Ukrayna mutfağı gerçekten çok lezzetli. Bu konuda detaylı bilgiye Kiev yazımda yer vermiştim. Bunları tekrar etmek istemiyorum. Bu yazıda Lviv için bir kısmını kendimin de deneyimlediğim mekan önerilerinde bulunacağım.

Bu mekanların büyük kısmı turistlere odaklanmış olsa yine de denemeye değer. Bunlardan en ünlüsü Lviv’in ilk grill restoranı olan Valova Caddesi’nde Bernardine Kilisesi’nin arkasındaki avluda bulunan Meat and Justice Restoranıdır. Burası Orta Çağ temalı bir restoran olup etrafta bol bol işkence aletleri varmış. Hatta denk gelirseniz küçük gösteriler de yapıyorlarmış.

Lychakivska Caddesi’nde bulunan Dido Restoran deneyip çok memnun kaldığımız bir et restoranı oldu.

Botanik bahçesi konseptli harika bir restoran olan Baczewski Restoran menülerinde tavşan, ördek dana biftek gibi çok çeşitli yemeklerin yanı sıra geleneksel Borscht çorbaları da bulunuyor.

Kryjivka adlı yeraltı barına girmek için önce biraz Ukrayna tarihini bilmek gerekiyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Ukrayna İsyan Ordusu (UPA) adlı bir askeri birlik, Naziler, Polonyalılar ve Sovyetler Birliğine karşı gerilla savaşı yaparken birbirlerini tanımak için ‘Heroyam Slava’ gibi gizli kodlar kullanmışlar. Kryjivka’yı ziyaret etmek istiyorsanız bu Milliyetçi temalı bara girmek için bu şifreyi kullanmalısınız!

Latin Katedrali’ne yakın konumda bulunan Amadeus Restaurant iyi yorumlar alan bir restoran.

Valentino Restaurant, Ostapa Nyzhankivskoho Caddesindeki bir İtalyan restoranıdır.

Pizza Celentano Ristorante, İtalyan mutfağı arıyorsanız bir diğer uygun restoran olacak.

Kumpel, şehrin en lüks ve en güzel restoranlarından.

Mons Pius, şehrin tam merkezinde biraz salaş ama atmosferi çok güzel bir restoran.

Akhali, mükemmel bir Gürcü restoranı.

Green Garden, çok iyi suşi ve tavada kızartma yapan ve güzel bir atmosferi olan uygun fiyatlı bir yer.

Om Nom Nom, mükemmel ve çok uygun fiyatlı vegan mutfağı olan bir mekan.

36Po, Kamyanytsya Hyelazynivska Caddesi’nde bulunan olumlu yorumlar almış bir restorandır.

Galiçya mutfağı temalı restoran “Trapezna Idey”, Valova Caddesinde Fikirler Müzesi girişindeki küçük bir bira mahzeninde yer almaktadır.

The Most Expensive Galician Restaurant, kapı görevlisinin onayından geçerek girdiğiniz masonik hissiyatı veren bir restoran.

Arsenal Ribs and Spirits, Orta Çağ Arsenal binasının bodrum katında bulunan ve Ukraynacada Rebernia denilen bal ve hardal kaplı yumuşak, sulu etle diğer kebapları yiyebileceğiniz en iyi yer.

Rynok Meydanı’nda bulunan Restaurant Mafia’nın yiyecek içecek çeşidi bol ve ortamı güzel.

Sadece yerel yemeklerin sunulduğu, açık büfe zincir bir restoran olan Puzata Khata, her zaman dolu oluyor ve burada gerçekten lezzetli ve ucuz yemek yiyebilirsiniz. Eski şehre yakın ancak tam olarak eski şehirde olmayan iki Puzata Khata restoranı Rynok Meydanı’ndan 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. Biri Shevchenko Bulvarı’nda, diğeri Tadeusha Kostyushko Caddesi’nde bulunmaktadır.

1853 yılında icat edilen modern Gaz Lambasının mucidi Ignacy Lukasiewicz Lviv’de yaşamış. Virmenska Caddesindeki Gasova Lampa adlı restoran da gaz yağıyla çalışan lambaların mucidinin anısına açılmış. İçeride çok çeşitli bir sürü gaz lambası var.

Japon mutfağını seviyorsanız Lviv Yappi Sushi’ye gidebilirsiniz.

Lviv Croissants lezzetli sandviçleri bulabileceğiniz bir yer.

Burger Joint çok lezzetli burger yiyebileceğiniz bir mekan, denemeyle sabittir.

En büyüğü Rynok Meydanı’nda bulunan Coffee Manufacturer Lviv’de değişik bir konsept uygulanıyor. Madenci kaskıyla alt katlara gidebiliyor ve kaynak makinesiyle yapılan değişik kahveleri içebiliyorsunuz.

1683 yılında açılan bu kafede aynı zamanda kahve ve hediyelik eşya satışları da var.

Benim gibi çay sevenler Victoria Tea House’ta yerel çayları ve pastaları deneyebilir.

Strudel House, çok lezzetli strudel yiyebileceğiniz bir mekan.

Sirnik Cafe, çok lezzetli börek ve pastalar yiyeceğiniz bir fırın ve kafe, mutlaka gidin.

Rynok Meydanı’nda yer alan Atlas adlı nostaljik kafede oturup bir yandan kahvenizi yudumlayıp bir yandan pastanızı yerken Rynok Meydanı’nın canlı kalabalığını izleyebilirsiniz.

Güzel bir kahve için Boim Şapeli ve Latin Katedralinin karşısındaki Svit Kavy’ye gidin. Svit Kavy, güzel iç mekanı, hoş yaz terası ve 30’dan fazla kahve çeşidi ile ünlü bir mekan. Geleneksel Lviv peynirli kekinden sipariş edin.

Lviv Handmade Chocolate şehirdeki en güzel el yapımı çikolata yiyebileceğiniz bir yer. Alt katta çikolata ustalarının çikolata yapmalarını canlı olarak izleyebilirsiniz.

Rynok Meydanı’nda bulunan Drunk Cherry’de sadece vişne likörü satılıyor.

Pravda Beer Theatre’da kendi ürettikleri biraları satıyorlar ve ayrıca yemek servisleri de bulunuyor.

Cafe Na Bambetli, nostaljik atmosferi olan güzel bir kafe.

Cukiernia, harika pastaları olan ve antika eşyalarla çok güzel dekore edilmiş bir mekan. Kahvaltı yaptığımız bu mekan bizim de çok memnun kaldığımız bir yer oldu.

Glory Cafe’de kahve içen Kawiarnia Mikolasha, güzel ve eski stil bir kafe.

Rynok Meydanı’nın arka caddelerinden biri olan Sırp Caddesinde Masoch Cafe bulunabilir. Mekanın adı yaklaşık 200 yıl önce Lviv’de doğduğu bilinen Leopold Ritter von Sacher-Masoch’tan geliyor. Bu şahıs olağan dışı cinsel davranıştan zevk almış ve “mazoşizm” kelimesi de aslında onun isminden geliyormuş. Kafe de bu tema üzerine dekore edilmiş, dilerseniz garsonun sizi öpüp kırbaçlaması mümkün ve tüm içeceklerin cinsiyetle ilgili isimleri de varmış.

Lviv Dublin İrish Pub, klasik bir İrlanda Pub örneği.

Ukrayna birası denemek istiyorsanız Obolon (özellikle Bile) ya da Lvivske gerçekten çok iyi!

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here