Phuket, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın en büyük ve en popüler adası. Hint Okyanusu, Andaman Denizi’ndeki ada anakaraya bir köprü ile bağlanmakta. Phuket Adası son yıllarda dünyanın her yerinden, her yaştan ve her gelir grubundan çok sayıda turist çekmektedir. Ada sadece güneş, deniz tatilinin ötesinde her yaşa, her zevke çok şey sunan bir tatil beldesi.

Phuket Adası’nda 18.yy’da kalay endüstrisi, 20.yy’da kauçuk üretimi ile gelir elde edilmektedir. Adada asıl yerleşim yeri de denizden uzak Phuket Town’dır. 1970’li yıllarda dünyada kalay ve kauçuk fiyatları düşünce ada ekonomisi zora girer. Bu döneme kadar dünya üzerinde turizmde  adı geçmeyen Phuket, iyi bir planlama, yatırım ve tanıtım ile son yıllarda dünyanın en gözde turistik adaları arasında yerini alır.

Hollywood filmlerinde bu cennet adaların film stüdyosu olarak  kullanılması da Phuket’in dünya çapında tanınmasında önemli rol oynadı. Uzaklığına rağmen Türk turistlerin de yoğun ilgisini çeken Phuket’e niçin gitmeliyiz sorusunun cevaplarını sıralayabiliriz.

Niçin Phuket:

  • Adanın batı kıyısı bembeyaz kumsalları, masmavi denizi ile boydan boya plajlar ile donatılmış.
  • Bu plajlar her türlü  tatil tercihlerine hitap ediyor; Deniz, güneş tatili yanı sıra hareketli ve bol eğlenceli gece hayatı arayanlar, deniz sporları, su altı dalış yapmak isteyenler, ailecek daha sakin tatil arayanlar, tercihlerinize göre farklı plajlar bekliyor sizleri.
  • Bizler için önemli bir nokta Türklerden vize istemiyor. Turist olarak bir ay kalınabiliyor.
  • Yöre halkını, dinini, tarihini, coğrafyasını merak edenler için klasik batı ülkelerinin dışındaki bu farklı coğrafya yeni ufuklar açacak gezginlere.
  • Değişik mutfak lezzetlerini tatmak isteyenler, Uzakdoğu’nun en zengin Thai mutfağı ile tanışacaklar ve eminim sevecekler bu lezzetleri. Üstelik bu lezzetleri her fiyattan tadabilirsiniz. Uzakdoğu’da birçok ülkede olduğu gibi gece pazarları çok değişik sokak lezzetlerini sunuyor.
  • Halkı çok sakin, güleryüzlü, saygılı ve ülke son derece güvenli. Her yerde ingilizce konuşuluyor, iletişim sorunu yaşanmıyor.
  • Phuket’e ilk kez gitmeme rağmen başkent Bangkok’a ilk gidişim 2014 yılında idi ve Tayland’ı çok ucuz bulmuştum. Geçen on yılda ülkede Tayland Bahtı cinsinden fiyatlar pek artmamış ancak Türk lirasının değeri çok düştüğü için fiyatlar Türkiye fiyatlarına yaklaşmış. Yine de en azından restoranlar, kafeler, otellerde fiyatlar çok farklı olmadığı için turist olarak kazıklanmış duygusu yaşamıyorsunuz.
  • Hem konaklama fiyatları hem de yeme içme fiyatları uygun rakamlarda. Hele Thai mutfağına ve sokak lezzetlerine alışırsanız  birçok batı ülkesine göre çok daha ekonomik tatil yapabilirsiniz.
  • Yerel, otantik objelerden, elektronik ürünlere kadar geniş yelpazede alışveriş keyfi yapabilirsiniz.
  • Ayrıca kuzey yarımkürede kış mevsimi yaşanırken deniz tatili yapabilme şansına sahip olabiliyorsunuz.

 Phuket’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Sıcaklığın tüm yıl 30-32 derece civarında olduğu Phuket’de kış mevsimi yaşanmıyor; bir yılda yağışlı ve yağışsız iki mevsim bulunuyor. Uzakdoğu’nun muson rüzgarları nedeniyle yaz ayları yoğun yağışlı bir dönem. Aslında Phuket için yılı serin, sıcak ve yağışlı olarak üç sezona ayırmak gerekiyor. Kasım ayından şubat ayı sonuna kadar, serin dönem turizm açısından en çok tercih edilen sezon.  Bu dönemde hava açık, sıcak ve nem oranı aşırı yüksek değil. Mart ve nisan ayları deniz tatili için sıcak ancak nem oranı yüksek olduğu için bunaltıcı olabiliyor. Mayıs- ekim arasında muson yağışlarının yanı sıra plajların olduğu batı kıyıları rüzgarlı ve denizi akıntılı ve dalgalı olmakta. Phuket’te gönlünüzce tatil yapmak isterseniz ekim-nisan arası en uygun dönem. Yüksek sezonda fiyatlar doğal olarak daha yüksek olacaktır.

Phuket Ulaşım

Phuket’e İstanbul’dan THY ile 10 saat süren bir yolculuk ile direk uçulabilmekte. Tayland’da sadece Phuket’te tatil yapacaklar direk uçuşu tercih edebilirler. Biz bu kış bir aylık Tayland gezimizde  son dinlenme yeri olarak Phuket’i planladık. İstanbul’dan Thai Havayolları ile direk Bangkok’a uçtuk.  Bangkok, Chang Mai ve Pattaya ve Laos’tan sonra Bangkok’tan Phuket’e uçtuk. Dönüşümüzde Phuket’ten Etihad Havayolları ile Abu Dhabi aktarmalı İstanbul’a ulaştık. THY’na alternatif olarak Etihad, Katar, Thai Havayolları gibi kaliteli hizmet sunan havayolları ile aktarmalı olarak Phuket’ten İstanbul’a uçabilirsiniz. Biz her zaman olduğu gibi uygun fiyatlı olması için seyahat tarihinden çok önce aldık, Bangkok gidiş, Phuket dönüş biletimizi, beş ay önce  600 dolar ödedik.

Phuket’e Bangkok’tan uçtuk. Bangkok’tan Phuket’e otobüs ile de gidilebilir. Ancak Phuket Old Town’a otobüs yolculuğu 12 saat sürüyor. Bangkok’tan Thai Havayolları ile uygun fiyata uçulabiliyor. Biz Bangkok-Phuket uçuşlarımızı da erken aldığımız için tek yön 50 dolar civarında ödeme yaptık.

Phuket Adası’nda havaalanından ulaşıma gelince, hangi bölgede kaldığınız önemli. Havaalanından Old Town ve plajlara akşam belli saate kadar otobüs kalkmakta. Gitmeden otobüs saatlerine bakmak gerekir. Otobüs ücreti 100 Baht. Ancak sabah erken saat ve akşam geç saatte tek seçenek taksi kalıyor. Havaalanı çıkışında taksiler olmasına rağmen Tayland’da UBER’e alternatif olarak kullanılan GRAB ile taksi çağırabilirsiniz. Biz tüm Tayland gezimizde GRAP kullandık. Havaalanı-Patong Beach taksi 800 Baht, havaalanı-Old Town taksi ücretinin 700 Baht civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Konaklama

Phuket’te konaklama seçeneklerinin de çok olduğunu, her fiyattan kalacak yer bulunabileceğini söyleyebiliriz. Lüks otellerden, bungalovlara kadar geniş bir yelpazede seçimimiz şüphesiz bütçemize göre olacak. Tabi otelin önceden ayırtılması daha uygun fiyatı yakalama şansımızı arttırıyor. Ayrıca yüksek sezonda son dakika rezervasyonlarında yer bulmak da sorun olabiliyor. Biz ilk ayırttığımız oteli plaja uzak ve havadar olmadığı için değiştirmek istedik. Tekrar ararken fiyatların çok arttığını fark ettik. Çok daha yüksek fiyata sahilde daha kaliteli bir otelde son odayı ayırtabildik. Ancak bu bölgenin sorunu da Bangla Road’ın yanında olduğundan gece saat 4’e kadar çok yüksek sesli müzik yayının odamızda dinleniyor olması idi. Üçüncü otelimiz daha orta karar idi, daha sakin ve sahile de yürüme mesafesinde idi. Özet olarak booking.com ve Uzak Doğu’da daha yaygın kullanılan Agoda’dan istediğiniz oteli seçebilirsiniz. Mümkün olduğunca erken ayırtmanın avantajını da değerlendirmek gerek.

Gezelim Görelim

Biz bir aylık Tayland ve Laos gezimizde Phuket’e 15 gün ayırdık. Bu 15 günlük sürede de Phuket Adası’nın yanı sıra Krabi Adası ve Phi Phi Adası’nda kaldık.

Phuket büyük bir ada olduğundan öncelikle konaklanacak yerin iyi planlanması gerekiyor. Biz bu kararı vermek için ciddi bir çalışma yaptık. Deneyimlerimizi paylaşmak istersek;

Öncelikle Phuket haritasını inceledik.

Havaalanı adanın kuzeyinde, şehir merkezi Phuket Town ise adanın güneydoğusunda ve denize kıyısı bulunmuyor. Adanın deniz tatili yapılacak plajları batı kıyısında.

Phuket tatilinde konaklama yeri ve gezilecek yerleri belirlemek için öncelikle bölgeleri tanımak iyi olacaktır. 

Phuket Old Town

Phuket Adası’nda ilk akla Phuket şehir merkezinde konaklamak gelebilir.  Phuket Old Town deniz kıyısında olmadığı gibi uzun süre kalınacak ve çevreye kolaylıkla ulaşılacak bir  konuma da sahip değil. Phuket Adası’nda şüphesiz deniz tatili öncelikler arasında olacaktır. 

Old Town zamanında buraya yerleşmiş Portekiz ve Çinlilerin mimarisinin hakim olduğu renkli, iki katlı evlerin bulunduğu düzenli bir şehir. Tarihi bölge küçük, sevimli ve canlı. Yarım günde tüm sokakları yürüyerek dolaşılabiliyor. Tarihi evler bugün restoranlar, kafeler ve dükkanlara dönüştürülmüş. Sokak aralarında dolaşırken Thai veya Çin tapınakları da çıkıyor karşımıza. Yine küçük müzeleri de ziyaret edebilirsiniz. Sokaklardaki renkli grafitiler de renk veriyor şehre.

Şehri yarım günde gezilebilse de şehrin gecesi de çok renkli. Şehirde birbirine paralel beş altı cadde var.  Thalang Caddesi en hareketli ve popüler olanı, bu caddeden gezmeye başlayıp zamanımızın çoğunu burada geçirdik. Thalang Caddesi’nde pazar akşamları kurulan gece pazarı da başka bir canlılık veriyormuş bölgeye. Biz iki gece kaldık tarihi Phuket şehrinde ancak bu pazarı yakalayamadık. Bu caddenin en ünlü tarihi yeri mekanı  China  in Cafe. Biz orada iken kapalı olduğundan bu tarihi yerde kahve içme şansını yakalayamadık. Alternatif olarak Cat Cafe’de renkli kedi objeleri ve kediler arasında içtik kahvemizi.

Thalang Caddesi’ne açılan kısa dar sokak Soi Romanee ise şehrin Red Light bölgesi. Oasis Caddesi de Thalang Caddesi’ne açılan daha çok kıyafetler, aksesuarlar, hediyelik eşyalar alabileceğiniz renkli cadde.

Tarihi Phuket sokaklarını gündüz ve gece doya doya dolaştık. Gerçekten lezzetli yemeklerin olduğu temiz restoranlarında yemek yedik, kafelerinde kahveler ve taze meyve sularını içtik. Kıyafet satan dükkanlarında fiyatlar diğer bölgelere göre biraz yüksek görünse de tasarımları ve kalitelerini daha iyi bulduk.

Şehirde tarihi dokuyu daha iyi hissetmek için Phuket Thai Hua müzesini gezdik. Ticaret yapmak üzere ve maden işçisi olarak adaya yerleşen Çinlilerin şehirde yaşadıkları dönemi ve geleneklerini anlatan küçük bir müze idi. Giriş ücreti 200 Baht, daha çok afişlerle, yazılarla, fotoğraflarla öyküler anlatılmış. 

Özet olarak Phuket Old Town Patong Plajı’na göre daha sakin, daha temiz, daha estetik, renkli binalarla bezenmiş bir şehir. Günübirlik veya bir gece kalarak gezilebilir.

Plajlar

Adanın en renkli bölümünün tüm batı kıyısı olduğu açık, bembeyaz kumsalları ile birbirinden farklı özelliklerde 41 plaj, çok sayıda konaklama tesisi ile her mevsim turistleri ağırlamaya hazır.

Phuket’te o kadar çok plaj olunca kalacak bölge seçeneği de ona göre değişiyor. Plajlar denizi, kumsalı, doğallığı, güzelliği ile birbirine benzerken, ziyaretçiler kendi beklentilerine göre farklı plajlar seçme şansına da sahip. Öncelikle bu plajları tanıyalım.

Adanın kalabalık, canlı, hareketli, restoranları, kafeleri, alışveriş yerleri ve sabaha kadar süren gece hayatı ile  popüler plajı Patong Plajı.

En gözde plajları arasında, Karon Beach, Kata Beach, Kamala Beach, Surin Beach, Bangtoa Beach, Mai Khao Beach sayılıyor.

Phuket’in çevresinde irili ufaklı 39 ada bulunuyor. Bunların bazılarına tekne ile günübirlik turlar ile ziyaret edilebildiği gibi bazılarında konaklama tesisleri de bulunuyor.

Biz adanın en popüleri Patong Plajı’nda kalmaya karar verdik. Bu plajda bile üç ayrı otelde toplam 8 gece kaldık. Old Town’da 2 gece, 4 gece Krabi Adası’nda, 1 gece Phi Phi Adası’nda kaldık.

Phuket  büyük ve renkli ada hem ada içinde hem çevresinde kalacak yer, görecek yer çok. 

Patong Plajı Gezilecek Yerler

Patong Plajı Phuket Adası’nın batı kıyısının ortasında yarım ay şeklinde 3 km uzunluğunda bembeyaz kumlarla kaplı bir plaj. Turistler arasında en çok tercih edilen ve en kalabalık plajı.

Plajın deniz tarafında az sayıda otel ve birkaç kafe restoran var. Bembeyaz, pudra gibi incecik kumların üzerine havlunuzu serip ücretsiz güneşlenebilirsiniz. Günlük şezlong da kiralanabiliyor, bir şezlong ve güneşlik 100 Baht, 80 TL civarında. Plaj kıyısında çeşitli deniz sporları için çeşitli alternatiflerin yanısıra, açık havada Thai masajı da yaptırabilirsiniz. Bana göre plajda güneş batarken, günü Thai masajı ile kapatmak da her tatilde yaşanamayacak bir deneyim.

En popüler plaj Patong Plajı doğal olarak çok kalabalık. Ancak çok uzun bir plaj olduğundan sahilde kalabalık  olumsuz bir duygu yaratmıyor.

Patong Plajı’nın en önemli özelliklerinden biri hareketli gece hayatı. Bölgede çok sayıdaki restoranlarda, kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Gece sabaha kadar açık en hareketli bölgesi Bangla Road. İşte bu cadde her gece çok kalabalık. Çok az yerde bir caddede bu kadar çok turist gördüğümü söyleyebilirim. Bu sahile dik çıkan geniş caddenin üzeri kafeler ve özellikle gece kulüpleri, striptiz kulüpleri, işin aslı Tayland’a özgü eğlence yerleri ile dolu. Caddeye taşan müzikler, eğlence yerlerinde dans edenler, sokakta ellerindeki broşürlerle sizi kulüplerin içine davet eden satıcılar, kapının önündeki davetkar kızlar baş döndürüyor. Tabi Bangla Road bizim için sadece caddede yürüyüp, yol kenarında açık bir pubta bir kadeh bir şey içecek kadar bir anlam ifade ediyor idi. Gece kulüplerini ziyaret edenlerin farklı deneyimler yaşadıklarına eminim. Bangla Road üzerinde çok sayıda ot satan büfeler, kafeler olduğunu da belirtmeliyim. Son yıllarda birçok ülkede olduğu gibi Tayland’da da ot satışı serbest bırakıldığından, satışlar da açıkta yapılıyor. 

Patong’un  her bölgesinde çok sayıda masaj salonu bulunuyor. Çok uygun fiyatlarla 200-300 Bahttan başlayan fiyatlarla ayak, tüm vücut masajları yaptırabilirsiniz. Biz de bu fırsatı değerlendirdik. Ancak masaj salonunu seçerken de dikkatli olmak gerekiyor. Birçok masaj salonunun önünde oturan kadınlar salona davet ediyor. Bizim için salon seçimine de özen göstermemiz gerektiğinin işareti oldu bu davet şekilleri de.

İki büyük alışveriş merkezi Jungceylon ve CentralPatong’dan alışveriş yapabileceğiniz gibi ayrıca yerel ürünlerin satıldığı dükkanlarda da çok çeşitli, özgün ürünler bulabilirsiniz.

Patong Plajında konaklayıp çevre plajları ve Phuket Adası’nın gezilecek yerlerini gezebilirsiniz. Patong’dan havaalanına  giden otobüs belirli plajlara uğruyor. Phuket Town için de saat başı akşam saat 18.00’e kadar toplu ulaşım aracı kalkmaktadır. Eğer toplu ulaşım kullanmayacaksanız tuktuklar ile pazarlık yapabilirsiniz.

Biz Phuket Town’a toplu ulaşım kullanarak, Kata Beach ve Karan Beach’e ise tuktuk kiralayarak ulaştık. Plajlar birbirlerine yakın olduğu için Patong Beach’te kalıp diğer plajlarda da deniz keyfi yapabilirsiniz.

Phuket çevresi için günlük turları seyahat acentalarından satın alabilirsiniz. Ancak birden çok kişi iseniz günlük tuktuk kiralamak daha ucuza geliyor. Seyahat acentasının bir günlük çevre gezisi programı kişi başı 2000-2500 Baht civarında idi. Biz üç kişi olduğumuzdan günlük tuktuk kiralayarak seyahat acentasının yaptığı programı kendimiz yaptık. Günlük tuktuk kirası olarak genellikle 3000 Baht isteniyor, biz sıkı pazarlık ile 2000 Baht ödedik. Phuket’te öncelikle görülecek yerler arasında Big Buda yer almakta. Adanın en yüksek noktasına yapılan Big Buda heykeli son yıllarda yapılmış olsa da görmeye değer. 

Big Buda

Phuket’te görülecek yerler arasında adanın en yüksek noktasında yaptırılan büyük buda heykeli yer alıyor. Beyaz mermer ile kaplanmış Buda Gautama 45 metre yüksekliğinde, 25 metre genişliğinde oturur pozisyonda Nakkert Tepesi’ne yerleştirilmiş. Andaman Denizi’nde Ao Chalong Körfezi’ne bakan heykel Tayland’ın en büyük üçüncü heykeli ve adanın birçok yerinden görünüyor.

Yapımına 2004 yılında başlanan kompleksin,  halen devam eden bölümleri de var. Büyük ölçüde bağışlarla yapılan tapınakta sadece turistik amacının ötesinde spiritüel bir ortam da yaratılmaya çalışılmış. Büyük Buda heykelinin yanında çok sayıda heykeller, tapınaklar, dua salonları, meditasyon alanları, sunum alanları ile bir kompleks yaratılmış. Burada Budist rituelleri de izleyebilirsiniz. Biz de bir kutsanma töreni izledik. Monkun önünde sıraya giren ziyaretçiler dizlerinin üzerinde kutsanmayı bekliyorlar, kutsanınca da hemen monkun yanındaki bağış kutusuna bağışlarını atıyorlar.

Bu arada alanda özgürce dolaşan maymunlara dikkat. Gözümüzün önünde bir turistin kırmızı renkli, göz alıcı çantasına saldırdı, kadının omuzundan almak için uğraştı kadın çok direndi, kurtardı maymunun elinden çantasını. Maymun vazgeçmedi hemen arkasından başka bir turistin gözünden güneş gözlüğünü kaptı ve ağaca tırmandı.

Big Buda’ya toplu taşıt ile ulaşılamıyor. Ya bir seyahat acentasından tur alınıyor, ya da taksi veya bizim gibi tuktuk kiralayabilirsiniz, giriş için bir ücret ödenmiyor.

Chalong Tapınağı

Phuket Wat Chalong, Phuket’in en önemli, en büyük, mimari açıdan en gösterişli, tarihi Budist Tapınağı. Tapınak 19. yy’da inşa edilmiş. Çin isyanı sırasında mücadele eden ve yaralanan iki monka adanmış bu tapınak. Tapınak kompleksinde birden çok yapı bulunmakta. Kule şeklinde olan binanın ilk iki katında Buda’nın değişik heykelleri ve duvarlarda yaşam öyküleri yer almakta. Üçüncü katta ise bir cam korunakta Buda’nın kemiği bulunmakta. Diğer bir tapınakta da iki kutsal monkun altın yapraklarla kaplı heykelleri yer alıyor. Özet olarak Phuket’te bir Budist tapınak gezmek isterseniz tercihiniz Chalong Tapınağı olabilir.

Phuket Town’a 8 km uzaklıktaki bu kompleksi bizim gibi Big Buda ile birleştirerek gezebilirsiniz.

Kaplan Parkı

Big Buda turistik bir çekim merkezi haline gelince yol üzerine turistlere yönelik cazip yerler yapılmış. Tiger Park da bunlardan biri. Yeşillikler içinde bakımlı, temiz parkın girişi ücretsiz. Kafeslerin arkasından kaplanları izleyebiliyorsunuz. Ziyaretçiler kaplanlarla daha yakın olup, sevmek ve fotoğraf çektirmek isterlerse ücret karşılığı kafeslerin içerisine alınıyorlar. İlginç olan ise fotoğraf ücretleri kaplanların yeni doğan, bebek veya büyük olmasına göre değişiyor.

Biz kafeslerin arkasından izledik hayvanları. Kaplanlar ya ilaçla sakinleştirildiklerinden ya da tüm gün insanlarla beraber olmaktan yorgun ve uykulu idiler. Belki de burada doğup büyüdükleri için insanlara alışkınlar.

Biz gezilerimizde hayvanlar üzerinden para kazanılan aktivitelerden uzak durmaya çalıştığımızdan, kafeslerin arkasından kısa süre hayvanları izleyip, fotoğraflarımızı çekip ayrılmayı tercih ettik.

Fil Besleme

Uzak Doğu ülkeleri gezilerimizde  turistler için fillerle yapılan aktiviteler ile karşılaştık. Birçok ülkede daha çok turistler fillerle dolaştırılıyor. Birçok kişi de bu gezilerin hayvanlara işkence olduğunu düşünerek bizim gibi fillerden uzak durmayı tercih ediyorlar. Tayland bu konuda filler üzerinden para kazanmanın daha insani yolunu bulmuş gibi. Filleri besleme, fillere banyo yaptırma ve fillerin yanında yürüme aktiviteleri daha yaygınlaşmış. Bir yandan ülkenin turizm gelirlerine ihtiyacı, diğer yandan bu kocaman hayvanların beslenme ihtiyaçları nedeni ile yaratılan yeni faaliyetlerin hayvanlara acı vermediğini görmek memnuniyet verici oluyor.

Yine bu bölgede ATV ile orman macerası yaşayabilirsiniz.

Ayrıca Phuket plajlarında yüzmenin yanısıra ada turları da almanızı öneririz. Long Tail olarak adlandırılan yerel tekneler ile James Bond Adası ve Phang Nga Körfezi’nde deniz keyfi yapabilirsiniz. Ya da sürat teknesi veya diğer tekneler ile en popüler adalardan Phi Phi Adası’na gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim adalara günlük turlar yapabileceğiniz gibi yakındaki adalara gece kalmalı da gidebilirsiniz. Biz özellikle Krabi Adası ve Phi Phi Adası’nda konaklamayı tercih ettik.Krabi Adası’nda Aong Plajı’nda dört gece kaldık ve oradan günlük tekne turlarına katıldık. Krabi Adası’ndan Phuket’e dönerken, Krabi’den Phi Phi Adası’na geçtik bir gece orada konakladık ve ertesi gün akşam üzeri Phuket’e hareket ettik. Böylece günübirlik hızlı bir Phi Phi adası yerine 1,5 gün zaman geçirerek hem gece hayatını hem de plajlarını görmüş olduk. Bu nedenle Phuket’e gidenlerin zamanı olması halinde özellikle Krabi Adası ve Phi Phi Adası’nda kalmalarını öneriyorum.

Bangla Road’da gece kulüplerine özellikle girmediğimizi belirtmiş idim. Ancak istediğimiz ancak izleyemediğimiz iki show bulunuyor. Fantasic Show ve Simon Kabare Gösterisi önerilen gösteriler arasında. Ayrıca Tayland’da dünyanın en şiddet dolu dövüş sporu Muay Thai’ye  ilgi çok yoğun. Turistlerin de yoğun ilgisi var ki, sokaklarda gün boyu reklamını yapıyorlar. Tabi bu alan da tamamen ilgimiz dışında idi.

Phuket Yeme İçme

Phuket Adası gezimizde zengin Thai mutfağının yanı sıra Çin mutfağı lezzetleri ile de tanışma şansımız oluyor. Uzak doğu mutfağına yabancı olanların bu lezzetleri tatmalarını öneririm. İlk Tayland gezimde, mesafeli dursam da Thai yemeklerine sonraki gidişlerimde özellikle Thai mutfağı çeşitlerini denedim. Yemeklerde en çok kullanılan pirincin yanında özellikle her çeşit deniz ürünü sofralarda yerini alıyor.  Pirincin alternatifi erişte, noodlle ana yemeklerde, salatalarda da bol kullanılıyor. Aynı yemek türleri tercihe bağlı olarak deniz ürünleri, tavuk, dana eti veya domuz eti ile yapılıyor. Yemek siparişlerinde yemekteki eti özel olarak belirtmenin yanında acılığını da hatırlatmak gerekiyor. Thai yemekleri bol baharatlı ve acı olabiliyor, özellikle az acılı diye belirtmeniz gerekiyor.

Phuket’te Çin mutfağının yanı sıra çok sayıda Hint restoran ve Türk restoran bulabilirsiniz. Tabi batı mutfağı tercihi olanlar da istedikleri çeşitleri bulabilirler. Deniz ürünleri restoranlarında her çeşit deniz ürünlerini, çok uygun fiyatlara tadabilirsiniz.

Phuket’te çok sayıda restoran ve kafenin yanı sıra birçok Uzak doğu ülkesinde olduğu gibi gece pazarlarında çok çeşitli lezzetler tadabilirsiniz. Akşamları kurulan gece pazarlarında çok uygun fiyatla çok çeşidi tadabilirsiniz.

Phuket Alışveriş

Tayland bir alışveriş cenneti. Fiyatlar bizim paramız ile artsa da yine de birçok ürünü daha uygun fiyata alabilirsiniz. Birden çok bölgede pasajlar içerisinde yerel ürün satan dükkanlar bulunuyor. Ayrıca iki çok büyük AVM’de de dünya markalarını bulabilirsiniz. Biz özellikle bol miktarda yazlık kıyafet aldık. Yerel kıyafetler ilgimizi çekti. Kıyafetlerde özellikle Phuket Old Town butiklerinde güzel tasarımlar bulunabiliyor. Thai ipeği kıyafetler, şallar, yerel kıyafetlerde renkli, uygun fiyatlı ve değişik.

Ayrıca orijinal yerel hediyelik eşyalar, heykeller,  aksesuarlar, Tayland baharatları, sabunlar, spa, masaj ürünleri, el yapımı çantalar, takılar, özellikle gümüş takılar arasında çok zevkli ürünler bulunuyor. Üstelik fiyatları da bir çok gelişmiş ülkeye göre daha uygun geliyor.

Son Söz

Çok sevdiğim coğrafya Uzak Doğu’nun her ülkesi beni heyecanlandırmıştır. Uzak Doğu’ya ilk adımımı tam 10 yıl önce Tayland Bangkok ile attım. 2024 yılının ilk aylarını da yine Tayland’da geçirdim. Bu arada son 10 yılda korona dönemi iki yıl hariç nerede ise her kış bu coğrafyaya gittim. 2024 yılında artık görmediğim tek ülke Laos ve çok turistik olsa da deniz tatili Phuket öncelikli görülecek yerler diye yola çıktık. Phuket deniz güneş tatili beklentimin ötesinde keyifli geçti. Sanırım son yıllarda en çok turisti bu adada gördüm. On yıl öncesinin daha eski bakımsız tuktuklarının, taksilerinin yerini pırıl pırıl araçlar almış, herşey çok organize, restoranlar temiz, restoranlar, kafelerde, otellerde çalışanlar güleryüzlü ve sakin. Bir madenci adası kısa sürede çok yol kat etmiş. Bu yıl artık Tayland’ın hem kuzeyini, hem güneyini adalarını da gördüm tekrar gelmeme gerek var mı sorusuna ise cevabım hayır olamıyor. İki hafta kaldığım Phuket’e ve güneydeki adalara kış ortasında deniz tatili yapmak üzere tekrar gitmeyi isterim. Phuket’e tekrar gitmem halinde Patong plajı yerine bu kez daha sakin ve daha az kalabalık olan Kamala Plajı veya Kata Plajı’nda kalmayı tercih edebilirim.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here