ın bilinmeyen bir başka yönünü, harika doğasını sunuyor.

Film, Fransız oyuncu Catherine Deneuve ile filmin çekildiği Halong Bay (Körfezi)’ nin dünyaca tanınırlığını sağlamış; hem oyuncunun hem de Körfezin şöhreti artmış. Catherine Deneuve en iyi kadın oyuncu ödüllerini alırken, Halong Bay’de UNESCO Doğa Mirası Listesi’ne dahil olmuş. Fransız yönetmen Regis Wargnier’in yönettiği film 1993 yılında “En İyi Yabancı Film Oscarı” ödülünü almış ve aynı yıl verilen başka ödüllerin çoğunu toplamış.

Fransızların Vietnam’da olup bitenler konusunda Fransız kalmalarının altını çizen, destansı bir sinema diline sahip bu muhteşem filmi izleyin, siz de Fransız kalmayın derim…

 

 

ve videomuzu izlemek isterseniz:

Filmle birlikte batı dünyasında tanınırlığı artan Halong Bay’i daha detaylı gezmek isterseniz;

Halong Bay; Vietnam’ın Düşler Diyarı  yazımızı okumak isterseniz.

Vietnam Gezi Rehberi – Gizemli Ülke

2 COMMENTS

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here