Uçakla Kiev’e Ulaşım: Kiev’de iki uluslararası havaalanı bulunmaktadır.

Boryspil Havaalanı: Kiev’in ana havaalanı, şehir merkezinin 29 km doğusundadır. Uluslararası uçuşların çoğu bu havaalanından yapılmaktadır. Türkiye’den Kiev’e THY ve Ukrayna Havayolları ile hemen her gün birden çok sayıda uçuş bulunmaktadır.

Havaalanından Matruşka minibüsleri veya Sky Bus havaalanı otobüsleri ile 1 saatte şehir merkezine ulaşılabilmekte. Sky Bus 10-15 dakika aralıklı, 24 saat çalışıyor.

Sky Bus otobüsüyle Kharkivska (yeşil hat) metro istasyonuna kadar 60 Grivna ,“Kyiv-Pasazhyrskyi” isimli Kiev Güney Tren Garına kadar 100 Grivna ödeyerek gidebilirsiniz. Güney tren garı şehir merkezine daha yakındır. Gardan şehir merkezine birçok minibüs gitmektedir.

Havaalanından matruşkalar ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Hareket saati kesin değil, minibüs dolunca hareket etmektedirler.

Şehir merkezi havaalanından taksiyle yaklaşık 300 Grivna tutuyor. Bunun üzerinde istenen rakamlar olabilir pazarlık yapmak gerekiyor.

Şehirdeki ikinci havaalanı Zhuliany Havaalanı (IEV), şehir merkezinin 8 km güneybatısında. Burası Wizz Air, Pegasus gibi bütçe dostu havayolları tarafından kullanılmaktadır. Zhulhany Havaalanı Kiev merkezine çok yakın olduğu için ulaşım daha kolay ve ucuz. Ancak gündüz saatlerinde bu havaalanını kullanırsanız durum böyledir. Bizim Ankara’dan Pegasus uçuşumuz gibi gecenin bir yarısı Zhuliany’ye inerseniz mecburen taksi kullanmanız gerekecektir. Ulaşım yollarına sırayla bakalım isterseniz.

1-Uluslararası A terminalinin önünden 9 numaralı servis otobüsüne 8-10 Grivna arası ücret ödeyerek Güney Kiev Tren Garına ulaşabilirsiniz (Zhuliany Havaalanı-Metro istasyonu Lva Tolstogo Meydanı).

2- Merkeze gitmek için Kiev toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Shuliavska metro istasyonuna gitmek için 22 no’lu troleybüs (Havaalanı – Metro istasyonları Shuliavska, Dorohozhychi, Syrets) ya da 565 (213) ve 482 no’lu otobüsler kullanılabilir. Dorogozhychi metro istasyonuna gitmek için 22 no’lu troleybüs ve 565 (213) no’lu otobüs kullanılabilir. Lukyanivska metro istasyonuna gitmek için 496 ve 499 no’lu otobüsler kullanılabilir ve bunlar merkez tren istasyonunda da durur. Podil bölgesine (Kontraktova Ploshcha metro istasyonu) gitmek için merkez tren istasyonunda da duran 302 no’lu otobüse ve Vasylkivska metro istasyonu için 75 no’lu otobüse binebilirsiniz.

3- Minibüs “Marshrutka” rotaları ile Kiev şehir merkezinin yanı sıra Kiev içindeki birçok noktaya da transfer yapabilirsiniz. Biletinizi hem Uluslararası Terminal A’da hem de Terminal D’de mevcut olan bilet kiosklarından veya sürücüden alabilirsiniz.

4- Minibüslerin çalışma saatleri 06:30-22:30 olup metro da sabah 6’dan gece 12’ye kadar çalışmaktadır.Toplu taşıma araçlarını kullanamadığınız gece saatlerinde taksi kullanmak zorunda kalıyoruz. Birçok şehirde olduğu gibi havaalanından çıktığınız zaman etrafınızı taksiciler saracaktır. Sıkı pazarlık yapın ve asla bu yüksek ücreti vermeyin. Ya da havaalanından çıkın ve biraz ileride, hava alanına giremeyen taksileri bulun. Onlar sizi daha ucuza şehir merkezine götüreceklerdir.

5-Havaalanı-şehir merkezi ve şehir içi ulaşımınızda Uber, Uklon (Ukrayna’ya özel taksi uygulaması) nı kullanabilirsiniz. Havaalanlarında ücretsiz wi-fi bulunduğundan özellikle Zhuliany Havaalanı’ndan çıkmadan taksi istemeniz uygun olacaktır. Bu uygulamalar ile şehir merkezine ulaşım yaklaşık 150 Grivna tutmaktadır.

Trenle Kiev’e Ulaşım: Merkez tren istasyonu, Kiev’in merkezinde yer alıyor. Ana tren terminali Kyiv Passazhyrskyi. Tren İstasyonu Bağımsızlık Meydanı’na 4.2 kilometre uzaklıkta. Tren Garına M1 metro hattının Vokzalna durağından ulaşabilirsiniz.

Ukrayna şehirlerinin çoğuna ve Prag, Varşova, Bükreş, Budapeşte ve Belgrad gibi uluslararası güzergahlara tren ulaşımı bulunmaktadır. Kiev merkez tren garından hızlı trenle ya da yataklı trenle birçok şehre, kasabaya, köye ulaşabilirsiniz. Ukrayna resmi tren sitesinden tren link inceleyebilirsiniz. Ödemeyi online kredi kartıyla yapabileceğiniz gibi tren garına gidip gişelerden nakit veya kredi kartıyla biletleri satın alabilirsiniz. Ancak 1-2 ay öncesinden bilet almanızda fayda var. Çünkü şehirlerarası yolculuklarda tren fazlasıyla tercih edilmektedir. Tren biletleri için link; Ukrayna Tren

Otobüsle Kiev’e Ulaşım: Ukrayna’da gelişmiş otobüsle ulaşım sistemi bulunmaktadır. Avrupa’nın birçok yerinden uluslararası otobüsler, Moskovska Meydanı’ndaki Kiev Merkez Otobüs Terminali’ne gelmektedir. Kiev Merkez Otobüs Terminali Demiivska metro istasyonu yakınında bulunmaktadır.

Otobüsle ulaşım için otobüs link .Ukrayna Otobüs

Kiev Şehir içi Ulaşım: Kiev’de otobüsler ve troleybüsler belediyeye ait toplu taşıma araçlarıdır. Matruşka minibüsler ise özeldir. Şehir içi ulaşım sırasında özel otobüslere ve dolmuşlarda ücret şoföre verilmektedir. Belediye otobüsü, tramvay, troleybüslede ise biletler kondüktörden satın alınıyor. Kiosklardan alınan biletler ise araç makinelerde damgalatıyorsunuz. Bunu yapmazsanız ve kontrole denk gelirseniz para cezası ödemek zorunda kalırsınız.

Kiev’de toplu ulaşım ücretleri 7-10 Grivna arasındadır. Şehir otobüsleri sabah saat 6’dan gece saat 11’e kadar çalışıyor. Tek biniş metro bileti ise 8 Grivnadır. Kiev metro kartını 7 Grivnaya alarak gişeden ya da otomatik makinelerden para yüklüyorsunuz. 10 biniş ve üzeri yükleme yaptığınızda ücret indirimli olmaya başlıyormuş.

Taksi: Taksilere binmeden önce mutlaka pazarlık yapmanızı öneririm. Ortalama olarak her 10 km’de bir yaklaşık 100 Grivna ödemeniz uygundur. Resmi olmayan taksiler de yaygın ve daha ucuzlar.

Kiev Füniküler: Ukrayna’da sadece Odessa ve Kiev’de füniküler bulunmaktadır. Tarihi Yukarı Şehir bölgesini aşağıdaki ticari Podil bölgesine bağlayan ve 1905 yılında yapılan Kiev Füniküleri 238 metre uzunluğundadır. Kısa bir mesafe olmakla birlikte eğlencelidir. Biri Podil’deki Poshtova Meydanı’nda ve diğeri üstte Mykhailivska Meydanı’nda bulunan iki istasyonu vardır. Ücreti 8 Grivna olan yolculuğun tamamı sadece üç dakika kadar sürmektedir.

Araç Kiralama: Günde yaklaşık 10 Dolara araç kiralamak mümkündür. Kiev içindeki yollar, şehir dışındaki yollardan daha iyi durumdadır.

Hop-on, Hop-off: Hop on-Hop off otobüsleri ile şehrin tüm ana noktalar dolaşılabilir. 10 durağı olan olan bu otobüslerin ücreti yaklaşık 17 Dolar civarındadır.

Visits: 0

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Yorumunuzu Giiniz
Please enter your name here