Ülkeler

ANA SAYFA Ülkeler
Lizbon

Lizbon Gezi Rehberi: Kaşifler ve Denizciler Kenti

1
Kaşifler diyarı ve Portekiz’in başkenti Lizbon, Tejo Nehri'nin Atlantik Okyanusu'na döküldüğü noktada, nehrin iki yakasını kaplayacak şekilde ve İstanbul gibi yedi tepe üzerine kurulmuş. Lizbon, kendine özgü karakteri ve atmosferi ile ilk bakışta çok etkiliyor. Bir Avrupa ülkesi ama mimari öğelerde çok fazla Arap etkisi görülüyor.
Napoli

Napoli Gezi Rehberi: İtalya’nın Haşarı Çocuğu

5
Napoli’yi gezerken bir yanda eski krallık çağının görkemiyle bir yanda da Akdeniz’in kayıtsız ve mutlu yoksulluğuyla karşılaşıyorsunuz…
Moskova

Moskova Gezi Rehberi: Muhteşem Moskova

2
Moskova görkemli, mağrur bir şehir. Her köşesinde haşmetli, gotik, klasik bir çok kilise, katedral, saray, heykel, köprü görünmektedir. Geniş ve temiz sokakları, müzeleri, dünyanın en güzel sanat galerisi şeklinde yapılmış metro istasyonları şehrin unutulmazları arasında. Şehir adını içinden geçen Moskova Nehri'nden almaktadır.
Urbino

Urbino Gezi Rehberi: Rönesans Kenti

0
Urbino tam da Montaigne’in “Yol Günlüğü”nde söz ettiği gibi, bir dağın tepesinden aşağıya doğru (eteğine) uzanan, başka hiçbir yere benzemeyen, dar sokakları ile bol inişli çıkışlı bir yer. 
Varna

Varna Gezi Rehberi: Bulgaristan’ın Deniz Başkenti

Varna öyle planlı ve programlı bir şekilde anlatılacak bir yer değil, yaşadıklarınızla değil hissettiklerimizle anlatılabilir ancak.
Hallstatt

Hallstatt Gezi Rehberi: Avusturya’da Bir Masal Köyü

0
Dünyanın en güzel köyleri ve en çok fotoğrafı çekilen yerleri arasında yer alan Hallstatt, Yukarı Avusturya’da Salzkammergut, yani göller bölgesinde, Hallstattler Gölü kıyısında, sırtını Alplere dayamış bir masal köyü. 
St. Petersburg

St. Petersburg Gezi Rehberi: Büyülü Şehir St. Petersburg

0
St Petersburg, geniş bulvarları, köprüleri, dingin suları ve çarlık mimarisinin örnekleri, okuduğum yazarların oldukça ayrıntılı tasvirleri ve büyüleyici St Petersburg imgeleri ile gayet tanıdık bir şekilde karşıladı beni.
Niagara

Niagara Şelalesi: Ters Akan Şelale

Niagara Şelalesi, hem coğrafi konum hem de görsel güzellik gibi özellikleriyle dünyanın en ünlü yerlerinden biridir. Niagara, ismini Kızılderililerden almış ve Onguiaahra sözcüğünden gelmekte i “Suların şimşeği” anlamını taşımaktadır.
Priştine

Priştine Gezi Rehberi: Avrupa’nın En Genç Ülkesinin Başkenti

0
Kosova'nın başkenti Priştine, tarihiyle, restorasyon geçirmiş tarihi eserleriyle, lezzetli mutfağıyla daha çok renkli alışveriş ve eğlencesiyle Balkan gezilerinin ilgi gören destinasyonlarından biri haline gelmeye başlamış son yıllarda. Priştine Kosova’nın en büyük, idari, kültürel, ticaret ve finans ağırlıklı şehridir.

San Marino Gezi Rehberi: Bir Demokrasi Hikayesi

Şehrin en önemli meydanına Piazza della Liberta (Özgürlük Meydanı) adını veren bu minik devletin bize anlatacağı bir hikayesi var.