Vietnam, tarihi ve farklı kültürü yanında muhteşem doğası ile görülmeyi hak ediyor; Vietnam’ın başkenti Hanoi’ye gelmişken olmazsa olmazlardan biri, Vietnam’ın kuzeydoğusunda Tonkin Körfezi’nde bulunan Halong Bay’i görmek.

Dünyanın yeni yedi doğa harikası arasında yer alan Halong Bay, “Indochine Filmi-1992” nden sonra dikkati çekmiş, 1994 yılında UNESCO Doğa Mirası Listesi’ne girerek korumaya alınmış. Film hakkında bilgi için Indochina Gezgin Filmlerinde Bir Vietnam Öyküsü.

1553 kilometrekarelik bir alana yayılan ve milyonlarca yıl süren jeolojik oluşumlar sonucunda ortaya çıkan 2000 civarında kireç taşı adalar ve adacıklar müthiş bir manzara oluşturmuş. 

Halong Bay’i önce video ile gezmek isterseniz…

Bu doğa harikası oluşumun  başka türlü açıklanamadığından olsa gerek bir efsanesi var; Vietnam denizden saldırıya uğradığında Tanrı, anne ejderha ve çocuklarını yardıma gönderiyor. Gökyüzünden inen ejderhaların düşmanın ilerlemesini engellemek amacıyla ağızlarından denize bıraktığı zümrütler, zaman içinde binlerce ada ve adacığa dönüşüyor. Savaşın kazanılmasından sonra ejderhalar gökyüzüne dönmeyerek anne ejderha Halong Bay’a, çocukları ise Bai Tu Long Bay’e yerleşiyor. Zaten adını da bu efsaneden alıyor; Halong, “Ejderhanın Denize İndiği Yer” anlamına geliyor.

Biz de Halong Bay’i 1 gece konaklamalı 2 günlük tekne turunu otelimizden, kişi başı 80 dolara satın aldık. 1 veya 2 gecelik Halong Bay Turu Vietnam’da yapılacaklar listesinin ilk sırasında yer almaktadır. Hanoi’de turizm şirketlerinden veya internetten önceden alabilirsiniz. Bu turlar Hanoi’nin en gözde turistik faaliyeti olduğundan profesyonel hale gelmiş, organizasyon bir sistem içinde işliyor.
Halong Bay için en uygun zamanın Nisan ve Mayıs ayları olduğu ifade ediliyor. Biz 19 Şubat tarihinde gittik,  şansımıza güneşli ve güzel bir gündü.
Halong Bay Hanoi’ye 170 km uzaklıkta. Otelimizin önünden sabah 8.30 da başlayan yolculuğumuz 4 saat sürüyor. Yol boyunca uzanan pirinç tarlalarını ve çalışan köylüleri görüyoruz. Yeri gelmişken belirtelim, Vietnam dünyada pirinç ihracatında Tayland’dan sonra ikinci sırada geliyor.

Geniş araziler üzerindeki daracık tünel evler dikkat çekiyor ve yol üzerindeki yerleşim yerlerinde özellikle (sarı renkli) resmi yapılarda Fransız mimarisinin etkisi görülüyor.
Dört   saatlik  yolda iki  kez mola veriliyor. Turistlere  satış yapmak  amacıyla  verildiğini  düşündüğüm  ikinci  mola yerinde  hediyelik  eşya satılan büyük  bir dükkan var. Vietnam’a  özgü  iplikten  yapılan çok güzel tablolar ve hediyelik  eşyalar burada  başka yerde  gördüklerimizden  daha yüksek fiyata satılıyor.
Ha Long şehri feribot iskelesinden küçük yolcu feribotları ile kıyıdan uzaklaşıp, 15-20 dakika sonra asıl geceleyecek teknelere geçiliyor.
Teknemize yerleşince kendimizi güverteye atarak nefis manzarayı izlemeye koyulduk. Bir masal dünyasının içinde olduğunuzu hissettiren bu düşler diyarında hangi masalın kahramanı olduğunuz artık sizin hayal gücünüze kalıyor. Sizi hayallerinizle baş başa bırakıyorum…
Kanoların bulunduğu istasyonda verilen molada kano ve kayık gezintisi yapılıyor. Kayıkla dolaştığımız ve büyülendiğimiz bölgenin eşsiz doğasını, hafızalarımıza kaydediyoruz.
Turlar genelde geleneksel, mütevazı teknelerle yapılıyor; arada yanımızdan daha lüks tekneler de geçiyordu.
Yüzen balıkçı köylerinden biri. Buradaki köylülerin temel geçim kaynağı balıkçılık ve turizm.
Gece bir çok teknenin konakladığı koyda sessizlik hakimdi. Halong Bay’in gece manzarası ve bu manzaranın yaşattığı duygular da yine kelimelere sığmayacak güzellikteydi.
Tekne turlarının Vietnam yemeklerini denemek için de büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Çok çeşitli ve seçenekli sunulan yemeklerin lezzetinden pek memnun kaldık; korktuğumuz başımıza gelmedi. Pilav, sebze gibi tadı yalın yiyecekleri de Şili biberinden yapılan acı biber sosu ile tatlandırarak kendi çözümümü buldum. Vietnam gezilecek yerler ve yemekleri ile ilgili ayrıntılı bilgiyi  Vietnam Gezi Rehberi: Gizemli Ülke   yazımızda okuyabilirsiniz.
Turlarda körfezdeki bazı adalar (en popüleri Cat-Ba, Titov,…) ve mağaralar (Hung Sung Sot, Hang Trinh Nu, Hang Bo Nau,..) iki gecelik gezi kapsamındaymış.
Bu geziyle ilgili tek içimde kalan erken uyanıp, güneşin doğuşunu yakalayamamak oldu. Bunun dışında her şey mükemmeldi.
Halong Bay, uzun ve tempolu Uzak Doğu seyahatimizde bize terapi gibi geldi; gözümüz ve ruhumuz dinlendi. Dünyanın yeni yedi harikasından Halong Bay’i görmek için bile Vietnam’a gelmeye değer diyor başka da bir şey demiyorum!

Halong Bay turunu Trip Advisor güvencesi ile aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

 

2 COMMENTS

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here