Gezi Notları

ANA SAYFA Gezi Notları

Ertuğrul Fırkateyni’nin Batışı-1890: Japon-Türk Dostluk Öyküsü

'I am from Turkey' dediğimde, birçok ülkede rastladığımız ön yargının aksine, beni eleştirmeyen, dışlamayan tam tersine kucaklayan bir ülke oldu Japonya. Aksine ‘Aaa…bizim Türkiye ile yüzyıldan fazladır dostluk ilişkimiz var. Kushimoto’yu biliyor musun? Orada bir Türk gemisi batmıştı, onun anısına bir müze bile var‘ diye sohbeti koyulaştıranlar da oluyor.
Gazipasa

Gazipaşa Korubaşı Kültür Evi’nde Zamanda Yolculuk

6
Müzeleri, zaman ile mekanı birleştiren; tarihsel ve kültürel belleği gözümüzün önünde sergileyen birer zaman makinaları gibi düşünmüşümdür. Bu tür ortamlarda beyninizin boyut değiştirdiğini, algılarınızın zaman içerisinde gidip geldiğini hissedersiniz. Yeter ki kendinizi zamanın rüzgarına özgürce bırakın.
Pinnawala

Pinnawala Fil Yetimhanesi: Sri Lanka

Sri Lanka Pinnawala Fil Yetimhanesi'nde ülkenin dört bir yanından toplanan bir şekilde ailesini (filler aile olarak yaşıyor ve aile olarak ölüyorlar, bir anne fil kendi yavrusu dışında başka bir yavru filin bakımını asla üstlenmiyor) ya da yolunu kaybederek yalnız kalmış, avcıların elinden kurtarılmış, mayın patlaması ya da farklı nedenlerden yaralanan, hastalanan ve çeşitli yerlerden nakillerle gelen filler devletin bakımı altında yaşıyor.
Aki-Matsuri

Aki Matsuri: Japonya’da Sonbahar Hasat Festivali

Japonya’da dünyadaki bir çok ülkeye göre çok daha fazla festival kutlanır. Mevsim değişiklikleri, tanrılara şükretme veya tarihi olayları anma festival konuları arasındadır. Bu festivallerin en önemlilerinden biri ‘Aki Matsuri’ ülkenin her yerinde çok geniş katılımla kutlanır.
Bolsoy Tiyatrosu

Moskova’ya Özel Anım: Bolşoy Tiyatrosu’nda Gösteri Sonrası Bilet Paramı Nasıl Geri Aldım?

1
Bolşoy Tiyatrosu'nda bir gösteri izlemek Moskova gezimizde mutlaka yapılacaklar listemizdeydi.  İnternette yaptığım araştırmada cumartesi günü  saat 12.00 de ve akşam 19.00 da tarihi sahnede Giselle...

Zil, Şal ve Gül: Endülüs’te Flamenko

Endülüs denince akla ilk gelen flamenkodur, şüphesiz. Flamenkosuz bir Endülüs gezisi yarım kalmış sayılır.
Ume Cicekleri

Japonya’da Baharın Müjdecisi Ume Çiçekleri

Bu yazımda size Japonya'da baharda sakuradan önce açan pembe, beyaz, kırmızı çiçekleri ile çevreyi süsleyen başka bir ağacı, yaban eriği ‘UME‘ yi tanıtmak istiyorum.

Biraz Şarap, Biraz Yemek, Biraz Tarih: Antalya Elmalı’da Hafta Sonu

0
Elmalı, Toroslarda Elmalı Dağı’nın eteğinde kurulmuş şirin bir yerleşim yeri. Denizden yüksekliği 1050-1150 metre arasında. Nüfusu 40 bine yaklaşıyor.

Hindistan Seyahat Planlaması

1
Hindistan, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi, özellikle sağlık ve hijyen sorunları, okuduğum fakirlik, sefalet öyküleri kişisel olarak biraz tereddüt yaratıyordu.
Japonya'da Sakura

Japonya’da Sakura: Kiraz Çiçekleri ile Bahar

Japonya’da sakuralar (kiraz çiçekleri) pembe, beyaz kiraz çiçekleri ile her yeri baştan başa  kaplarken, baharın gelişinin ve doğanın canlanışının müjdesini vermektedir.