Yanık Ülke Kula Jeoparkı’nda neler gördük. Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkını, Türkiye’nin en genç volkan konilerini, peri bacalarını, mağaraları, volkanik kayaçları, lav akıntılarını gördük. Vadilerde, Gediz Nehri ve tarihi köprü üzerinden yürüdük. Topraktan fışkıran şifalı sularda yüzümüzü yıkadık. En önemlisi bir volkanın zirvesine tırmanıp, zirvedeki krateri görüp, kendimizi gökyüzüne yakın hissedip, zirveden aşağıdaki yeşil ovaları ve diğer volkan konilerini seyrettik. Yanık ülke bağlarında yetişen yanık ülke şaraplarını yudumlayarak güneşin batışını izledik. Gelelim resimlerle gezimize.

Yurt içi yazıları yazmaya karar verdiğim 2016 yılı başında, ilk Anadolu yazımın Kula Jeopark ve Kula evleri olacağı hiç aklıma gelmezdi. Çünkü Kula evlerinin özelliklerinden sadece iki ay önce haberdar olmuştum. Jeopark, Kula Peri Bacalarını ise hiç duymamıştım. Kula’yı sadece Manisa’nın bir ilçesi, turistik amaçtan çok özel bir iş için uğranılabilecek bir bölge diye düşünmüştüm. Bölgeyi gördükten sonra ki düşüncem ise, önümüzdeki günlerde Kula ismini  görülmesi gereken yerler arasında daha çok   duyacağımız şeklinde.

İzmir’de yaşamama ve sadece iki saatte ulaşabileceğim bir yakınlıkta olmasına rağmen, Kula benim görülecek yerler programımda yer almıyordu. Üniversiteden arkadaşımız Yunus, bir grup arkadaşını Salihli’de zeytinliğine zeytin ağacı dikmek üzere davet etti. Tabi biz yirmi kişi hayatımızda bir dikili ağacımız olsun diye Salihliye doğru yola çıktık. Yunus ve eşi bizim kalacak otelimizi ve üç günlük programımızı hazırlamıştı. Gezi programımızda ilk ve mutlaka görülmesi yerler arasında Jeopark geliyordu.

Kula jeoparkı 2013 Yılında Türkiye’nin tek ve ilk Avrupa ve Unesco Dünya Mirasları listesine alınmış Jeoparkıdır. Bölgede 1 milyon yıl önce volkanik patlamalar başlamış ve en son patlama 10.000 yıl önce olmuş. Bu doğa olayı ile bölgenin dokusu değişmiş tabi ki. Jeopark 300 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Ülkemizin en genç volkanik bölgelerindendir. Jeoparkın büyük bir bölümü Kula sınırları içerisinde, bir bölümü de Salihli ilçesi sınırları içerisindedir.

Kula tarih boyunca birçok seyyah ve araştrımacının ilgisini çekmiş ,antik coğrafyacı Strobon bölgeyi incelemiş ve Coğrafya adlı eserinde bölgeyi ‘Katakekaumene’ Yanık Ülke olarak adlandırmıştır.

Rehber eşliğindeki proğramımızın ilk durağı, İzmir Ankara karayolu yakınında Yurtbaşı köyünde Kula Peri Bacaları oldu.. Kula Peri bacaları volkanik patlamaları daha sonraki yıllarda oluşmuş, peri bacaları Kapaodakya’ya göre daha küçük boyutlarda.

Yer altından yöre halkının deyimi ile acısu kaynıyor

Jeopark’ta Gediz Nehri üzerindeki tarihi köprü tarihi Kral yolu üzerinde yer alıyor. Hemen yanına Kula yolu üzerinde Hoca Seyfettin köprüsü yapılmış. İki köprü arasında ciddi bir estetik farkı var, günümüze yaklaşırken azalan estetik anlamında.

İki köprünün bir arada görüntüsü ve 21.yy’da kral yolu üzerindeki köprü levhasını bir arada görmek durumu ne kadar açık ortaya çıkartıyor.

Kula bölgesinde volkan konileri, kayaçlari, magaralar vadi içi yürüyüş yolları ayrı bir doğanın eli ile yaratılmış doku. Hayranlıkla çevremizi seyrederek uzun bir yürüyüş yaptık.

Salihli’ye yakın Sandal Divliti’ne ulaşıp ilk kez bir volkanik dağa tırmanıyoruz. 

Çok şanslıyız iki ay önce ahşap merdiven yapılmış.

15.000 yıl önce volkanik patlamalar olduğu için Türkiye’nn en genç volkan konisi, Ağrı dağı, Nemrut dağı gibi yüksek olmasa da bir volkan konisinin tüm özelliklerini gösteriyor. Tepede volkan krateri, magaralar yer almakta. Dağın 60 derecelik eğimi ve kaygan toprak zemini olması nedeni ile bu platform yapılmamış olsa idi zirveye çıkma şansımız olmayacaktı.

Zırvede krater çukuru,

Kraterde mağaralar oluşmuş, Zirve de yeşil.

Zirveden aşağıya verimli ovalar, diğer volkanik oluşumlar ve volkan konilerinin görünüşü uzanıyordu.

Zirvede kendimizi gökyüzüne ve güneşe yakın hissediyoruz.

Sandal Divriti’nden güneş batmasına yakın ayrıldık ve güneşi Yanık Ülke Oteli’nin bahçesinden batırdık.

Kula Jeoparki’na ilişkin daha detaylı bilgi aşağıda eklenen linklerden alınabilir.

kulasalihligeopark.com

 

 

 

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here