belgrad

Belgrad, burnumuzun dibi, vizesiz ve bir zamanlar Osmanlının hüküm sürdüğü bir şehir. Ne kadar farklı olsak da, biz birbirimize benzeriz hesabı. Ayrıca son dönemlerde, Avrupa’nın en gözde eğlence merkezi olmaya aday bir yer. Tamam Belgrad’a gidelim, peki orada ne yapalım.

Belgrade

1.Kalemegdan Parkı ve Kalesini gezelim

Burası, Belgrad’ın tarihini özetleyen bir açık hava müzesi gibi; Osmanlıdan da izler taşıyor. Kale iç ve dış bölüm olarak ayrılıyor; içinde bir çok müze, heykel, türbe, çeşme, anıt.  Özellikle kale kapıları önemli.  Daha da önemlisi Kalenin manzarası müthiş, her mevsimde. İlla görülecek yerler, Saat Kulesi, Zafer Anıtı, İç İstanbul Kapısı, Zindan Kapısı. Vakit ayırabilirseniz Askeri Müze’ye bakın, etkileyici. Kale kıyısındaki Ruzika ve Aziz Petka Kiliselerine uğrayabilirsiniz, ilginç.

Belgrade

2.Knez Mihaliova Bulvarı’nda dolaşalım, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüyelim

Knez Mihailova Caddesi, Şehrin en can alıcı yeri. Gezmek, dolaşmak, alışveriş yapmak, kahve içmek, yemek yemek için harika bir yer.  Özellikle noel zamanında ışıl ışıl olan bulvar, vakit geçirmek için çok güzel bir yer.  Buradaki Sırp ürünleri merkezleri ilginizi ayrıca çekecektir. Cadde sonundaki Cumhuriyet Meydanı ise,  Şehrin sosyalleşme merkezi. Bir süreliğine kapalı olacak Milli Müze, Milli Tiyatro burada. Ayrıca Turizm Danışma Ofisi de burada.

3.Zemun’a gidelim

Belgrade

Bir zamanlar ayrı bir şehir olan Zemun, şimdi Şehire bağlı şiirsel bir sayfiye yeri gibi. Kıyıdaki kafeler, lokantalar bölgenin mutfağından örnekler sunuyor. Yazın keyif ve eğlence yeri olan Zemun, kışın melankolik bir havaya bürünüyor. Tuna kıyısındaki bu kasabaya en azından bir kahve içmek için gelmelisiniz. Görmeniz gereken yer ise, Millenium (Gardos) Kulesi… Kule tepesinden, Şehrin manzarasına dalabilirsiniz.

4.Skardarlija’da et yemekleri tadalım

Şehrin arnavut kaldırımlı bohem bölgesi olarak bilinen kısım, bir zamanlar sanatçıların gözde yeriymiş, şimdi ise Dva Jelena, Tri Sesira, Zlatni Bokal gibi şehrin kalbur üstü lokantalarına ev sahipliği yapan bir yer. Bir ucu bir açık pazara, bir ucu şehrin işlek caddesine bağlı bir eğlence bölgesi.

5.Ada Ciganlija’da bir tatlı huzur bulalım

Şehri saran nehirlerden Sava’daki bu ada, (suni bir bağlantıyla yarım ada olmuş) spordan eğlenceye türlü aktiviteler için yer bulabileceğiniz bir yer. Yazın iyice hareketlenen yer, kışınsa yürüyüş yapmak için harika bir bölge. Yazın plajlarla iyice şenleniyor buralar.  Yazın düzenlenen tekne turları ile nehirlerde dolanabilirsiniz.

Belgrade

6.Aziz Sava Kilisesi’ne gidelim

Aziz Sava kilisesi’ne gidin ve ‘Aynı cami gibi yapmışlar’ diye yorumlar yapın. Bölgenin en büyük Ortodoks Kilisesi olarak kabul edilen Kilisenin yanında bir de daha küçük Aziz Sava Şapeli var. Kilise önünde de, milli kahraman Karadjordje Anıtı var. Arkada da Milli Kütüphane.

Belgrade

7. Aziz Mikail Kilisesi’ni görelim

Taş Meydan yakınındaki Kilise, hala bitmiş kabul edilmiyor ama görkemli dış cephesi bile etkileyici. Ayrıca şehrin silüetine hakim olan Aziz Mikail Kilisesi, içinde gömülü olan Sırbistanın önemli kişilerine ait mezarlar açısından dikkate değer.

Belgrade

8. Avala Kulesi’nde şehir manzarasını seyredelim

Kışın Kule’ye çıkıp tepeden manzarayı seyretmek, puslu hava nedeniyle mümkün olmadığı için ben gitmedim, şehrin 16 km dışında. Yazın şehir manzarası seyretmek ve bir şeyler içmek için gidilebilir.

Belgrade

9. Yugoslavya Tarihi Müzesi, Tito Anıtı ve  Dvorski Yapılarını görelim

Kışın kapalı ama Dvorski yapıları, Sırp soylularının yaşamları hakkında fikir sahibi olmak  için güzel bir yer. Komunist blogun gülen yüzü olan Yugoslavya’nın tarihi ve Yugoslavya’nın unutulmaz lideri Tito’nun anıtını görmek için  de buraya gidilebilir. Şehrin biraz dışında.

Belgrade

10. Savamala ve Usce Parkı’nın tadını çıkaralım

Sava nehrinin karşılıklı iki yakasında olan bu yerlerden Savamala, şehrin 18 yüzyıl sonrası kurulan merkezi; köhnemiş de olsa dönem binaları göz alıcı. Usce Parkı ise, şehrin görüntüsünü seyretmek için harika bir yer, hem de ağaçlıklı bir alan. İçinde Çağdaş Sanatlar Müzesi var.

Belgrade

11. Ve mutlaka detaylı Belgrad Gezi Rehberi – Tuna’nın Mahsun Çocuğu       yazımızı okuyun.

Belgrad’taki deneyimlerimi içeren uzun yazımız, burada yer alan yerler ve daha başka görülecek yerler hakkında daha ayrıntılı bilgiler içermekte. Ayrıca Belgrad’ta, özellikle kışın,  şehirde turistlerin hayatını kolaylaştıran gezi turları olmadığından otobüs ve tramvaydan oluşan toplu taşımacılık sisteminden yararlanacaksınız; bu yazı önemli yerlere ulaşımınıza yardımcı olacak ipuçları da içermekte.

Sırplar hakkında soğuk, mesafeli, acımasızlıklarına yönelik ön yargının hiç de gerçek olmadığını göreceksiniz. Ayrıca yazın insan ne ister; dinlenmek, eğlenmek, yüzmek… Belgrad’ın yoğun ağaçlıklı parklarında şehrin manzarasına karşı dinlenip, nehir kenarlarındaki yüzen barlarda eğlenmek, buralardaki leziz etleri tatmak, sonra tarihe tanıklık eden Sava ve Tuna nehirlerinde serinlemek hoşunuza gidecektir. Hem de Avrupa’nın diğer yerlerine göre daha ucuza. Hiç beklemeyin derim.

 

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here