Taşkent metro istasyonları sanki birer sanat galerisi. Her bir istasyon Özbekistan’ın tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan farklı  bir tema sunuyor.  
Moskova gezimde Moskova metro istasyonları için ayrı bir metro turu düzenlemiştik. Moskova’nın şehir gezi turları içinde bu tur bulunmaktadır. Metro İstasyonları ulaşım amacının çok ötesinde kültür, sanat, sergi durakları. Duvarları, avizeleri, resimleri hayran bıraktırıyor görenleri. Sanat ve kültürün yaşamın her alanında, her kesiminde paylaşılması böyle bir şey demek ki. 1991 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliğinin federe devleti olan Özbekistan’da da aynı anlayış ile bu muhteşem istasyonlar yapılmış. 
İlk yapılan istasyon, günümüzdeki adı ile Bağımsızlık Meydanı’nda (Mustakillik Maydoni) kullanılan mermerler, ülkenin batısındaki Kızıl Kum çölünden getirilmiştir. İstasyonu çok sayıda avizeler aydınlatmaktadır. Mermer zemin üzerindeki yıldızlar Özbekistan tarihinde çok önemli yeri olan, Amir Timur’un torunu, lider, bilim adamı, astrolog  Ulug Bey’e atfedilmektedir.
İkinci olarak yapılan Pakhtakor İstasyonu, Özbekistan’ın en önemli ürünü olan pamuk motifli seramiklerle kaplanmış.
Alisher Navoi İstasyonu, adını Özbek edebiyatının babası ünlü şairden almaktadır. İstasyonun duvarları şairin ünlü şiirlerinden esinlenen sahnelerle süslenmiştir. Duvarlarda Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun karakterlerini görebilirsiniz.
Kosmonavtlar İstasyonu uzay yolculuğu ile ilgili. Duvarlarda uzaya ilk giden Rus astronot Yuri Gagarin, ilk kadın astronot Valentina Tereshkova görüntüleri yer almakta. İstasyonun koyu renk tavanı da özel bir loşluk sağlayarak gökyüzünde olma sağlıyor.
Bodomzor  İstasyonu seramiklerinde Özbek günlük yaşamında en önemli iki ürün ekmek ve baharat motifleri yer alıyor.
Görüldüğü gibi her istasyonun ayrı bir öyküsü var. Birkaç temaya değindik şimdi tüm istasyonları görüntülü izleyelim.
 
 
İstasyonlarda fotoğraf çekmek yasak, bu nedenle bir turist olarak fotoğraf çekip paylaşmak mümkün olamamaktadır. Yazımızdaki fotoğraflar özel bir proje için Özbek Fotoğrafçı Kamil Yenikeev tarafından çekilmiştir. Yazımda fotoğraflarını kullanma izni verdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum. 
Taşkent Metrosu inşaatına 1968-1970 yılları arasında başlanmış. İlk hat Chilanzar 12 km uzunluğunda ve dokuz istasyon ile 1977 yılında hizmete açılmış. Taşkent’te  1966 yılında büyük bir deprem yaşandığı için, metro Richter ölçeğine göre 9 şiddetinde depreme dayanıklı olacak şekilde inşaa edilmiş.
Günümüzde üç hat faaliyet vermektedir.
Öyküsünü anlattığımız istasyonlar dışındaki istasyonları da fotoğraflarla gezelim. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 COMMENTS

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here